21.6 C
Bratislava
sobota, 20 júla, 2024
spot_img

PRÍBEH KAROLA III.: OD NENÁVIDENÉHO PRINCA K REŠPEKTOVANÉMU KRÁĽOVI

Osobná história princa Charlesa je mimoriadne farbistá. Posledné roky bol obľúbeným princom a kniežaťom, človekom, na ktorého sa ľudia obracajú s rovnakou dôverou, ktorá bola vždy vyhradená jeho matke.

Vystupoval ako človek stojaci nohami na zemi, pracovitý, inteligentný a vzdelaný (vyštudoval antropológiu a archeológiu), ktorý dobre rozumie svojmu národu a svojej vlasti. A tiež ako milujúci otec, svokor a predovšetkým starý otec. Grandpa Wales.

Najmenej obľúbený člen rodiny

V polovici 90. rokov, keď sa rozvádzal so svojou prvou ženou princeznou Dianou, býval Charles najmenej obľúbeným členom britskej kráľovskej rodiny. Bulvár vtedy krásnej a nešťastnej princeznej poskytol mimoriadne veľký priestor na verejné komentovanie okolností rozpadu ich manželstva, čo Diana, ktorá si roky pripadala ako štvaná zver a obeť zahnaná do kúta, rada využila. Uvítala priestor, ktorého sa jej dostalo, presvedčená o tom, že ju britská kráľovská rodina chce zničiť.

Dnes už vieme, že na jedno z najslávnejších interview, ktoré kedy poskytla, privolila preto, že ju tvorcovia BBC Panorama a čele s Martinom Bashirom zrejme zmanipulovali. Predložili jej sfalšované dôkazy, podvrhnuté výpisy z účtu aj záznamy z odpočúvania zdanlivo dokazujúce, že na ňu britský kráľovský dvor nasadil tajné služby.

Princeznú tak, slovami jej staršieho syna princa Williama, „uviedli do stavu úplnej paranoje, neustáleho strachu a neistoty a psychického vyčerpania“. Verila, že poskytnutím interview, v ktorom oznámi všetko, o čom je presvedčená, sa môže zachrániť.

Manželská trojčlenka

„V tom manželstve sme odjakživa boli traja. Takže tam bolo trochu tesno,“ povedala princezná z Walesu reportérovi Martinovi Bashirovi. A to bolo len prvé z nečakane otvorených, úprimných a zároveň dosť šokujúcich oznámení, ktoré v ten večer zazneli. Bomba bola vonku. A už nič nemohlo zastaviť jej detonáciu.

Tým tretím človekom v najslávnejšom manželskom trojuholníku sveta bola Charlesova dávna priateľka Camilla Parker Bowlesová, žena jeho srdca už od konca 60. rokov. Žena ktorú si Charles pre ich nerovné spoločenské postavenie nesmel vziať a ktorú nikdy neprestal milovať.

Žena, ktorá sa ukázala byť chybou v systéme po stáročia overenom všetkými monarchiami sveta. Namiesto nežiaducej Camilly nešťastnému princovi rodina, poradcovia a napokon aj médiá nekonečnými otázkami o zasnúbení prakticky vnútili lady Dianu, úplne neskúsenú a plachú devätnásťročnú dievčinu zo staroslávneho rodu stredoanglických Spencerovcov, ktorí už od čias Vojny ruží v polovici 15. storočia slúžili anglickej korune a vtedy vládnucim Tudorovcom.

Diana ako ideálna voľba

Mladá anglická aristokratka so skvelým rodokmeňom sa po dlhom hľadaní zdala byť pre princa z Walesu dokonalou voľbou. O to viac sa so zásnubami ponáhľali. Ale bola to chyba, ktorú si kráľovná a zrejme celá britská kráľovská rodina uvedomili až príliš neskoro. Dynastia si skrátka žiadala svoje istoty. Nevestu nielen patrične urodzenú, ale tiež „čistú a nepoškvrnenú“, ktorá bude rodiť deti, najlepšie synov. Stalo sa. Čo na tom, že sa obaja protagonisti už v tej chvíli cítili byť v pasci.

Je to vidieť na kamerových záberoch – kráľovské zásnuby si vyslúžili mimoriadne sledovaný televízny prenos s rozhovorom so snúbencami. Mladá Diana, nastávajúca princezná, sa striedavo červená a bledne nad otázkami novinárov a je neistá, princ zase uhýba očami alebo ich obracia k stropu.

A zatiaľ čo ona na radostný komentár novinára „obaja vyzeráte veľmi zamilovaní“ vyhŕkne okamžite „ach áno, rozhodne“, princ Charles sucho dodá suchú a v kontexte dosť mrazivú vetu „nech už to znamená čokoľvek“. Zamilovane pritom rozhodne nevyzeral.

