8.9 C
Bratislava
nedeľa, 21 apríla, 2024
spot_img

PREČO SA BOJÍME ZMENIŤ KARIÉRU? TÝCHTO PÄŤ OBÁV NÁM BRÁNI RÁSŤ

Či už vás k zmene kariéry vedie túžba po vyššom plate, lepších pracovných podmienkach alebo snaha využiť možnosti, ktoré neboli skôr dostupné, môžu toto rozhodnutie sprevádzať obavy a strach.

Podľa testu, ktorý zverejnil Americký inštitút stresu (AIS), je zmena pracoviska len o trochu menej stresujúca ako smrť blízkeho priateľa. Našťastie existujú spôsoby, ako zmierniť úzkosť, aby vám nebránila v napredovaní. Tu sú niektoré z najčastejších obáv pri zmene kariéry a spôsoby, ako ich zvládnuť.

1. Čo ak zlyhám?

Jednou z najrozšírenejších obáv pri zmene kariéry je strach zo zlyhania. Tak sa obávame pocitu poníženia a toho, že druhých sklameme, až sa vzdáme nášho sna. Často nás paralyzuje natoľko, že neurobíme nič.

Ako sa s ním vyrovnať:

Zvážte všetky najhoršie scenáre a zapíšte si ich na papier. Buďte špecifickí. Do druhého stĺpca napíšte, čo môžete urobiť, aby ste minimalizovali pravdepodobnosť, že dôjde k najhoršiemu možnému scenáru. V treťom stĺpci rozhodnite, aké kroky by ste podnikli, ak by došlo k najhoršiemu scenáru, aby ste opäť nabrali správny smer.

Vo štvrtom stĺpci ohodnoťte, nakoľko je pravdepodobné, že sa najhorší scenár vyskytne. Použite stupnicu od 1 (nepravdepodobné) do 10 (veľmi pravdepodobné). Toto jednoduché cvičenie vám pomôže získať lepšiu perspektívu a uvedomiť si, že najhorší možný výsledok je nepravdepodobný alebo zvládnuteľný.

2. Čo si pomyslia ostatní?

Možno vám rodičia hovorili, aby ste ostali pracovať v účtovníckej firme, lebo je to istota. A teraz máte pocit, že by ste ich sklamali, ak by ste išli za svojím snom a stali sa profesionálnym kuchárom. Ste to však vy, kto bude žiť s rozhodnutiami, ktoré urobíte, nie ostatní.

Položte si niekoľko dôležitých otázok:

  • Na čom mi záleží?
  • Čo naozaj chcem?
  • Aké aktivity ma bavia?
  • Čo chcem po sebe zanechať?
  • Čo by som robil, ak by som sa nebál toho, že ma druhí odsúdia?

Potom sa zamerajte na vaše zámery a účel. Prečo uvažujete nad zmenou kariéry? Chcete lepšiu kvalitu života? Ak si budete pamätať, prečo to vlastne robíte, budete schopní ostať sústredení a menej sa zaujímať o názory ostatných.

3. Nie som príliš stará/starý?

Zmena kariéry môže vyvolávať obavy, najmä ak máte po štyridsiatke. Nie je to však nezvyčajné ani nemožné. Dobrou správou je, že podľa štúdie Amerického inštitútu pre ekonomický výskum je väčšina ľudí, ktorí zmenili kariéru vo vyššom veku, úspešná.

Jedným zo spôsobov, ako čeliť tejto obave, je povedať si, že už máte veľa pracovných skúseností. Počas svojej doterajšej kariéry ste získali cenné kontakty a rôzne zručnosti. Je možné, že ste aj finančne stabilnejší, čo poskytuje dodatočnú flexibilitu pri plánovaní zmeny kariéry.

4. Nehodím za hlavu doterajšie skúsenosti?

Typickou obavou, ak sa rozhodneme pre kariérnu zmenu, je začínanie od nuly. Aby ste sa s tým vysporiadali, uvedomte si, že máte zručnosti, ktoré sa vám zídu v rôznych oblastiach. Ak máte pevnú sieť kontaktov, môže byť prechod hladký.

Nezabúdajte ani na vaše mäkké zručnosti, ako je líderstvo, komunikácia a riešenie problémov, ktoré sú žiadanejšie než kedykoľvek predtým. Všetko, čo ste doteraz robili, bola príprava na to, čo príde.

5. Bojím sa neistoty.

V živote neexistujú žiadne záruky. Ak sa odhodláte na kariérnu zmenu, je s tým vždy spojené určité riziko. Toto riziko však môžete zmierniť niekoľkými spôsobmi:

  • Prijmite neistotu a pozerajte sa na ňu ako na novú skúsenosť pri učení.
  • Robte malé kroky namiesto veľkých skokov.
  • Rozvíjajte nové zručnosti mimo vašej komfortnej zóny.
  • Nezaoberajte sa vecami, ktoré nemôžete ovplyvniť.
  • Hľadajte podporu u ľudí, ktorým dôverujete.

Neistota je všade okolo nás. Ak sa však zameriate na rozvoj vlastnej odolnosti, budete s väčšou pravdepodobnosťou čeliť neznámemu s dôverou.

Je v poriadku, ak sa bojíte. Nedovoľte však, aby strach zasahoval do vašich vízií. Naučte sa obavy rozpoznať a zmeniť konverzáciu, ktorú zvádzate vo vašej mysli. Keď to zvládnete, zboríte hranice, ktoré vám bránia dosiahnuť úspech.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je prispievateľka Caroline Castrillon.

Zdroj: https://www.forbes.sk/preco-sa-bojime-zmenit-karieru-tychto-pat-obav-nam-brani-rast/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,600OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články