Koronavírus zasiahol do mnohých oblastí nášho života. Ovplyvnil organizáciu slávností, obmedzil cestovanie i náš bežný život. Ako však vplýva na ekonomiku? Pravdou je, že prepad ekonomiky v spojitosti s koronavírusom prekonal i tie najhoršie predikcie svetových odborníkov. Situácia sa mení z hodiny na hodinu a nik nevie, čo sa bude diať o pár týždňov. Prepad HDP zaznamenal najväčší prepad od roku 1947. Napríklad ekonomika USA sa prepadla v priemere až o 32,9%, čo je naozaj obrovské číslo.

Mnohé krajiny sveta prechádzali počas letných mesiacov postupným zotavením z koronakrízy, ktorá bola charakteristickým znakom jarných mesiacov. Na jeseň však epidémia začala úradovať opäť a nové prípady nákazy koronavírusom opäť zasiahli do procesu zotavovania a spôsobujú ďalšie problémy. Medzi najzraniteľnejšie sektory patrí rozhodne sektor služieb. Práve v službách dochádza k najčastejším obmedzeniam, ktorých cieľom je zastaviť šírenie a nárast nových prípadov nákazy.
Výsledkom pandémie a prepadu ekonomiky bude nárast nezamestnanosti. Už teraz mnohé zahraničné i domáce firmy oznamujú prepúšťanie svojich zamestnancov a výsledkom môžu byť milióny ľudí bez práce na celom svete. Najhoršou situáciou prechádzajú najmä svetové letecké spoločnosti, ktoré sa musia vyrovnať s extrémnym prepadom počtu cestujúcich. Aká je situácia priamo pre Slovensko? Čierne scenáre odhadujú, že prepad našej domácej ekonomiky bude najväčší od roku 1995.
Situácia na trhu práce sa však pomaly začína meniť. Realitou sa pre nás začína stávať práca z domu, na ktorú museli prejsť mnohé spoločnosti. Je samozrejmosťou, že nie vo všetkých odvetviach je možné prejsť na prácu z domu, ale kým v minulých rokoch bol tento spôsob vo veľkej miere zatracovaný, postupne sa začína predierať na svetlo sveta a mnohé spoločnosti mu dávajú prednosť. Ako sa vyvinie situácia postupne, nám ukážu medziročné čísla. Dnes sa predpokladá, že medziročný prepad slovenskej ekonomiky by mohol byť až 3,8%.