17 C
Bratislava
štvrtok, 13 júna, 2024
spot_img

RADIKÁLNA SKRATKA K FINANČNEJ NEZÁVISLOSTI. GEOARBITRÁŽ LÁKA ČORAZ VIAC SLOVÁKOV

Každý deň hľadáme spôsoby, ako ušetriť pár eur na bývaní či strave. Ráznejšou stratégiou je v tomto smere geoarbitráž, ktorá popri osekaných nákladoch a vysokých príjmoch pomáha dosiahnuť skoršiu finančnú nezávislosť. Popritom dokáže stále zvýšiť aj kvalitu nášho života.

Geoarbitráž pre Slovákov

Geoarbitráž nie je žiadnou novinkou. Už v roku 2007 ju spopularizoval Tim Ferriss, ktorý sa tejto téme venoval vo svojej knihe Štvorhodinový pracovný týždeň. Digitálny nomádsky život sa spomínal ešte skôr, a to koncom minulého storočia, v súvislosti s rozmachom technológií a internetu.

Pojem geoarbitráž sa skladá zo slov „geo“, ktoré odkazuje na geografiu a „arbitráž“, ktoré zahŕňa využitie cenového rozdielu medzi dvoma alebo viacerými trhmi. Jednoducho, hlavnou myšlienkou tejto finančnej stratégie je pracovať vo vyspelejšej ekonomike s vysokým príjmom a súbežne si užívať nízkonákladový život desiatky či tisíce kilometrov od miesta svojej práce.

Bývanie patrí spolu s jedlom a dopravou medzi tri najväčšie výdavkové kategórie v domácnosti. Geoarbitráž ponúka spôsob, ako ušetriť aj vo všetkých týchto kategóriách naraz.

Existujú viaceré prístupy, ako túto myšlienku aplikovať na Slovensku. Často sa stretávame s tým, že Slováci ostávajú pracovať v Bratislave alebo v inom krajskom meste a svoj domov hľadajú v satelitných mestách a priľahlých obciach. Bežná je tiež práca a život na opačných koncoch Slovenska.

Pre ešte výraznejšiu úsporu sa však treba rozhliadnuť po krajinách mimo Slovenska. Možno vás prekvapí, že v zozname lacnejších krajín v porovnaní so Slovenskom sa zvyčaje objavuje napríklad Portugalsko, Česko, Chorvátsko či Čierna Hora. Mimo Európy je často spomínaná Kolumbia, Thajsko alebo Mexiko.

Jedna ideálna krajina pre všetkých však neexistuje. Výber je podmienený okrem výšky nášho príjmu aj túžbou po živote v konkrétnej krajine.

Medzi Slovákmi je však čoraz populárnejší aj druhý prístup ku geoarbitráži, keď sa zamestnávame vo vyspelejších ekonomikách sveta a žiť ostávame na Slovensku. Toto riešenie je zaujímavé hlavne kvôli tomu, že sa nemusíme vzdať domova a vybudovaných vzťahov.

Pre koho je geoarbitráž zaujímavá?

Táto filozofia je zaujímavá hlavne pre tých, ktorí túžia po väčšom a krajšom bývaní alebo po pomalšom spôsobe života v blízkosti vidieka, mora alebo hôr.

Geoarbitráž je tiež skvelou skratkou pre tých, ktorí sa pohrávajú s myšlienkou finančnej slobody a predčasného dôchodku (FIRE). Zníženie veľkej trojice nákladov zvýši mieru úspor a odchod na predčasný dôchodok dokáže skrátiť o desiatky rokov.

Dokonca aj pár rokov života na princípe geoarbitráže môže mať zmysel, obzvlášť pre mladých ľudí, ktorí stoja na začiatku svojej kariéry. Ak by totiž v tomto čase dokázali maximalizovať mieru svojich úspor, vďaka zloženému úročeniu by si mohli cestu k finančnej nezávislosti skrátiť, aj keby sa časom vrátili do rodnej krajiny.

Hoci nejde o pravidlo, geoarbitráž je jednoduchšia pre tých, ktorí nie sú pred sťahovaním zaťažení dlhom. Predpokladá sa, že v novej lokalite vyhľadajú lacnejšie bývanie a v prípade, ak im zostane úverová kapacita nenaplnená, môžu nad ďalšou investičnou nehnuteľnosťou uvažovať radšej neskôr.

Geoarbitráž nie je pre každého

Geoarbitráž so sebou nesie aj viacero nevýhod, ktoré sú síce evidentné, ale často podceňované.

V prvom rade, nie každé povolenie umožňuje takýto spôsob života. Väčšinou je výsadou ľudí, ktorým stačí na prácu laptop a pripojenie na internet, ich kariéra sa spája často s IT, financiami alebo marketingom. Zvyknú sa označovať aj ako digitálni nomádi.

Ďalej, ak sa rozhodneme sťahovať za bývaním iba niekoľko kilometrov od miesta práce, napríklad do satelitných miest, a naďalej plánujeme do práce dochádzať 2- či 3-krát do týždňa, naše náklady na dopravu sa nezanedbateľne navýšia (amortizácia auta, palivo, kúpa druhého auta a pod.). A rovnako sa navýši aj čas potrebný na prepravu.

Finančná úspora na bývaní tak môže byť v konečnom dôsledku veľmi malá. Navyše, podľa prieskumov, krátka doba dochádzania do práce je jedným z hlavných aspektov spokojného života.

Pochopiteľne, so sťahovaním sa do oblasti s nižšími životnými nákladmi je niekedy spojená aj nižšia zdravotná starostlivosť, slabšie kultúrne vyžitie a horšia občianska vybavenosť. V prípade nutnosti zmeny práce je možné očakávať aj menej kariérnych možností a v prípade väčšej vzdialenosti od rodiny či priateľov aj pocity izolácie.

V prípade odchodu do zahraničia treba počítať s možnou jazykovou bariérou či administratívnymi komplikáciami v súvislosti povolením na pobyt, prácu a podobne. Otázna však môže byť aj politická, ekonomická, daňová a bezpečnostná situácia danej krajiny.

Jednoduchý tip na záver

Test je najlepší spôsob ako zistiť, či je geoarbitráž správnym rozhodnutím aj pre vás. Jednoducho, skôr než kúpite nehnuteľnosť vo vysnenej lokalite, zapíšete deti do nových škôl a presťahujete všetok majetok, vyskúšajte si niekoľkotýždňový home office v prenajatom byte alebo život digitálneho nomáda bez väčších záväzkov.

Dočasným pracoviskom dnes môžu byť aj kaviarne, knižnice alebo co-workingové priestory neďaleko pláže a hôr.

Bývanie patrí k rozhodnutiam so zásadným dopadom na naše šťastie. Na geoarbitráž preto nemožno hľadieť len cez čísla, ale aj cez cenné vzťahy a túžbu užívať si život na konkrétnych lokalitách.

Autorkou článku je Lucia Šimonová z finbot.eu.

Zdroj: https://www.forbes.sk/radikalna-skratka-k-financnej-nezavislosti-geoarbitraz-laka-coraz-viac-slovakov/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články