Možno všetci dúfali, že sa Camilla postupne princovi vyparí z hlavy. Že vedľa mladučkej, kvitnúcej Diany, ktorá dala svojmu mužovi, jeho rodine i trónu rýchlo po sebe hneď dvoch zdravých synov, pookreje a na zálety za staršou milenkou už nebude mať chuť. Alebo, ako to v kráľovských rodinách po stáročia bývalo zvykom, mu onú dlhoročnú milenku bude jeho kráľovská manželka jednoducho tolerovať.

Zblíženie so synmi

Nič z toho sa však nestalo. Keď Diana ako 36-ročná zomrela a Británia prežívala obrovskú nedôveru voči kráľovskej rodine, sa dokonca chvíľu zdalo, že sa monarchia možno rozpadne. Vyhrotené emócie postupne opadli a bol to práve Charles, ktorý sa o ich zmiernenie postaral – napokon už aj tým, že pre svoju bývalú manželku do Paríža osobne priletel a jej telo doviezol do rodnej Británie.

Podľa pamätníkov z radov očitých svedkov bol tragédiou úplne otrasený a pri smrteľnom lôžku svojej bývalej ženy si v nemocničnej izbe v Paríži dlho utieral slzy. Ich manželstvo nebolo len nešťastné, zažili spolu aj dobré chvíle, čo uznával Charles, Diana i obaja ich synovia, ktorým rodičia dopriali čo možno najkrajšie detstvo, hoci to bola najmä Diana, kto sa deťom maximálne venoval.

Princ Charles vtedy prešiel premenou, ktorá z neho urobila mimoriadne angažovaného otca. S oboma synmi, pochopiteľne úplne otrasenými matkinou náhlou smrťou, si vybudoval pevný, priateľský, láskyplný vzťah. Dokázal ich chrániť pred neskoršími útokmi bulváru a dodnes je im obom najbližším dôverníkom. Aj po rozluke Harryho a Meghan, vojvodu a vojvodkyne zo Sussexu, s kráľovskou rodinou a ich odchode do zámoria je to princ Charles, kto sa naďalej snaží svojho mladšieho syna všemožne podporovať, a to nielen stálou apanážou.

Manželstvo s Camillou

Takmer deväť rokov po rozvode s Dianou si 9. apríla 2005 vzal svoju dlhoročnú priateľku Camillu Parker Bowlesovú. Ženu, ktorú miluje viac ako päťdesiat rokov. Camilla sa rozhodla nikdy nepoužívať titul princezná z Walesu, na ktorý má vďaka sobášu právo – namiesto neho využívala počas celého svojho manželstva jeden z ďalších titulov svojho manžela a nosila prídomok vojvodkyňa z Cornwallu. Po smrti kráľovnej Alžbety II. sa z nej stala kráľovná manželka.

Postupne si ju obľúbili aj princovia William a Harry a Camilla dnes patria aj k blízkym dôverníčkam oboch ich manželiek. Najmä vojvodkyni Meghan ponúkla opakovane pomocnú ruku pri orientácii v pravidlách a dvornej etikete.

Mimochodom, ak dnes vojvodkyňa Meghan zo Sussexu tvrdí, že nikto nebol prenasledovaný britským bulvárom tak ako ona, mohla by jej práve Camilla vysvetliť, ako to vyzerá, keď niekoho britský bulvár naozaj nenávidí. Má s tým veľmi bohaté skúsenosti z 90. rokov, nikdy sa však verejne nesťažovala.

Správa sa presne tak, ako by sa manželka budúceho kráľa mala správať. Je oddaná, empatická, chápavá, tolerantná, rešpektuje a ctí manželovu budúcu úlohu, zároveň si sama našla osobnú agendu. Sčítaná a vzdelaná vojvodkyňa podporuje niekoľko britských charitatívnych organizácií, vystupuje na podporu obetí domáceho násilia, jej témou je aj výskum onkologických chorôb a emancipácia žien a ich podpora v kariére i rodinnom živote.

Charles, potomok českých Přemyslovcov

Príbeh nového britského kráľa má aj pozoruhodný český rozmer. Princ Charles Philip Arthur George je totiž priamym potomkom českých Přemyslovcov, a to cez Elišku Přemyslovnu, manželku Jána Luxemburského a matku Karola IV. Dokazuje to podrobná genealógia, ktorú pred časom predložili českí a britskí historici.

