21.6 C
Bratislava
sobota, 20 júla, 2024
spot_img

PREČO JE UMIESTNENIE SOLÁRNYCH PRÍSTREŠKOV NA PARKOVISKÁCH ŠIKOVNÝM EKOLOGICKÝM KROKOM

Solárne farmy sa množia na nerozvinutej pôde, čo často poškodzuje ekosystémy. Ale umiestnenie solárnych prístreškov na veľkých parkoviskách ponúka množstvo výhod – využitie pôdy, ktorá je už vyčistená, výroba elektriny v blízkosti tých, ktorí ju potrebujú, a dokonca aj tienenie áut.

v Orlande na Floride a môžete si všimnúť 22-akrové pole solárnej energie v tvare hlavy Mickeyho Mousea na poli západne od Disney Worldu. Neďaleko má Disney aj 270-akrovú solárnu farmu konvenčného dizajnu na bývalom ovocnom sade a lesnej pôde. Na druhej strane zaparkujte svoje auto na ktoromkoľvek z 32000 parkovacích miest Disney a neuvidíte prístrešok nad hlavou, ktorý generuje slnečnú energiu (alebo poskytuje tieň) – ani keď zachytíte jedno z preferovaných miest za ktorý návštevníci zaplatia až 50 dolárov denne.

Takto to zvyčajne býva so solárnymi panelmi: staviame ich skôr na otvorenom priestore než v rozvinutých oblastiach. To znamená, že v drvivej väčšine zaberajú ornú pôdu, suchú pôdu a pasienky, nie strechy alebo parkoviská, podľa globálneho inventára zverejneného minulý mesiac v r.Príroda. Napríklad v Spojených štátoch je približne 51 percent solárnych zariadení na púšti; 33 percent je na ornej pôde; a 10 percent je v pasienkoch a lesoch. Len 2,5 percenta americkej solárnej energie pochádza z mestských oblastí.

Argument, prečo to urobiť týmto spôsobom, sa môže zdať presvedčivý: Je lacnejšie stavať na nezastavanom pozemku ako na strechách alebo na parkoviskách. A rýchle a lacné budovanie alternatívnych zdrojov energie je rozhodujúce v pretekoch o nahradenie fosílnych palív a odvrátenie katastrofických klimatických zmien. Je tiež jednoduchšie spravovať niekoľko veľkých solárnych fariem v otvorenej krajine ako tisíc malých roztrúsených po mestských oblastiach.

Napriek zelenému imidžu, umiestniť solárne zariadenia na nezastavanú pôdu často nie je oveľa lepšie ako umiestniť tam pododdiely.

Ale to nemusí nutne robiť to múdrejším. Nerozvinutá pôda je rýchlo sa zmenšujúci zdroj a to, čo zostalo, je pod tlakom poskytovať množstvo ďalších služieb, ktoré od prírody požadujeme – okrem iného pestovanie potravín, ochranu voľne žijúcich živočíchov, skladovanie a čistenie vody, predchádzanie erózii a zachytávanie uhlíka. A ten tlak sa rýchlo stupňuje. Do roku 2050 by podľa jedného pravdepodobného scenára z Národného laboratória pre obnoviteľnú energiu (NREL) mohlo dodávanie solárnej energie pre všetky naše elektrické potreby vyžadovať pozemnú solárnu energiu na 0,5 percenta celkovej rozlohy Spojených štátov. Aby sme toto číslo uviedli do perspektívy, vedúci výskumu NREL Robert Margolis hovorí, že je to „menej pôdy, než už venujeme pestovaniu kukuričného etanolu pre biopalivá“.

Vychádza to však na 10,3 milióna akrov. Pretože je efektívnejšie vyrábať energiu v blízkosti zákazníkov, niektoré štáty by podľa štúdie NREL mohli skončiť s až piatimi percentami svojej celkovej rozlohy – a 6,5 ​​percenta na malom Rhode Islande – pod pozemnými solárnymi poľami. Ak tiež požiadame slnečnú energiu na prevádzku celého automobilového parku, hovorí Margolis, pridá sa ďalších 5 miliónov akrov. Stále je to menej ako polovica z 31 miliónov akrov ornej pôdy, ktorá sa v roku 2019 zjedla na pestovanie kukurice na výrobu etanolu, čo je notoricky neefektívny liek na zmenu klímy.

Napriek zelenému imidžu, umiestniť solárne zariadenia na nezastavanú pôdu často nie je oveľa lepšie ako umiestniť tam pododdiely. Vývojári majú tendenciu buldozérmi miestami „odstrániť všetku nadzemnú vegetáciu,“ hovorí Rebecca Hernandez, ekologička z Kalifornskej univerzity v Davise. To je zlé pre hmyz a vtáky, ktoré sa nimi živia. V juhozápadných púštiach, kde sa v súčasnosti stavia väčšina solárnych fariem v USA, môžu straty zahŕňať aj „1,{2}}ročné kreozotové kríky a 100-ročné juky“ alebo ešte horšie. Napríklad navrhovaný 530-megawattový solárny projekt Aratina v okolí Boronu v Kalifornii by zničil takmer 4 300 západných Joshua stromov, druhu, ktorý je ironicky ohrozený vývojom a klimatickými zmenami. (V súčasnosti sa uvažuje o štatúte štátnej ochrany.) V Kalifornii končia ohrozené púštne korytnačky premiestnené s neznámymi výsledkami, hovorí Hernandez. A tendencia zoskupovať solárne zariadenia v nárazníkových zónach okolo chránených oblastí môže zmiasť vtáky a iné voľne žijúce živočíchy a skomplikovať migračné koridory.

