15.9 C
Bratislava
nedeľa, 19 mája, 2024
spot_img

PRENÁJOM AUTA NA DOVOLENKE: NENECHAJTE SA NACHYTAŤ NA POPLATKOCH. NA ČO SI DAŤ POZOR?

Čas dovoleniek so sebou často prináša potrebu požičať si auto v zahraničí. Vozidlo dokáže spríjemniť cestu, umožní nám vidieť a stihnúť viac. Prenájom však môže spôsobiť komplikácie.

Zmluva v cudzom jazyku, odlišné obchodné zvyklosti a často aj nátlakové predajné techniky pracovníkov požičovne môžu byť nočnou morou.

Dosvedčuje to aj Európska komisia, ktorá eviduje rastúci počet sťažností spotrebiteľov na autopožičovne v zahraničí. V minulosti sa preto snažila situáciu riešiť. Prax však ukazuje, že sa jej to úplne nedarí.

„Dnes je pre európskych spotrebiteľov veľký deň. Pracovali sme s požičovňami tvrdom na tom, aby sme mohli garantovať ľuďom naprieč Európskou úniou prenájom auta za férových podmienok, bez ohľadu na to, v ktorej krajine sa auto prenajíma. Práva spotrebiteľov v Európe sú teraz lepšie chránené,“ uviedla ešte v roku 2017 vtedajšia európska komisárka pre spravodlivosť a spotrebiteľov Eva Jourová.

Je tu rok 2022 a transparentnosť sa do vzťahu medzi nájomcom a autopožičovňou podarilo vniesť len spolovice.

Hľadajte lacnejšiu ponuku

Väčšina z nás si rezervuje auto v požičovni už pri plánovaní dovolenky vopred z pohodlia domova. Chceme vedieť, na čom sme či akú veľkú položku v rozpočte bude auto predstavovať.

Je to správny prístup. Čím skôr urobíte rezerváciu, tým k lepšej cene sa môžete dopracovať. Zároveň máte na výber z väčšej ponuky áut.

Jedinou výnimkou môžu byť akciové ponuky tesne pred cestou. Môže sa stať, že niekto svoju rezerváciu zruší a požičovňa auto ponúkne za nízku cenu deň či dva pred termínom. Nedá sa však na to spoliehať.

Ideálne je venovať hľadaniu najlepšej ponuky na internete nejaký čas. Ceny sa totiž líšia aj v násobkoch. Je preto fajn zadať požiadavku do viacerých vyhľadávačov.

Ponuky na jednom mieste

Skúsení cestovatelia odporúčajú napríklad tieto stránky: Kayak, Momondo, Billiger Mietwagen, HolidayAutos, Rentalcars alebo Economycarrentals .

Spomínané „porovnávače“ ponúk dokážu sprostredkovať prenájom v konkrétnej požičovni. Medzi značkové požičovne patria napríklad Hertz, Sixt alebo Avis. Sú zväčšia drahšie a majú pobočky priamo na letiskách.

Okrem nich však existuje množstvo menších autopožičovní, ktoré vyjdú lacnejšie, pretože sídla pár kilometrov od letiska. Spojenie však zabezpečuje bezplatná kyvadlová doprava, takže predstavujú zaujímavú a cenovo dostupnú alternatívu.

Neexistuje zlá autopožičovňa, iba zákazník, ktorý si neprečíta jej podmienky. Áno, tie, ktoré nikto nečíta, pretože je to dlhý text písaný neľudskou rečou.

Janka Schweighoferová

Čo sa podarilo Európskej komisii?

Za úspech snahy Európskej komisie môžeme považovať väčšiu transparentnosť toho, koľko stoja doplnkové služby. Ide napríklad o prenájom detskej sedačky, autonavigácie, možnosť vedenia vozidla viacerými vodičmi, vodič v nižšom veku (zvyčajne do 26 rokov).

Za všetky tieto služby si požičovne zvyknú vypýtať viac. Už doma však vidíte, koľko to bude, čo je posun správnym smerom.

Medzi ďalšie parametre, ktoré si treba všímať patrí:

  • obmedzenie počtu kilometrov (hľadajte neobmedzené kilometere),
  • tankovaciu politiku – odporúča sa prevzatie a odovzdanie s plnou nádržou (ak nádrž pri odovzdaní nenatankujete doplna, požičovňa si za dotankovanie vypýta poplatok),
  • možnosť zrušenia rezervácie (pri rezervácii vopred zvyčajne neplatíte nič – je však potrebné zadať údaje vašej kreditnej karty).

