Pravdepodobne by sme na svete len veľmi ťažko hľadali človeka, ktorý za celý svoj život nevyskúšal jedinú diétu. Radosti v podobe dobrôt na nás striehnu na každom kroku a lákavé obaly sladkostí dokážu veľmi jednoducho zatočiť s našimi predsavzatiami o zdravom životnom štýle. V snahe uľaviť svojmu svedomiu a odbúrať nadbytočné tukové zásoby siahneme po diéte. Existujú ich celé tisíce: jahodová, melónová, zemiaková, kapustová a pokračovať by sme mohli až do večera. Na začiatku vyzerá celá situácia sľubne. Schudneme vďaka nim prvých pár kilogramov a potom sa situácia obráti. Často priberieme viac, ako sme schudli. Prečo diéty nikdy nefungujú?

Čo vlastne chudneme?
Môžeme Vás ubezpečiť, že počas prvých dní diéty rozhodne nechudnete z tukových zásob. Hmotnosť, ktorú Vaše telo stráca, predstavuje voda. Ako diéta pokračuje postupne sa začíname zbavovať svalového tkaniva a len naozaj malého množstva tuku. Náš organizmus sa tuku za bežných okolností zbaviť nechce. Predstavuje preň bezpečne uchovanú energiu, na ktorú siahne až v nevyhnutnom prípade.
Extrémny kalorický deficit predstavuje stres
Pri diéte konzumujeme malé množstvo kalórií a vytvárame naozaj obrovský kalorický deficit. Kalórie však nie sú len to, čo sa ukrýva do tukových zásob. Sú energiou, ktorú potrebujeme pre svoje dýchanie, srdcovú činnosť i spánok. Ak nedodávame do organizmu dostatočné množstvo kalórií, ktoré by pokrylo aspoň základné činnosti (bazálny metabolizmus) naše telo sa dostáva do stavu stresu a spomaľuje metabolizmus. To je jeden z dôvodov, prečo počas diéty zažívame extrémnu únavu.

A čo sa stane hneď po tom, ako do svojho organizmu dostaneme poriadne jedlo, ktoré nie je diétne? Organizmus si začne všetko ukladať na horšie časy, pretože netuší, kedy ho opäť vystavíme nedostatku. Vzniká známy a mimoriadne neobľúbený jojo-efekt. Naše telo je inteligentný systém a diéty naň nikdy nebudú fungovať. Jediná cesta k vysnívanej postave vedie cez zdravé stravovanie a pravidelnú fyzickú aktivitu.