18.9 C
Bratislava
sobota, 22 júna, 2024
spot_img

REVOLÚCIA VO VYHĽADÁVANÍ? BING POHÁŇANÝ UMELOU INTELIGENCIOU BUDE VÝZVOU PRE GOOGLE .

Microsoft v utorok (7.2.) vypálil prvú salvu vo vojne generatívnej umelej inteligencie. Oznámil totiž, že túto technológiu využije vo svojom vyhľadávači a webovom prehliadači.

„Je to revolúcia vo vyhľadávaní,“ povedal SEO Microsoftu Satya Nadella na akcii vo Washingtone, kde firma novinku oznámila. „Dnes sa začínajú preteky… A budeme postupovať rýchlo.“

Spolu so šéfom OpenAI Samom Altmanom oznámili, že spolupracujú na vytvorení nového jazykového modelu pre Bing. Ten by mal byť ešte výkonnejší a veľkolepejší ako ChatGTP.

Vo vynovenom Bingu tak užívateľ okrem tradičných výsledkov vyhľadávania dostane na pravej strane rámček s komentármi od umelej inteligencie. Zmena sa dotkne aj rozhrania chatu, ktoré ChatGTP úplne nahradí.

Predbehnú Google?

Technologický gigant predviedol, že vylepšený Bing dokáže generovať napríklad personalizovaný plán ciest. Altman uviedol, že model Bing využíva kľúčové poznatky z modelov ChatGPT a GPT-3.5 od OpenAI s cieľom vytvoriť niečo „rýchlejšie a schopnejšie“.

„Začíname s tým, ako zmeniť najväčšiu softvérovú kategóriu na tejto planéte: vyhľadávanie,“ hovorí Nadella a priamo tým vyzýva do bitky Google, ktorý dnes na trhu s vyhľadávaním dominuje.

Ak to totiž Microsoftu vyjde, nové integrácie umelej inteligencie „by mohli viesť k významným presunom podielu od spoločnosti Google“ k službe Bing, ktorá v súčasnosti zaberá len 9 percent trhu s vyhľadávaním. V správe to uviedli technologickí analytici spoločnosti Wedbush Dan Ives a John Katsingris.

Miliardy na vývoj

Okrem vylepšeného Bingu predstavil Microsoft aj novú verziu svojho internetového prehliadača Edge. Tá obsahuje službu Bing v pravom hornom rohu panela nástrojov. Na webovej stránke s dlhým dokumentom, ako je napríklad štvrťročná správa o príjmoch spoločnosti, môže používateľ po novom požiadať službu Bing o zhrnutie informácií alebo ich porovnanie s príjmami konkurenčnej spoločnosti. Na sociálnej sieti môže spotrebiteľ dokonca vyzvať službu Bing, aby vytvorila návrh príspevku.

Tieto zmeny prichádzajú v čase, keď sa umelá inteligencia na čele s OpenAI stala dostupnou pre širokú verejnosť. Partnerstvo Microsoftu predstavuje minimálne 1 miliardu amerických dolárov, ktoré už boli investované do OpenAI, a údajne ďalších 10 miliárd dolárov. Odhadovaná hodnota spoločnosti so sídlom v San Franciscu je tak 29 miliárd dolárov.

Konkurovať existujúcim možnostiam vyhľadávania sa dnes nesnažia len technologické giganty, ale aj niektoré startupy ako Neeva a You.com. Microsoft vo svojej prezentácii za lídrov v tejto oblasti označil ChatGPT, Jasper, Stability AI, Chatsonic a Anthropic. „V Microsofte, našťastie, nezačíname od nuly,“ povedal na pódiu jeden zo zamestnancov spoločnosti.

Úplne iné a viac cool

Google zatiaľ nepredstavil žiadne funkcie generatívnej umelej inteligencie, ktoré by sa chystal zakomponovať do svojho vyhľadávania. V pondelok (6.2.) však firma predstavila novú chatovaciu službu Bard, ktorá sa javí ako odpoveď na ChatGPT. Google je vraj v pohotovostnom režime. Do tímu sa dokonca vrátili jeho zakladatelia Sergey Brin a Larry Page.

Google však uvádza, že Bard verejne odprezentuje až o niekoľko týždňov. Microsoft tak získava náskok. Ten totiž svoj vylepšený Bing sprístupňuje okamžite, aj keď zatiaľ len v obmedzenej verzii. Záujemcovia o testovanie umelej inteligencie si zatiaľ musia počkať v poradovníku. V najbližších týždňoch však plnú verziu plánuje rozšíriť medzi „milióny ľudí“.

„Myslím si, že táto technológia zmení prakticky každú softvérovú kategóriu,“ povedal Nadella. Prirovnal ju k technologických objavom ako vyhľadávanie, mobil či cloud. Najbližšie je však podľa neho AI k tomu kľúčovému okamihu, keď svetu predstavili webový prehliadač.

Altman však v nedávnom rozhovore pre americký Forbes naznačil, že technológie ako nový Bing sú v porovnaní s jeho ďalšou víziou s umelou inteligenciou len stolné hry. „Na týchto modeloch ma nefascinuje otázka: Ako nahradiť doterajší zážitok z toho, že idete niečo vyhľadávať na webe? V skutočnosti sa skôr pýtame: Čo by sme mohli urobiť, aby to bolo úplne iné a oveľa viac cool?“

Článok vyšiel pôvodne na Forbes.com. Jeho autorom je redaktor Kenrick Cai.

Zdroj: https://www.forbes.sk/revolucia-vo-vyhladavani-bing-pohanany-umelou-inteligenciou-bude-vyzvou-pre-google/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články