24.2 C
Bratislava
sobota, 22 júna, 2024
spot_img

RECEPT NA POVESTNÉ DÁNSKE ŠŤASTIE. STALO SA REVOLUČNÝM ŽIVOTNÝM ŠTÝLOM PO CELOM SVETE

  • Severské hygge predstavuje priateľskejší a zhovievavejší životný štýl
  • Inými slovami, čo je sloboda pre Američanov, je hygge pre Dánov

Hygge, škandinávsky pojem, ktorý zahŕňa pocit útulnosti, spokojnosti a pohody. Bolo to len pár rokov dozadu, čo sa dánsky koncept stal obľúbenou súčasťou globálnej lexiky. V roku 2016 sa dokonca dostal do užšieho výberu pre Oxford’s Word of the Year, ktorý každoročne zdôrazňuje najbežnejšie používané výrazy, ktoré majú kultúrny význam.

Oxfordskom anglickom slovníku je definovaný ako: „Kvalita útulnosti a pohody, ktorá vyvoláva pocit spokojnosti, a je považovaná za určujúcu charakteristiku dánskej kultúry.“ Predstavuje teda všeobecný pocit pohodlia, šarmu, jednoduchosti a komunity. 

V čase ako teraz, keď svet bojuje s koronavírusom, a je ohrozené verejné aj osobné vnímanie bezpečnosti a komunity, je bežné túžiť po niektorých vnemoch, ktoré hygge vyvoláva. Pre severanov je mantrou, ako si spraviť život krajším.

Zdroj: Pixabay

Hygge ukrýva povestné dánske šťastie

Dáni sa snažia aplikovať a vyhľadávať hygge vo všetkých aspektoch ich života, doma, vonku či v práci. Pohoda a čas strávený s blízkymi alebo v prírode je pre nich dôležitejší, ako nonstop naháňanie sa za peniazmi. „Určujúci znak našej kultúrnej identity a neoddeliteľná súčasť národnej DNA“tvrdí Meik Wiking, výkonný riaditeľ Výskumného ústavu šťastia v Kodani.

„Inými slovami, čo je sloboda pre Američanov, je hygge pre Dánov.“ 

Vo voľnom preklade stelesňuje tento pojem predstavu pohodlia, šťastia, tepla a spokojnosti. Napriek tomu, že slovo pochádza z dánčiny, jeho obdoby môžeme nájsť v krajinách po celom svete.

Nikto ale nenarába s týmto pojmom tak, ako Dáni. Ako tvrdí Meik Wiking: „Slovo hygge a hyggelig (prídavné meno) používame tak často, až cudzincom pripadá, akoby sme mali nejaký vokálny tik a trpeli Tourettovým syndrómom.“ Hyggelig preto môže byť sedieť doma a pozerať film, môže taká byť reštaurácia, stretnutie s rodinou či jedlo, ktoré ti babka uvarila.

V krajine existuje dokonca niekoľko slov špeciálne vytvorených pre položky, ktoré vyvolávajú pocit hygge. Napríklad Hyggebukser definuje nohavice, v ktorých prakticky žiješ, keď odpočívaš doma, a hyggekrog sa často používa ako odkaz na útulné zákutie alebo na tvoje obľúbené kreslo

Korene má v Nórsku a Anglicku 

Koncept hygge pochádza až zo začiatku 19. storočia, vysvetľuje Dane Meik Wiking vo svojom bestselleri The Little Book of Hygge: Danish Secrets to Happy Living. Zatiaľ čo pojem hygge je v Dánsku najdôležitejší, tento termín má v skutočnosti pôvod v nórskom slove hugga, ktoré voľne znamená „na pohodlie“, a súvisí aj s anglickým slovom „hug“.

Táto národná posadnutosť všetkým útulným je považovaná za jeden z dôvodov, prečo je Dánsko napriek svojim neslávne mizerným zimám vždy na čele rebríčka najšťastnejších krajín sveta. A v poslednej dobe sa aj zvyšok sveta začal chytať tohto nádherného spôsobu života.

Pojem hygge je podľa Wikinga o vďačnosti a vychutnávaní si jednoduchých pôžitkov, ktoré vám prinášajú radosť. Dáni tento koncept praktizujú po celý rok, či už večerou na záhrade v lete alebo popíjaním čaju pri krbe v zime, ktorá je v Škandinávii zvyčajne veľmi dlhá, chladná a plná temných dní.

Zdroj: Pixabay

Severské krajiny sa radia medzi najšťastnejšie krajiny sveta

Hygge si obľúbili aj v susedných severských krajinách ako sú Nórsko a Švédsko. Napriek nepriaznivému počasiu sa všetky škandinávske národy podľa výročnej správy o svetovom šťastí pravidelne radia medzi najšťastnejšie krajiny sveta. V roku 2020 nasledovalo Dánsko hneď za Fínskom, ktoré získalo prvé miesto.

