24.2 C
Bratislava
sobota, 22 júna, 2024
spot_img

PREKROČILI SME KAPACITY PRÍRODNÝCH ZDROJOV ZEME. SVET OD DNES ŽIJE NA EKOLOGICKÝ DLH

„Je alarmujúce, že ľudstvo už približne v polovici roka spotrebuje viac prírodných zdrojov, ako dokáže planéta obnoviť za celých 12 mesiacov. Údaje z minulého roka ukazujú, že pre náš životný štýl a nároky by sme potrebovali až 1,75 planéty. Mnohé krajiny sú v červených číslach ešte pred celosvetovým dátumom. Týka sa to, žiaľ, aj Slovenska, kde žijeme na ekologický dlh už od 3. mája 2023,“ hovorí riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann s tým, že iba riešenia založené na šetrnom využívaní prírodných zdrojov a obnove prírodných prostredí nám môžu pomôcť uchovať zdravie planéty a aj nás všetkých.   

Deň vyčerpania prírodných zdrojov Zeme každoročne pripadá na iný dátum. Od roku 1970 sa Deň vyčerpania prírodných zdrojov (Earth Overshoot Day Zeme presunul z 29. decembra až na súčasný 2. august. Výpočet presného termínu realizuje medzinárodná výskumná organizácia Global Footprint Network, ktorá zároveň upozorňuje na to, že ľudstvo prehnane zaťažuje našu planétu. „Pretrvávajúce prekračovanie limitov vedie k čoraz výraznejším príznakom vrátane nezvyčajných vĺn horúčav, lesných požiarov, sucha a záplav s rizikom ohrozenia produkcie potravín,“ uvádza Steven Tebbe, generálny riaditeľ spoločnosti. Zároveň dodáva, že k dispozícii sú riešenia na zlepšenie situácie a posunutie dňa, kedy začíname žiť na ekologický dlh. 

Kľúčom by mal byť uvedomelejší spôsob života v piatich hlavných oblastiach – vo využívaní energií, v stravovaní, v spôsobe budovania a manažovania miest, v pomoci prírode, či v zamyslení sa nad rastúcou populačnou krivkou. Jednotlivé odporúčania predstavuje platforma Power of Possibility, na ktorej je dostupných aj množstvo tipov, komerčných technológií, vládnych stratégií, verejných politík a osvedčených postupov občianskych iniciatív. Platforma uvádza aj viaceré konkrétne príklady, ako posunúť Deň, kedy začíname žiť na ekologický dlh. Napríklad:

  • Zníženie uhlíkovej zložky ekologickej stopy ľudstva o 50 % by posunulo Earth Overshoot Day o 93 dní. 
  • Ak by sme o polovicu znížili množstvo jedla, ktoré končí ako odpad, tento deň by sa posunul o 13 dní. 
  • Ak by sme celosvetovo znížili konzumáciu mäsa o polovicu a nahradili ho rastlinnou potravou, posunuli by sme ho o 17 dní.
  • O zhruba osem dní by tento deň posunulo, keby sme obnovili les na ploche 350 miliónov hektárov. 
  • A ak by sme znížili rozsah kilometrov, ktoré ľudstvo ročne najazdí autami o 50 % a tretinu by nahradila verejná doprava a zvyšok jazda na bicykli či chôdza, tento deň by sa posunul o 13 dní.

Z údajov Global Footprint Network vyplýva, že ak chceme zaistiť prosperujúcu budúcnosť pre ďalšie generácie, všetci musíme prispieť k zmene. Dobrou správou je, že táto transformácia je nielen technologicky možná, ale je aj ekonomicky prospešná.

Zdroj: WWF Slovensko

Zdroj: Country Overshoot Days 2024 – Earth Overshoot Day

Zdroj: Prekročili sme kapacity prírodných zdrojov Zeme. Svet od dnes žije na ekologický dlh – enviromagazín EkoReštart.sk (ekorestart.sk)

Related Articles

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj komentár
Zadajte prosím svoje meno

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články