Solar Parking Lot 2
Zdroj: (dsisolar.com)

Príťažlivosť parkovísk a striech je naopak v tom, že sú hojné, blízko zákazníkov, z veľkej časti nevyužité na výrobu solárnej energie a na pozemkoch, ktoré už stratili veľkú časť svojej biologickej hodnoty.

Typické supercentrum Walmart má napríklad päťhektárové parkovisko a je to pustatina, najmä ak sa cez ňu musíte potiť pod slnkom bublajúcim asfaltom. Podľa nedávnej štúdie, ktorej spoluautorom je Joshua Pearce zo Západnej univerzity v Ontáriu, by sa naň dalo postaviť prístrešok a mohlo by to podporovať trojmegawattové solárne pole. Okrem poskytovania energie obchodu, susednej komunite alebo autám, ktoré sú pod nimi, hovorí Pearce, baldachýn by tienil zákazníkov – a udržal by ich dlhšie nakupovať, pretože ich autobatérie sa dobíjajú. Ak by to Walmart urobil vo všetkých 3 571 svojich supercentrách v USA, celková kapacita by bola 11,1 gigawattov solárnej energie – čo je zhruba ekvivalent tuctu veľkých uhoľných elektrární. Berúc do úvahy povahu solárnej energie na čiastočný úväzok, Pearce uvádza, že by to stačilo na trvalé odstavenie štyroch z týchto elektrární.

A napriek tomu sa solárne prístrešky sotva začínajú objavovať na nekonečnej ploche parkovísk v tejto krajine. Napríklad tranzitný systém metra vo Washingtone, DC, práve uzavrel zmluvu na vybudovanie svojich prvých solárnych prístreškov na štyroch svojich parkoviskách na železničných staniciach s projektovanou kapacitou 12,8 megawattov. Medzinárodné letisko Johna F. Kennedyho v New Yorku teraz stavia svoj prvý, 12,3 megawattový prístrešok stojí 56 miliónov dolárov. Regionálne letisko Evansville (Indiana) však už má dve, ktoré pokrývajú 368 parkovacích miest, za cenu 6,5 milióna dolárov. Podľa hovorcu solárny kryt zarobil v prvom roku svojej prevádzky000 zisk 310 $, na základe prémiových cien týchto priestorov a predaja energie za veľkoobchodné ceny miestnemu dodávateľovi.

Univerzita Rutgers vybudovala jedno z najväčších solárnych parkovísk v krajine vo svojom kampuse Piscataway v štáte New Jersey s rozlohou 32-akrov, 8-megawattovým výkonom a podnikateľským plánom, ktorý manažér pre úsporu energie kampusu nazývaný „veľmi pozitívny od začiatku“. Nová štúdia Yale School of the Environment zistila, že solárne prístrešky na parkoviskách by mohli poskytnúť tretinu energie Connecticutu, pomôcť splniť cieľ guvernéra v oblasti elektriny s nulovými emisiami uhlíka do roku 2040 a mimochodom slúžiť environmentálnej spravodlivosti znížením efektu mestského tepelného ostrova. . Podľa Kierena Rudgea, autora štúdie, však v Connecticute zatiaľ existuje len málo takýchto vrchlíkov.

Nové štátne stimuly by mohli pomôcť vybudovať solárne farmy na brownfieldoch alebo uzavretých skládkach, a nie na krehkejších ekosystémoch.

Jedným z dôvodov, prečo sú takéto zariadenia stále vzácne, je to, že vybudovanie solárnej energie na rozvinutom pozemku môže stáť dvakrát až päťkrát toľko ako na otvorenom priestranstve. V prípade prístrešku parkoviska, hovorí Pearce, “sa pozeráte na podstatnú konštrukčnú oceľ s pomerne výrazným betónovým základom.” Je to ako postaviť budovu bez stien. Pre verejnú spoločnosť, ktorá je fixovaná na štvrťročné výsledky, sa môže doba návratnosti 10 alebo 12 rokov tiež zdať odrádzajúca. Ale to je nesprávny spôsob, ako sa na to pozerať, hovorí Pearce. „Ak vám môžem poskytnúť viac ako štvorpercentnú návratnosť zaručenej investície do infraštruktúry, ktorá bude trvať minimálne 25 rokov,“ je to rozumná investícia. Je tiež možné úplne sa vyhnúť počiatočným nákladom, pričom tretia strana alebo nezisková organizácia platí za inštaláciu na základe zmluvy o kúpe energie.