Lagom: Švédske umenie rovnováhy. Švédi nad našimi svadbami krútili hlavou, milujú svoju “fiku“

Ako však poznamenal Wiking v rozhovore pre Elle UK v roku 2018, je dôležité si uvedomiť, že Škandinávci by mohli mať slobodu pri sledovaní jednoduchých životných pôžitkov, pretože veľa severských krajín zabezpečuje splnenie základných potrieb svojich občanov a poskytuje napríklad bezplatné vysokoškolské vzdelanie, sociálne zabezpečenie, univerzálnu zdravotnú starostlivosť a platenú rodinnú dovolenku.

Hygge môže pre každého znamenať niečo iné, pretože jednoduchý komfort začína od prírody a je vecou subjektivity. Podstatu hygge tvorí nie to, čo ako vyzerá, ale ako hygge človek cíti.

Praktický spôsob, ako vypadnúť z reálneho života

Najmä Dáni sú v koncepcii útulnosti veľmi dobrí. Ako vysvetľuje Meik Wiking: „Dáni sú si vedomí oddelenia medzi bohatstvom a blahobytom. Po splnení našich základných potrieb viac peňazí nevedie k väčšiemu šťastiu. Dáni sa vedia dobre zamerať na to, čo im prináša lepšiu kvalitu života. “

Dánsky koncept hygge je síce často spájaný s predmetmi spotrebiteľa, ako sú sviečky a prikrývky, väčšina Dánov a ďalších severských susedov tvrdí, že praktizovanie hygge životného štýlu sa nevyhnutne nerovná nákupu ďalších.

Vonkajšie aktivity, ako sú jazdy na bicykli, prechádzky lesom a pozorovanie hviezd sa považujú za hyggelig. Aj v interiéri môžete prijať koncept hygge uvarením si teplej šálky kávy a pozvaním svojich priateľov a rodiny, alebo začatím skladania puzzle v obývačke.

Najdôležitejší aspekt prijatia „útulného“ životného štýlu najvýstižnejšie zhrnula spisovateľka Louisy Thomsen Brits v knihe The Book of Hygge: The Danish Art of Contentment, Comfort and Connection , kde píše, že hygge je iba „praktický spôsob vytvárania útočiska uprostred veľmi reálneho života“.

Sviečky, bicyklovanie a čierny outfit

Ak sa spýtate Dána, pravdepodobne vám povie, že sviečky sú najdôležitejšou súčasťou vytvárania domácej hyggeligovej atmosféry. Aj preto je tu spotreba sviečok na obyvateľa rekordná. Na jedného Dána pripadá ročne až 6 kilogramov vosku. 

Domáce sladkosti, pohodlné jedlo a teplé nápoje. To, čo jete, je tiež nevyhnutné pre vytvorenie týchto útulných vibrácií. Zatiaľ čo reštaurácie môžu mať svoju hygge atmosféru, v pohodlí domova to má ešte väčšie čaro. Čím domáckejšie, rustikálnejšie, a obyčajnejšie jedlo, tým lepšie.

Dánsko je známe svojou oddanosťou bicyklom. V skutočnosti je v Kodani viac bicyklov ako obyvateľov, s takmer 400 kilometrami cyklotrás po celom meste. Práve pri bicyklovaní či akomkoľvek cvičení sa zvyšuje hladina dopamínu v mozgu, ktorý poznáme ako „hormón šťastia“.

Minimalizmus je kľúčom k dánskej móde. Mnoho Dánov sa radšej pýši decentným, neutrálne ladeným odevom s miernym prejavom individualizmu prostredníctvom detailov, ako je piercing alebo čiapka. Skutočnosť je aj fakt, že ich obľúbenou farbou je čierna.

Mohlo by sa zdať, že severania budú mať zimy a chladu plné zuby, ale opak je pravdou. Hygge si podľa prieskumov najviac spájajú práve s obdobím jesene, zimy a Vianoc. 

Hygge udáva prísne pravidlá. Poskytuje priateľskejší a zhovievavejší životný štýl. Povzbudzuje ľudí, aby si užívali prítomný okamih. Nákup produktov len kvôli tomu, aby boli trendoví, nie je hygge. Vo svojom srdci je hygge viac o vytváraní určitej atmosféry, takže nákup mnohých drahých vecí je opakom. Takisto ako celodenné pozeranie do telefónu, to môžeme považovať za najmenej hygge vec.

Zdroj: https://www.startitup.sk/hygge-recept-na-povestne-danske-stastie-stalo-sa-revolucnym-zivotnym-stylom-po-celom-svete/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články