18 C
Bratislava
nedeľa, 28 mája, 2023

PYRAMÍDY V BOSNE

Mnoho zahraničných, ale aj slovenských internetových portálov informuje o senzačnom objave najstarších pyramíd na svete. Podľa objaviteľa nie sú iba staršie, ale dokonca väčšie ako tie egyptské. Príbeh o údolí pyramíd sa píše od roku 2005. Vďaka medializácii objavu v denníku Dvevni Avaz sa podarilo získať slušnú základňu podporovateľov. Necelých tridsať kilometrov od Sarajeva, hlavného mesta Bosny a Hercegoviny, sa rozprestiera mestečko Visoko, v ktorom sa nachádza vrch Visočica. Dnes známy ako Pyramída Slnka. Už pri prvej návšteve „údolia pyramíd“, na ktorú bol doktor Semir Osmanagić pozvaný, videl, čo všetci pred ním prehliadli a od toho momentu svoj objav prezentuje svetu.

Pyramídy, ktoré liečia…
Bosnianske údolie pyramíd je celosvetovým fenoménom a najväčším aktívnym archeologickým projektom na svete. Predstavuje najväčší známy komplex pyramídových stavieb. Skladá sa z pyramíd Slnka (220 m), Mesiaca (190 m), Draka (90 m), Chrámu Matky a Lásky. Vrcholy pyramídy Slnka, Mesiaca a Draka tvoria rovnostranný trojuholník (2.170 m). Všetky pyramídy sú orientované ku kozmickému severu. Ich objaviteľ vo svojej knihe z roku 2005 predpovedal na základe podobných prípadov v Egypte, Číne, Mexiku existenciu podzemného labyrintu. Roky práce odhalili predpovedanú obrovskú sieť podzemných tunelov, komôr a vodných nádrží, v ktorých neexistuje žiadne negatívne žiarenie. Nazýva sa labyrint Ravne. Nenachádza sa tu kozmická ani prirodzená rádioaktivita alebo negatívne energie z podzemných vôd. Ravne je údajne jedným z najbezpečnejších miest na planéte, ktoré sú využívané na ochranu zdravia. Cirkulácia vzduchu je perfektná a umožňuje normálne dýchanie počas prehliadok. Koncentrácia záporne nabitých iónov je desaťkrát vyššia, ako je bežný priemer. Už desať minút strávených v takomto prostredí má blahodarný vplyv na naše zdravie, urýchľuje liečbu a spomaľuje starnutie. K dispozícii je mnoho zájazdov a liečebných pobytov.

Pyramída Slnka. (Zdroj: www.honestguidetobosnia.com)

Znie to úžasne. Príbeh jedného muža, ktorý zmenil pohľad na históriu. Postavil sa obmedzenej spoločnosti a ako sa zdá, bez zbytočnej námahy našiel, čo ani nehľadal. Ale je to pravda? Sú takzvané pyramídy dielom človeka? Sú spojené podzemnými tunelmi? Je pobyt v tejto oblasti zdraviu prospešný, ba až liečivý?

Fakty verzus fikcia
Proces dokazovania skutočného pôvodu fenoménu je už desať rokov obkolesený mnohými nejasnosťami, ktoré v konečnom dôsledku rozhodujú. Kauza nepyramíd je možno iba sledom hlúpych náhod, ktoré bránia v ceste za pravdou. A možno je to dokonalý podnikateľský zámer, ktorý nevyšiel na 100 %. Semir Osmanagić. Veľký smoliar alebo veľký podnikateľ?