Podľa jedného z ďalších dôvodov pretrvávajúceho nedostatkuBlokovanie Slnka, správa z roku 2017 od Environment America, koalície štátnych environmentálnych skupín so sídlom v Denveri, uvádza, že záujmy verejnoprospešných služieb a fosílnych palív opakovane podkopali vládnu politiku, ktorá by podporovala solárnu energiu na strechách a parkoviskách. Táto správa opísala protislnečné lobovanie zo strany Edison Electric Institute, zastupujúceho verejné služby; American Legislative Exchange Council (ALEC), lobistická skupina známa tým, že do štátnych zákonov vkladá pravicový jazyk; Kochom financovaní Americans for Prosperity; a Consumer Energy Alliance, frontová skupina pre fosílne palivá a utility, medzi inými.

Hádzanie Shade, správa Centra pre biologickú diverzitu z roku 2018, udelila 10 štátom nevyhovujúce hodnotenie za politiky, ktoré aktívne odrádzajú od strešných solárnych systémov. Tieto štáty – Alabama, Florida, Georgia, Indiana, Louisiana, Oklahoma, Tennessee, Texas, Virginia a Wisconsin – predstavujú tretinu národného solárneho potenciálu na streche, ale v roku 2017 dodali len 7,5 percenta. Zvyčajne to sťažujú majiteľom domov alebo vlastníkom nehnuteľností nainštalovať solárnu energiu a pripojiť ju k sieti, alebo zakážu tretej strane zaplatiť za inštaláciu. Väčšine tiež chýba politika sieťového merania alebo inak obmedzujú schopnosť solárnych zákazníkov dodávať prebytočnú energiu, ktorú počas dňa vyprodukujú, do siete, aby sa započítala oproti tomu, čo si inokedy odoberú späť. Väčšine tiež chýbajú štandardy portfólia obnoviteľných zdrojov, ktoré by vyžadovali, aby spoločnosti vyrábali alebo nakupovali časť svojej elektriny z obnoviteľných zdrojov energie.

Takéto pravidlá je možné porušiť. V roku 2015 nevadská elektrárenská spoločnosť presadila komisiu pre verejné služby, aby schválila opatrenia na penalizáciu strešnej solárnej energie. Odpor voličov čoskoro prinútil zákonodarný zbor v jednomyseľnom hlasovaní zrušiť komisiu a obnoviť prosolárne predpisy. Voliči by tiež mohli ísť o krok ďalej a tlačiť na štátne a miestne vlády, aby podporili inteligentnejšie umiestnenie solárnej energie s daňovými úľavami na strešné a parkovacie solárne panely a tiež, hovorí Rebecca Hernandez, na solárne inštalácie, ktoré zahŕňajú viaceré technické a ekologické výhody.

To by mohlo znamenať ďalšie štátne stimuly na vybudovanie solárnych fariem na brownfieldoch, uzavretých skládkach alebo zdegradovanej poľnohospodárskej pôde, a nie na krehkejších alebo produktívnejších ekosystémoch. Podľa 2019PrírodaŠtúdia, degradované územia USA teraz pokrývajú oblasť dvakrát väčšiu ako Kalifornia, so solárnym potenciálom zásobovať viac ako tretinou národnej elektrickej energie. Mohlo by to znamenať aj stimuly pre nové technológie. Napríklad „floatovoltaické systémy“ – solárne panely plávajúce na vnútrozemských kanáloch, lagúnach odpadových vôd a iných vodných útvaroch – sú lacnejšie na výstavbu a sú efektívnejšie vďaka prirodzenému chladeniu. Za určitých okolností sú prospešné aj pre voľne žijúce zvieratá, pretože priťahujú volavky, potápky, kormorány a iné vodné vtáctvo, ktoré sa pravdepodobne živia rybami priťahovanými do tieňa pod nimi.

Inteligentnejšie stimuly by sa mohli vzťahovať aj na fungujúce farmy – napríklad na suchých, nerentabilných rohoch polí s obrovskými zavlažovacími systémami v strede alebo na poliach vysadených plodinami odolnými voči tieňom. Massachusetts už má prvý takýto stimulačný program zameraný na solárne farmy spárované s výsadbou opeľovačov alebo určené na pasenie oviec, ako aj v iných dvojúčelových kategóriách.

Je možné, že by mohli nasledovať územné obmedzenia na solárne farmy, najmä v oblastiach, ktoré sa už obávajú straty poľnohospodárskej pôdy na pododdiely. Ale je to nepravdepodobné. Štáty s väčšou pravdepodobnosťou budú nasledovať príklad Kalifornie, kde stavebné predpisy s „nulovou čistou energiou“ spolu s ekonomickými praktickými aspektmi teraz nariaďujú, aby takmer všetky nové komerčné a obytné budovy od začiatku využívali solárnu energiu. V tomto scenári parkovacie miesta, ktoré dlhodobo zaťažujú maloobchodné rozpočty a poškodzujú mestskú krajinu, začnú namiesto toho neskoro hrať svoju úlohu pri výrobe energie – a zatienení sveta, ak nie jeho záchrane.

Zdroj: Prečo je umiestnenie solárnych prístreškov na parkoviskách šikovným ekologickým krokom – vedomosti (dsisolar.com)

Related Articles

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj komentár
Zadajte prosím svoje meno

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,900OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články