DÔLEŽITÝ TIP:

Dajte si pozor, aby ste pri preberaní vozidla nemeškali. Požičovne majú možnosť vašu rezerváciu po uplynutí stanového časového limitu zrušiť a vaše vozidlo dať niekomu inému. Môže sa stať, že na dovolenke zostanete bez auta. Ak viete, že budete meškať, dajte to požičovni čo najskôr vedieť.

Na čo si dať pozor

Najčastejším kameňom úrazu pri požičaní auta v zahraničí je poistenie. Zákazník má dve možnosti:

  • uspokojiť sa zo základnou poistkou, v ktorej je plné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú ostatným účastníkom premávky a len základné poistenie škôd na prenajatom vozidle,
  • alebo si na prenajatom vozidle poistiť všetky škody.

Pri prvej alternatíve platíte na poistke menej. Požičovňa však od vás bude vyžadovať depozit (zväčša formou rezervácie na kreditnej karte), z ktorého bude kryť prípadné škody, ktoré spôsobíte na prenajatom vozidle. Základná poistka, ktorú si dojednávate už pri rezervácii auta z domu, totiž postačuje len na škody nad určitý limit – napríklad nad 3000 eur. Drahšie škody teda hradí poisťovňa, no drobné škrabance či parkovacie škody hradíte vy z depozitu.

Druhou možnosťou je rozšíriť si poistné krytie na všetky škody bez ohľadu na ich výšku. V takom prípade požičovňa od vás depozit nežiada. Nie je dokonca potrebná ani obhliadka vozidla, pretože je jedno, aké škody ste spôsobili. Za toto poistenie však musíte zaplatiť dodatočne pri preberaní vozidla celkom slušnú sumu. Už pri malých autách v kategórii mini môže dosahovať aj 50 eur na deň.

Diabol tkvie v poistke

Problém je v tom, že dopredu neviete, koľko to bude. Požičovne totiž zvyčajne nemajú cenu poistenia uvedenú na webe a ponuky sa medzi nimi značne líšia. Neviete sa teda rozhodnúť, ktorú požičovňu si vybrať na základe ceny plného poistenia.

Často tak už samotné preberanie vozidla končí sklamaním, pretože cena prenájmu, s ktorou sa zákazník stotožnil pre rezervácii vozidla z domu, sa pri doplatení plného poistenia dostane na dvojnásobok.

Deje sa tak aj napriek iniciatíve Európskej komisie a verejnému prísľubu najväčších autopožičovní, že pri predaji svojich služieb budú vždy postupovať transparentne. Tento problém sa tak zatiaľ regulátorom nepodarilo vyriešiť.

Existuje lacnejšia alternatíva

Skúsená cestovateľka Janka Schweighoferová, ktorá publikuje na blogu Travelhacker.blog, dodáva, že existuje aj tretia možnosť. Je ňou dopoistenie si plnej sumy škôd na aute mimo požičovne priamo v poisťovni. „Poistenie bez spoluúčasti cez autopožičovňu je niekoľkonásobne drahšie,“ hovorí.

Dodáva, že zatiaľ čo za ročnú poistku v poisťovni zaplatí 85 eur, za požičanie auta v triede mini na tri dni to môže byť aj sto eur. Tri dni poistenia v autopožičovni teda môžu vyjsť drahšie ako ročné poistenie v poisťovni.

Aj v tomto prípade je potrebné zložiť v požičovni depozit, alebo rezervovať jeho ekvivalent na kreditnej karte. V prípade škody si tak požičovňa z neho stiahne cenu za opravu, no poisťovňa s ktorou máte zmluvu, vám náklady nahradí.

„Ak auto poškodíš a máš akékoľvek iné poistenie okrem poistenia cez autopožičovňu, tá si stiahne z tvojho depozitu toľko, koľko stála oprava a ty si to následne žiadaš preplatiť cez poisťovňu,“ vysvetľuje Janka.  

Podľa jej skúsenosti trvá takáto likvidácia poistnej udalosti zhruba dva týždne. Medzičasom teda cestovateľ kryje spôsobenú škodu zo svojich peňazí a nárok si uplatňuje v poisťovni.  

Zdroj: https://www.forbes.sk/prenajom-auta-na-dovolenke-nenechajte-sa-nachytat-na-poplatkoch-na-co-si-dat-pozor/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,700OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články