  • Doktor Osmanagić už na prelome rokov 2005 a 2006 menoval v médiách archeológov a odborníkov, ktorí s ním spolupracovali. Títo znalci mali do projektu vniesť požadovanú relevanciu a dôveryhodnosť. Avšak, mnohí z nich hneď úplne popreli angažovanosť na výskumných prácach. Našli sa aj takí, ktorí vtedy spoluprácu potvrdili, ale čoskoro opustili projekt v presvedčení, že je to podvod. 
  • Uznávaný odborník, geológ Robert Schoch, popiera existenciu pyramíd v Bosne. V rozhovore z roku 2006 vyjadruje svoj názor na tému. Vrchy, ktoré sa nachádzajú pri Visokom, sú výsledkom prírodných geologických procesov. Ďalej spomína, že mnoho laikov môže považovať niektoré nálezy z oblasti za ohromujúco „pravidelné“. Tieto textúry vyvolávajú dojem, že nemohli byť vytvorené žiadnym prírodným procesom, ale naopak museli byť vytvorené človekom. Geológ pripomína, že v geológii je mnoho „pravidelností“. Od nerastných kryštálov až po bežne sa vyskytujúcu cyklickú sedimentáciu, ktorá vysvetľuje aj pravidelnosť pieskovcových vrstiev v objavoch vo Visokom.
  • O tom, že pyramídy sú výsledkom činnosti človeka, má svedčiť aj skutočnosť, že vrcholy pyramíd Slnka, Mesiaca a Draka tvoria dokonalý rovnostranný trojuholník. Našli sa ľudiak, ktorí si dali námahu a pomocou máp na internete merali skutočné vzdialenosti, ktoré netvoria rovnostranný trojuholník.
  • Semirovi sa dodnes nepodarilo skutočne spojiť pyramídy s podzemnými tunelmi Ravne. Tie sa nachádzajú vo vzdialenosti zhruba tri kilometre od pyramídy Slnka.
  • Už spomínaný Robert Schoch nie je jediným odborníkom, ktorý sa otvorene stavia proti celému Osmanagićovmu konceptu. Anthony Harding v roku 2006 v mene Európskej asociácie archeológov odmietol teórie o existencii týchto pyramíd a nazval ich bláznivými a absurdnými. V rozhovore pre britský časopis Archeology tiež uviedol vedecké vysvetlenia úkazov v okolí takzvaných pyramíd.
  • Internet počas rokov obleteli aj správy, že bosnianske pyramídy sú zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Správa dodala celému projektu veľkú vážnosť, keďže ľudia nezvyknú kontrolovať oficiálne zoznamy a uveria tomu, čo si prečítajú. Pozreli sme sa na skutočný zoznam pamiatok a v Bosne a Hercegovine sú dve. Starý most, ktorý spája dve časti mesta Mostar a jeho okolie, a most Mehmed Paša Sokolovic. Žiadne pyramídy sa na zozname nenachádzajú a dokonca nie sú ani medzi pamiatkami, ktoré by sa v budúcnosti mohli do zoznamu dostať.
  • V neposlednom rade sú zaujímavé vyhlásenia o liečivých účinkoch pyramíd. Ľudia sem chodia naberať pozitívnu energiu, liečiť sa a prežívať zázraky. Skúsenosti s liečivými účinkami majú aj niektorí Slováci. Fenomén SILY PYRAMÍD je známy už takmer sto rokov. Ide o nadprirodzené účinky pyramíd v Egypte, ale aj predmetov, ktoré majú tvar pyramídy. Ľudia napríklad vyhlasujú, že sa v pyramídach stretli s takou energiou, ktorú nedokázali zniesť a podobným miestam pripisujú rôzne iné neuveriteľné vlastnosti. Vedecké vysvetlenie neexistuje, kedže neexistujú žiadne dôkazy. Jedinou logickou príčinou liečivých účinkov môže byť placebo efekt, teda viera jedinca v pozitívne výsledky. Súbor všetkých poznatkov o pyramídach a ich vlastnostiach sa nazýva tiež pyramidológia. Relevantnosť pyramidológie medzi odborníkmi je zhruba rovnaká ako relevantnosť údolia pyramíd v Bosne medzi archeológmi. Možno preto je táto „vedná disciplína“ nazývaná tiež pseudovedou.
  • Minimálne za zamyslenie stojí aj zmienka o 360° pohľade na pyramídu Slnka. Oficiálne fotografie, pohľadnice a podobný merchandise ukazuje horu z jednej strany – dokonalú pyramídu. Odľahlá strana je, ako sa zdá, presne tam, kde aj pravda. Neviditeľná.
Zdroj: helios.acomp.usf.edu

Amatérsky archeológ alebo geniálny podnikateľ?
Semir Osmanagić sa narodil v Bosne v roku 1960. Na svojej webovej stránke uvádza, že študoval spoločenské vedy, ekonómiu a medzinárodnú ekonómiu a politológiu. Človek s mnohými titulmi, avšak jeden relevantný chýba. S čistým svedomím ho môžeme nazvať amatérskym archeológom, pričom tejto vednej disciplíne sa údajne začal venovať až tesne pred prvou návštevou mestečka Visoko. „Veriaci“ mu hovoria Indiana Jones z Bosny. Skeptici ho na druhej strane označujú za zlého a kontroverzného archeológa. Zarába na svojich príbehoch, a teda, vie ako na to. Organizuje zájazdy pre turistov alebo dobrovoľníkov, ktorí pomáhajú s výskumom, a jeho hlavným príjmom sú prednášky o bosnianskych pyramídach, kvôli ktorým cestuje po celom svete. Na svojom konte má viacero publikácií, nad ktorými odborníci krútia hlavami. Medzi jeho najzaujímavejšie názory patrí napríklad vyhlásenie z knihy Alternatívna história. Spomína, že v roku 1945 Adolf Hitler spoločne s viacerými nacistickými vodcami našli útočisko v podzemnej základni na Antarktíde. Tiež je presvedčený, že Mayovia sú potomkami mimozemšťanov.

