-1.5 C
Bratislava
streda, 29 novembra, 2023

PREČO A KEDY POUŽÍVAŤ PRÍRODNÉ OLEJE A VOSKY NA DREVO?

Podčiarkujú prirodzený vzhľad a vlastnosti dreva, chránia pred nástrahami počasia, ako aj pred špinou. Vosk a olej na drevo sú prírodnou alternatívou na ochranu dreva s vysokou odolnosťou, a to v exteriéroch aj v interiéroch. Kedy zvoliť oleje a vosky, aké sú ich vlastnosti a ako ich správne nanášať? Poradíme vám.

Prečo zvoliť vosk a olej na drevo?

Drevo ošetrené olejmi alebo voskami si udržiava svoje prirodzené vlastnosti. Vďaka tomu, že povrch nie je uzavretý, môže drevo dýchať a tiež sa z neho uvoľňujú vonné silice. Drevo vďaka tomu zostáva príjemné na dotyk a zároveň krásne vonia. Olej a vosk ho však účinne chránia aj pred plesňami, hmyzomUV žiarením a vlhkosťouVosk a olej na drevo sú navyše šetrné k životnému prostrediu a aj k drevu. Naši predkovia ošetrovali drevené povrchy jedine takýmito nátermi, takže sú osvedčené niekoľko desaťročí až storočí.

Vedeli ste, že?

Za vynikajúce vlastnosti prírodných olejov môžu ich molekuly, ktoré sú niekoľkokrát menšie než tie, z ktorých sa skladajú umelé živice. Vďaka tomu dokáže náter prenikať hlbšie do dreva a zároveň zabezpečuje difúzne vlastnosti náteru. Takýto prírodný náter nepraská a zachováva si pružnosť.

Vďaka svojim vlastnostiam sa oleje a vosky odporúčajú na pochôdzne plochy terasy alebo iné povrchy dreva, ktoré sa môžu poškodiť odratím. V prípade mechanického poškodenia je veľkou výhodou týchto prípravkov jednoduchá oprava povrchov. Urobíte to pomerne rýchlo a bez neporiadku, pretože ich netreba komplikovane brúsiť. Stačí ich opatrne očistiť a opäť pretrieť – ideálne tým istým olejom, ktorým boli natierané naposledy. V prípade lakovaných povrchov je renovácia zložitejšia a je potrebné najprv odstrániť povrchovú vrstvu.

Vosky, oleje na drevo a ich výhody:

 • Sú šetrné k drevu a k životnému prostrediu.
 • Zvýrazňujú prirodzenú štruktúru, vlastnosti a vzhľad dreva. Drevo krásne vonia a zároveň je príjemné na dotyk.
 • Nevytvárajú film na povrchu, a teda nehrozí odlupovanie povrchovej vrstvy.
 • Mechanické poškodenia sa dajú jednoducho a rýchlo odstrániť.
 • Sú vhodné pre všetky typy dreva. Niektoré vzácne druhy si vyžadujú špecifický typ oleja.
 • Chránia drevo pred poveternostnými vplyvmi, drevokaznými parazitmi, ale aj pred mechanickým poškodením – napríklad pri vyšliapaní podlahy.
 • Prenikajú hlboko do dreva.
 • Predstavujú ekologickejšiu formu impregnácie.
 • Niektoré vosky sú dokonca vhodné na drevo vystavené veľkej vlhkosti, napríklad v kúpeľni alebo v saune.

Aké drevo môžete ošetrovať olejom a voskom?

Oleje a vosky sú vhodné na drevo v exteriéri, ako aj v interiéri. Keďže sa neodlupujú, sú vhodné i na terasy a podlahy. Vytvrdzovací olej na drevo dokonca tvorí odolnú povrchovú úpravu. V exteriéroch môžete olej a vosk použiť na ošetrenie altánku, terasy, dverí, okien a záhradného nábytku. V interiéri nimi ošetríte nábytok aj podlahy. Nemusíte sa báť ani vlhkosti, pretože niektoré vosky sú vhodné aj do vlhkých interiérových priestorov.

Vosky a oleje sú vďaka svojmu zloženiu šetrné aj k vášmu zdraviu. Všetky druhy dreva môžu byť ošetrené olejom alebo voskom. Niektoré vzácne druhy dreva si však vyžadujú konkrétny typ oleja.

Ako postupovať pri olejovaní a voskovaní dreva?

