24.2 C
Bratislava
sobota, 22 júna, 2024
spot_img

PREHĽAD VOĽNÝCH PRACOVNÝCH DNÍ A SVIATKOV V ROKU 2024. ŠTUDENTI SA POČTU POTEŠIA

  • V roku 2024 bude voľných viacero dní
  • Školám na budúci rok pripadá 51 dní voľna počas pracovného týždňa

Tento rok je už takmer na svojom konci, čo môže niekoho potešiť, iných sklamať. No netreba zúfať, pretože do roku 2024 môžeš vykročiť tou „správnou nohou“ a dokonca si, okrem iného, naplánovať aj kratšie dovolenky či predĺžené víkendy na dni, na ktoré pripadá v novom roku voľno.

Zamestnanci totiž budú mať v roku 2024 až 12 dní voľna cez pracovný týždeň a žiaci a študenti 51. Školy čaká jarné 9-dňové voľno, zimné 16-dňové voľno, ktoré je však na prelome rokov, či jesenné 2-dňové. Pracovníci budú mať 3 predĺžené víkendy.

Prvého januára sa s novým rokom oslavuje štátny sviatok Deň vzniku Slovenskej republiky. Väčšina pracovníkov v krajine teda pôjde do práce prvýkrát až po predĺženom víkende. Žiaci a študenti vtedy budú mať ešte vianočné prázdniny, ktoré potrvajú do 7. januára, uviedlo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky na svojej webovej stránke.

Väčšina zamestnancov ďalšie pracovné voľno v januári 2024 mať nebude. Sviatok Zjavenia Pána, inak zvaný Traja králi, totiž v budúcom roku pripadá na sobotu. Deň pracovného pokoja budú mať teda iba pracovníci, ktorí robia cez víkend.

Jarné 9-dňové prázdniny a pracujúcim predĺžené víkendy

Žiaci a študenti na strednom Slovensku, teda Banskobystrického, Žilinského a Trenčianskeho kraja, budú mať ďalšie prázdniny po vyše mesiaci. Jarné prázdniny potrvajú od pondelka 19. februára do piatka 23. februára, so začiatkom vyučovania v pondelok 26. februára. 

Jarné prázdniny na východe, teda v Košickom a Prešovskom kraji, začínajú v teň, keď sa na strednom Slovensku už študenti budú učiť. Bude to v pondelok 26. februára a končiť budú v piatok, prvý marcový deň. Žiaci a študenti v tejto časti krajiny budú mať teda celý pracovný týždeň voľno, spolu budú doma 9 dní.

Školáci na západe krajiny, respektíve v Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji, budú mať jarné prázdniny po tom, ako skončia prázdniny východniarom. Začnú v pondelok 4. marca a skončia sa v piatok 8. marca.

Školám neskôr pripadnú 6-dňové veľkonočné prázdniny, učiť sa nebude od štvrtka 28. marca do utorka 2. apríla vrátane. Pracujúci budú mať voľno na dané sviatky o deň neskôr než začne vzdelávacím inštitúciám, 29. marca na Veľký piatok. Ďalší deň pracovného pokoja bude Veľkonočný pondelok, 1. apríla.

Zamestnaní budú mať ďalšie voľno presne mesiac na to, v stredu 1. mája na Sviatok práce. Ďalší deň pracovného pokoja je presne o týždeň, tiež v stredu, 8. mája na Deň víťazstva nad fašizmom.

S príchodom teplých mesiacov znovu prichádza rad na školákov, ktorí mávajú celý júl a august letné prázdniny, tie začnú pondelkom a skončia nedeľou. Pre pracujúcich je ďalším dňom štátneho voľna piatok 5. júla na Sviatok svätého Cyrila a Metoda.

V lete sa okrem dovolenky pracujúci dočkajú už iba jedného voľného dňa v pracovnom týždni, a to vo štvrtok 29. augusta na Výročie SNP. Nasledujúcim štátnym sviatkom je 1. september, ktorý však tento rok pripadá na nedeľu a tak budú mať voľno iba niektorí zamestnanci pracujúci cez víkend. Ďalší deň pracovného pokoja vychádza tiež na víkend, presnejšie na nedeľu 15. 9., na Sedembolestnú Pannu Máriu.

Zimné 16-dňové prázdniny na prelome rokov

S postupným ochladzovaním opäť príde rad na školákov, ktorí majú 2-dňové jesenné prázdniny úplne na konci októbra, vychádzajú na stredu a štvrtok a keďže za nimi nasleduje Sviatok všetkých svätých, nielen školy si predĺžia víkend. Ďalší štátny sviatok bude v utorok na dobre známeho 17. novembra, v Deň boja za slobodu a demokraciu.

Zimné voľno budú mať najprv školáci, a to o deň skôr ako väčšina pracujúcich, od pondelku 23. decembra po dobu 9 dní v budúcom roku a bude pokračovať v roku 2025, spolu bude tak trvať 16 dní. Počas neho bude samozrejme Štedrý deň a následne 2 vianočné sviatky, ktoré všetci dobre poznajú.

Zdroj: PREHĽAD voľných dní a sviatkov v roku 2024 (startitup.sk)

Related Articles

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj komentár
Zadajte prosím svoje meno

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články