15.8 C
Bratislava
pondelok, 20 mája, 2024
spot_img

RITUÁLNE KÚPANIE, POMAZANIE NA PRSIA AJ 150-KILOVÝ KAMEŇ: BIZARNÉ ZVYKY PRI KORUNOVÁCII, TIETO ZAŽIJE AJ KAROL III.

Od poslednej korunovácie kráľovnej Alžbety II. prešlo takmer 70 rokov.

V sobotu sa uskutoční očakávaná korunovácia britského kráľa Karola III. Táto udalosť sa nesie v znamení zvykov a tradícií, ktoré môžu z pohľadu dnešného človeka pôsobiť až bizarne. Kým niektoré z nich zostali vecou minulosti, ďalšie absolvuje aj samotný Karol III. 

Udalosť za 100 miliónov

Už o niekoľko hodín bude Karol III. korunovaný. Naposledy túto udalosť absolvovala jeho mama kráľovná Alžbeta II. v roku 1953. Ako sme vás informovali, britské médiá predpokladajú, že náklady na celé toto podujatie vysoko prešvihnú sumu 100 miliónov eur. Očakáva sa luxus aj dodržiavanie tradícií a Karol III. sa stane 40. korunovaným kráľom. TASR však priniesla aj druhý pohľad na vec a informovala o tom, že viac ako polovica Britov nechce korunováciu platenú z peňazí štátu.

Korunovačná ceremónia má v Británii veľmi dlhú tradíciu. Ako opisuje British Heritage Travel, presahuje tisícročie, keďže zmienka o tej prvej pochádza z roku 973. No mnohé starodávne tradície sa dodržiavajú ešte aj v 21. storočí, iné zas vznikali postupne, alebo sa upravovali na mieru. Tu sú niektoré z nich.

Skryté pomazanie

Korunovácia sa skladá z niekoľkých častí a ako vysvetľuje Daily Express, vrcholom je takzvané pomazanie. Označuje sa ako najposvätnejšia časť, pretože kráľa Karola III. určí za vybraného Bohom. Ak ste si mysleli, že zábery z tohto momentu možno niekde na internete zahliadnete, asi vás sklameme. Denník Metro opisuje, že ide o súkromnú záležitosť, ktorá bude prebiehať medzi canterburským arcibiskupom Justinom Welbym a kráľom. Karol III. sa rozhodol urobiť tento moment ešte osobnejším a namiesto zlatého baldachýnu umiestneného nad hlavou panovníka si zvolil trojrozmernú priečku, ktorá zakryje v podstate všetko. Welby Karolovi III. položí na hlavu korunu svätého Eduarda a bude pomazaný špeciálnym posväteným olejom tak, že dostane kríž na rukách, prsiach a hlave. Pomazanie dostane aj Kamila, avšak pred verejnosťou, uvádza Mail Online.

Tajný recept

Keď sa vrátime do minulosti, platilo, že olej používaný pri posvätení bol vyrobený v tak veľkej dávke, aby vydržal na viacero korunovácií. To sa zmenilo v období druhej svetovej vojny, kedy boli jeho zvyšky zničené. Pri korunovácii Alžbety II. sa musel vyrobiť nový a rovnako aj pri tejto príležitosti. Tento olej bol posvätený v Jeruzaleme a jeho hlavnými zložkami sú olivy, jazmín či škorica. Aj keď sú tieto informácie známe, presný recept jeho výroby zostáva tajomstvom. Zaujímavosťou je, že olej pripravený na pomazanie Karola III. je narozdiel od toho použitého pri jeho mame, vegánsky.

Stáročná lyžica

Magazín Vogue dodáva, že na pomazanie sa používa takzvaná korunovačná lyžica, ktorá je najstarším korunovačným klenotom a pochádza z 12. storočia. Stane sa súčasťou nielen tohto veľkého dňa Karola III., ale bola prítomná pri každej jednej korunovácii.

Korunovačné klenoty

TASR vysvetľuje, že Spojené kráľovstvo je podľa webovej stránky kráľovskej rodiny jedinou európskou krajinou, ktorá pri korunovácii doteraz používa korunovačné klenoty. Tieto predmety symbolizujú rôzne povinnosti a aspekty služby monarchu.