 • Drevo by malo byť hladké, dostatočne opracované, oprášené, suché a očistené od mastnôt.
 • Olej pred použitím premiešajte a na nanášanie použite handru, ktorá nezanecháva vlákna. Olej alebo tekutý vosk môžete naniesť aj štetcom, špachtľou, striekaním a dokonca aj ponáraním.
 • Ideálny postup je taký, že olej vylejete na povrch dreva a následne ho rozotriete handrou. Vrstva oleja by mala byť dostatočne výdatná, aby sa olej ihneď nevsiakol, ale zanechal na povrchu vrstvu. Olej následne nechajte vsakovať 5 – 20 minút.
 • Povrch potom očistite a vyleštite nenasiakavou handrou alebo nasiaknutým papierom.
 • Tento postup vám odporúčame opakovať po 24 hodinách, riaďte sa však presnými pokynmi výrobcu.
 • Handru, štetce alebo iné použité náradie po olejovaní ihneď umyte mydlom a vodou, priemyselným liehom alebo nitro riedidlom.

POZOR

Nikdy neodhadzujte väčšie množstvo handier nasiaknutých olejmi (napríklad aj fermežou) do uzavretých nádob! Môže dôjsť k ich samovznieteniu.

Na čo treba myslieť pri olejovaní a voskovaní?

Olej na drevo a vosk je potrebné vyberať dôsledne. Najlepšie totiž je, keď budú drevené plochy opätovne ošetrované rovnakým prípravkom. Raz až dvakrát ročne drevené plochy skontrolujte a znovu natrite olejom alebo voskom. Drevo musí byť dostatočne suché, aby sa olej dostal hlboko dovnútra. Zároveň by mal byť povrch hladký a opracovaný, inak na ňom môžu vzniknúť škvrny a fľaky. Ak sa rozhodnete pre voskovanie či olejovanie, v neposlednom rade nikdy nezabúdajte na bezpečnosť pri práci.

Zdroj: https://carodreva.sk/starostlivost/preco-a-kedy-pouzivat-prirodne-oleje-a-vosky-na-drevo/

Related Articles

UMELÁ INTELIGENCIA OCHRÁNI VAŠE FINANCIE. VYKONÁ VÄČŠINU PRÁCE, AVŠAK STÁLE JE NA MIESTE BYŤ OPATRNÝ

S príchodom Black Friday, prichádza mnoho objednávok cez internet a na ne vyčkáva aj mnoho podvodníkov. V súčasnej dobe, kedy...

STARÉ BUKOVÉ LESY A BUKOVÉ PRALESY KARPÁT A INÝCH REGIÓNOV EURÓPY

Katalogizovať a zachovať kultúrne a prírodné miesta mimoriadneho významu ako spoločné dedičstvo ľudstva - to je cieľom programu svetového dedičstva. Od roku...

ZAUJÍMAVÁ ŠTÚDIA, K ČOMU VŠETKÉMU DOKÁŽE ĽUDÍ ‘NAKOPNÚŤ’ SLNEČNÝ DEŇ

Asi nikoho neprekvapí, že počasie môže ovplyvniť náladu. Ponuré zimné dni môžu vyvolávať smútok, zatiaľ, čo mimoriadne horúce dni môžu v ľuďoch...

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,400OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

UMELÁ INTELIGENCIA OCHRÁNI VAŠE FINANCIE. VYKONÁ VÄČŠINU PRÁCE, AVŠAK STÁLE JE NA MIESTE BYŤ OPATRNÝ

S príchodom Black Friday, prichádza mnoho objednávok cez internet a na ne vyčkáva aj mnoho podvodníkov. V súčasnej dobe, kedy...

STARÉ BUKOVÉ LESY A BUKOVÉ PRALESY KARPÁT A INÝCH REGIÓNOV EURÓPY

Katalogizovať a zachovať kultúrne a prírodné miesta mimoriadneho významu ako spoločné dedičstvo ľudstva - to je cieľom programu svetového dedičstva. Od roku...

ZAUJÍMAVÁ ŠTÚDIA, K ČOMU VŠETKÉMU DOKÁŽE ĽUDÍ ‘NAKOPNÚŤ’ SLNEČNÝ DEŇ

Asi nikoho neprekvapí, že počasie môže ovplyvniť náladu. Ponuré zimné dni môžu vyvolávať smútok, zatiaľ, čo mimoriadne horúce dni môžu v ľuďoch...

ŠVÉDSKO DOKÁŽE RECYKLOVAŤ AŽ 99% SVOJHO ODPADU. STÁVA SA TAK LÍDROM VŠETKÝCH KRAJÍN

O tom, že recyklácia je dôležitá a má zmysel hovoriť nebudem. To by malo byť každému uvedomelému občanovi dávno jasné. Lídrom spomedzi...

VLNENÁ EKONOMIKA. NA SHETLANDOCH VÍŤAZIA OVCE NAD ROPOU

Škótsko zahŕňa množstvo samostatných ostrovov a súostroví. Medzi najznámejšie patria Shetlandy na severovýchode, v bezprostrednej blízkosti Škandinávskeho polostrova. Hnacím motorom tamojšieho ostrovného...