24.2 C
Bratislava
sobota, 22 júna, 2024
spot_img

POZOR NA JARNÉ SLNKO. NEPÁLI, ALE DETI PRED NÍM TREBA CHRÁNIŤ ZVLÁŠŤ

Ľudia by mali pri športe v exteriéri dbať na prevenciu rakoviny kože. V rámci nej sa odporúča používanie krémov s ochranným faktorom SPF minimálne 30 či nosenie ľahkého priedušného odevu.

Ako pripomína Slovenská dermatovenerologická spoločnosť a Občianske združenie pacientov s dermatologickými malignitami, účinok UV žiarenia sa zvyšuje odrazom slnečných lúčov od vody, snehu, ľadu, piesku či chodníka. „Zvýšené riziko preto predstavuje pre profesionálnych aj rekreačných športovcov, ktorí na priamom slnku strávia počas roka veľa času. Čím viac sa mu športovec vystavuje, tým je riziko poškodenia pokožky väčšie,” priblížila dermatologička Alexandra Viestová.

Ešte opatrnejší treba byť podľa nej pri detských športovcoch. „Detská koža je jemnejšia a má nižšiu koncentráciu ochranného pigmentu melanínu ako dospelá pokožka. Pôsobením slnka sa preto UV žiarenie dostáva hlbšie do kože, ktorá ešte nie je imunologicky vyvinutá natoľko, aby dokázala bojovať proti poškodeniu buniek kože. Je dokázané, že vysoká expozícia UV žiarenia v prvých desiatich rokoch života zvyšuje celkové riziko melanómu v priebehu života,“ dodala.

Kľúčom k zabezpečeniu zdravej pokožky pri športovaní na slnku je prevencia. Odporúča používať krémy s ochranným faktorom SPF minimálne 30 a nosiť ľahký priedušný odev, ktorý pokryje väčšinu tela. Pri športe je tiež vhodné mať pokrývku hlavy a slnečné okuliare. Športovci by sa mali vyvarovať priamemu slnku a športové aktivity si plánovať mimo hodín najsilnejšieho UV žiarenia. Dôležitá je aj pravidelná kontrola pokožky a účasť na odbornom dermatologickom vyšetrení kože raz ročne.

Zdroj: Pozor na jarné slnko. Nepáli, ale deti pred ním treba chrániť zvlášť – ahojmama.sk (pravda.sk)

Related Articles

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj komentár
Zadajte prosím svoje meno

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články