Syn Karola IV. a jeho poslednej manželky Elišky Pomoranskej cisár a kráľ Žigmund mal so svojou manželkou jedinú dcéru, Alžbetu Luxemburskú (1409–1442). Jej dcéra Anna sa vydala za Viliama III. Durínskeho a ich dcéra Markéta Saská sa stala neskoršou zakladateľkou sasko-braniborsko-hannoverskej dynastie, z ktorej od 17. storočia pochádzajú britskí králi vrátane neskoršej kráľovnej Viktórie, ktorá pochádzala z hannoverskej dynastie, aj jej manžela Alberta Sasko-Kobursko-Gothajského.

Prídomok Windsorovci si britská panovnícka dynastia zvolila až v priebehu prvej svetovej vojny, keď odkazy na čokoľvek nemecké z pochopiteľných dôvodov neboli žiaduce, čo sa ešte posilnilo počas druhej svetovej vojny.

Bez formalít

Charles, nový kráľ z rodu Windsorov, má teda v sebe aj přemyslovskú krv. A má šťastie, že má po boku ženu, ktorá mu nepochybne bude dobrou kráľovnou. Nemajú radi formality, hoci ich sprevádzajú celý život. V súkromí sa im však princ Charles vyhýba, ako sa to len dá.

Keď s Camillou 9. apríla 2020 oslávili pätnáste výročie svadby, zdieľali spoločne na svojom Twitteri fotografiu, ktorá ich dokonale vystihovala. V pohodlnom domácom oblečení na verande svojho domu na vidieckom panstve Birkhall s dvoma obľúbenými psami Bluebellom a Beth na kolenách pôsobili veľmi šťastne. Ako partneri aj najlepší priatelia. Dvaja ľudia, ktorí sa celý život milujú.

Ich príbeh je jednou z najpozoruhodnejších súkromných histórií, ktoré sa kedy odohrali v srdci súčasnej britskej kráľovskej rodiny. Celé dekády bývali tými, ktorých svet nemal rád. Ktorí vraj podvádzali, trápili a trýznili milovanú, svetom obdivovanú a populárnu princeznú Dianu. Ktorí klamali. Tak sa ich aspoň všemožne snažili vykresliť médiá.

Najlepšia priateľka

Záletný a zrejme aj trochu slabošský manžel, najskôr bez kúska citu v suchárskom aristokratickom tele. Jeho staršia a verejnosti značne nesympatická milenka s kyslým úsmevom. A ako tretí vrchol trojuholníka krásna a podvádzaná princezná Diana, skvostná, mladá a nevinná anglická ruža s veľkým srdcom, no nemilovaná. Taký bol všeobecne prijímaný obraz.

Lenže svet nie je čiernobiely a skutočné veľké milostné príbehy nie sú červená knižnica. Príbeh Charlesa a Camilly sa dá rozprávať celkom inak. Ako príbeh dvoch ľudí, ktorí sa milujú už viac ako pol storočia. Médiá kedysi nechápali, prečo práve Camilla dlhodobo tak priťahovala a okúzľovala Charlesa, keď bol ženatý s Dianou, vtedy považovanou za jednu z najkrajších žien sveta. Prečo práve ona?

Snáď preto, že sa poznajú od mladosti a vždy mu bola blízka. Bola jeho dôvernou priateľkou od konca 60. rokov, keď obom bolo sotva dvadsať. „Vždy ma dokázala rozosmiať. Nestretol som nikoho duchaplnejšieho, múdrejšieho, nikoho s väčším šarmom. A s nikým som nikdy nemal toľko spoločných záujmov, s nikým na svete som sa necítil tak dobre, uvoľnene a príjemne,“ povedal pred časom Charles na adresu Camilly v ojedinelom vyznaní.

Obe Charlesove manželstvá sú také rozdielne, ako len môžu byť. Hoci aj s prvou manželkou nepochybne zažil okamihy šťastia, a nielen vtedy, keď sa im narodili synovia William a Harry, s atraktívnou a živelnou Dianou pôsobil Charles vždy zakríknuto, protivne a trochu otrávene. Stál v jej tieni, málokedy sa usmieval.

Popri pokojnej Camille však Charles žiari, je obľúbený, pohotový, zábavný a sebavedomý, je skrátka encyklopedickým heslom pre muža, ktorému je manželka všestrannou podporou a oporou, ženou, ktorá mu zaisťuje zázemie, pokoj a domácu pohodu. Práve tú pohodu, akú potrebuje budúci kráľ, aby vo svojej novej úlohe uspel.

Zdroj: https://www.forbes.sk/pribeh-karola-iii-od-nenavideneho-princa-k-respektovanemu-kralovi/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,900OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články