Karelský medvedí pes bol pôvodne vyšľachtený na lov medveďov, práve od toho je odvodený aj jeho názov.

Plemeno karelský medvedí pes patrí do 5 skupiny FCI, sekcia 5, číslo 48. Plemeno má pôvod vo Fínsku, na východe v Karelii, ktorá sa neskôr stala súčasťou Sovietskeho zväzu. Medzi jeho predkov patrí Lajka a špice, s cieleným chovom sa začalo v 20. – 30. rokoch 20. storočia. Vo Fínsku, Švédsku a Nórsku sa využíval na lov medveďov, vlkov a losov, na lov losov sa využíva dodnes.
V 70.-tych rokoch sa stal veľmi obľúbeným a s jeho chovom sa začalo v mnohých ďalších častiach Európy, do Veľkej Británie, dokonca sa dostal až do Severnej Ameriky. Prvý štandard plemena bol vytvorený v r. 1943, FCI bol uznaný v r. 1946. Je to stredne veľký kompaktný pes s osvaleným chrbtom, hlbokým a širokým hrudníkom a rovnými končatinami.
Zdroj: https://polovnictvo-rybarstvo.pluska.sk/kynologia/poznate-tohto-medvedieho-psa
Už vyše pol roka je v našich veľhorách vyhlásená mimoriadna situácia pre veľké množstvo medveďov, ktoré schádzajú medzi obydlia miestnych.
Nepomáha plašenie ani elektrické oplotenie – statné šelmy akoby nemali žiadne zábrany. Miestni sa preto rozhodli vyskúšať živú zbraň v boji s medveďmi – karelského medvedieho psa menom Max. Tatry trápi odvaha medveďov už desať rokov, počas ktorých sa adaptovali na prostredie mimoriadne šikovným spôsobom – neboja sa ľudí, hluku či výbuchov petárd.
V meste Vysoké Tatry preto chcú vyskúšať novú metódu, ako z ulíc odplašiť nechcených návštevníkov. Prišiel s ňou zástupca náčelníka Mestskej polície vo Vysokých Tatrách Jozef Štefaňák, podľa ktorého netreba šelmy hneď strieľať, stačí ich udržať v lese.

„Z Martina som si doviezol psíka, o ktorom som počul, že si poradí s medveďom. Vie ho účinne plašiť, medveď si zapamätá lokalitu, kde sa nachádza, a vyhýba sa jej. V Kanade a vo Fínsku majú s plemenom karelského medvedieho psa veľmi dobré skúsenosti,“ hovorí. Štvormesačný hrdina menom Max bude mať pri odháňaní našich šeliem premiéru v stredu večer.
Túto metódu podporuje aj kynológ Jozef Olearčín (40), ktorý sa psami zaoberá desaťročia. „Karelského psa som zažil v Kanade. Je to plemeno, pred ktorým má medveď rešpekt. Ak sú dvaja, vedia ho dokonca poriadne prehnať. Musia sa na to, samozrejme, cvičiť, aj keď to majú už geneticky zakódované,“ dodáva.