Karol bude korunovaný korunou svätého Eduarda. Táto koruna bola pôvodne vyrobená pre Karola II. v roku 1661 ako náhrada za stredovekú korunu pochádzajúcu zrejme z 11. storočia, ktorá bola roztavená v roku 1649 počas anglickej občianskej vojny. Nejde o presnú repliku pôvodnej koruny, no niektoré jej prvky ostali zachované. Na vrchu koruny sa nachádza kráľovské jablko a kríž, symbolizujúce kresťanský svet. Kostra koruny je vyrobená z čistého zlata a sú do nej osadené rubíny, ametysty, zafíry, granáty, topásy a turmalíny.

Na korunovácii budú tiež použité dve kráľovské žezlá — žezlo s krížom a žezlo s holubicou. Panovníkovo žezlo s krížom mu pripomína, že má vládnuť dobre a spravodlivo. Na jeho vrchole sa nachádza diamant Cullinan, ktorý bol vybrúsený z najväčšieho nájdeného bezfarebného diamantu. Žezlo bolo pôvodne vyrobené v 17. storočí pre Karola II. a Cullinan bol na žezlo pridaný v roku 1910.

Panovníkovo žezlo s holubicou symbolizuje duchovnú úlohu monarchu. Na jeho vrchole sa nachádza holubica s rozprestretými krídlami, ktorá reprezentuje Ducha Svätého. Žezlo vyrobil v roku 1661 kráľovský klenotník Sir Robert Vyner.

Kráľovské jablko bolo vyrobené v 17. storočí a znázorňuje panovníkovu moc a kresťanský svet. Jablko je rozdelené pásmi vykladanými šperkami na tri časti, ktoré symbolizujú tri svetadiely, ktoré boli v stredoveku známe.

150-kilový kameň

Ďalšou z tradícií, ktoré sú späté s korunováciou, je umiestnenie ťažkého kameňa pod kreslo, na ktoré zasadne v tomto prípade kráľ. Pieskovec nesie názov Stone of Scone či Stone of Destiny. V roku 1296 sa ho zmocnil bývalý anglický kráľ Eduard I. a od 13. storočia bol spätý s každou korunováciou. Napriek tomu je jeho domovom Škótsko a do Anglicka putuje iba v tieto slávnostné chvíle. Mimochodom, váži viac ako 150 kilogramov.

Oficiálny korunovačný kiš

Vedeli ste, že ku korunovácii patrí aj špeciálne jedlo vydané k tejto príležitosti? Súčasťou korunovácie kráľovnej Alžbety II. bolo takzvané korunovačné kura. V podstate išlo o kura s kari, so sušenými marhuľami či hrozienkami. Vytvorila ho kuchárska škola Le Cordon Bleu a toto jedlo je známe aj pod názvom Poulet Reine Elizabeth. Tradične sa podáva s ryžou a hráškom a ak si tento pojem zadáte do vyhľadávača, nájde vám recepty dokonca aj v slovenčine. Čo sa týka kráľa Karola, oficiálnym jedlom jeho korunovácie sa stal korunovačný kiš (quiche), informuje BBC. Ide o francúzsky druh slaného koláča, ktorého hlavnými ingredienciami sú v tomto prípade špenát, fazuľa či syr.

Rituálne kúpanie

Táto tradícia sa kráľa Karola III. už síce netýka, no v minulosti platilo, že panovníci museli stráviť dve noci pred korunováciou v hrade Tower of London, vysvetľuje The Independent. Vznikol dokonca rytiersky rád, ktorého členovia absolvovali rituál kúpania, ktorý symbolizoval duchovnú očistu. Vrcholom tohto pobytu bol sprievod smerujúci z Toweru. Zaujímavosťou je, že naposledy ho absolvoval v roku 1661 menovec kráľa — Karol II.

Opakujúca sa korunovačná hymna

Čo ale pri tejto príležitosti chýbať nebude, je hymna od skladateľa Georga Friedricha Händela Zadok the Priest. Nastupuje pred spomínaným pomazaním a s touto udalosťou sa spája už stovky rokov. Pravdepodobne jej melódiu veľmi dobre poznáte, aj keď ste náhodou netušili, s akou udalosťou súvisí.

Zdroj: https://www.interez.sk/ritualne-kupanie-pomazanie-na-prsia-aj-150-kilovy-kamen-bizarne-zvyky-pri-korunovacii-tieto-zazije-aj-karol-iii/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články