Zdroj : cropfm.at/resources/bosnien/visoko_bilder.htm

Bosna a Hercegovina si v posledných desaťročiach prešla neľahkým obdobím. Občianska vojna poznačila celý región, ktorý sa stále zotavuje. Objavenie a medializácia pyramíd a mnohých ďalších menších, ale senzačných prvkov projektu viditeľne pomáhajú turizmu v okolí. Počet návštevníkov mestečka Visoko sa za posledných desať rokov zvýšil z 10 000 na 250 000 ročne. To nemôže znamenať nič iné, ako posilnenie ekonomiky v regióne, čo je chvályhodné. Menej ušľachtilo však pôsobia štátne dotácie smerujúce k tomuto projektu. Peniaze, ktoré by mohli pomáhať pri zachraňovaní a udržiavaní skutočných historických pamiatok, sa strácajú v Osmanagićovom biznise. Rozporuplné pyramídy lákajú veriacich nadšencov, ale aj skeptikov, ktorí si radi vychutnajú krásnu prírodu. Napokon, každá minca má dve strany.

Zdroj: https://gaudeo.sk/pyramidy-v-bosne/

Related Articles

MÁTE HIPPOKRATOVE ALEBO PÁSIKAVÉ NECHTY? PREZRADIA VAŠE CHOROBY

Toto je deväť najčastejších nemykotických (čiže ich nespôsobujú huby) nechtov. Postihujú nechtové platničky a ich bezprostredné okolie. Necht je...

ELON MUSK KONEČNE UKÁZAL SVETU, AKO FUNGUJE MOZGOVÝ IMPLANTÁT NEURALINK. CHCE NÍM ZMENIŤ SCHOPNOSTI ĽUDÍ

Prepojenie ľudského mozgu s počítačmi je jednou z najväčších výziev súčasnosti. Na takejto technológii pracuje aj vizionár Elon Musk, ktorý pred pár...

ZA TINOU TURNEROVOU SMÚTI AJ BIELY DOM

Biely dom prejavil smútok nad úmrtím poprockovej speváčky Tiny Turnerovej, ktorá zomrela v stredu vo veku 83 rokov. TASR správu prevzala z...

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
20,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

MÁTE HIPPOKRATOVE ALEBO PÁSIKAVÉ NECHTY? PREZRADIA VAŠE CHOROBY

Toto je deväť najčastejších nemykotických (čiže ich nespôsobujú huby) nechtov. Postihujú nechtové platničky a ich bezprostredné okolie. Necht je...

ELON MUSK KONEČNE UKÁZAL SVETU, AKO FUNGUJE MOZGOVÝ IMPLANTÁT NEURALINK. CHCE NÍM ZMENIŤ SCHOPNOSTI ĽUDÍ

Prepojenie ľudského mozgu s počítačmi je jednou z najväčších výziev súčasnosti. Na takejto technológii pracuje aj vizionár Elon Musk, ktorý pred pár...

ZA TINOU TURNEROVOU SMÚTI AJ BIELY DOM

Biely dom prejavil smútok nad úmrtím poprockovej speváčky Tiny Turnerovej, ktorá zomrela v stredu vo veku 83 rokov. TASR správu prevzala z...

LEKÁRI SÚ VOČI CHORÝM MENEJ EMPATICKÍ AKO UMELÁ INTELIGENCIA, UKÁZAL POKUS

Umelá inteligencia sa správa k pacientom lepšie ako ľudskí lekári, ukázal menší výskum. Robot ChatGPT poskytoval nielen kvalitnejšie informácie, ale dokonca bol...

PRÍLIŠ DLHÉ TELEFONOVANIE ŠKODÍ SRDCU. VEDCI ODPORÚČAJÚ MENEJ AKO POL HODINY TÝŽDENNE

Podľa nového výskumu, ktorý vyšiel v časopise European Heart Journal – Digital Health, stačí tridsať minút hovorov mobilným telefónom týždenne, aby sa...