4.4 C
Bratislava
utorok, 31 januára, 2023

RODINA ADDAMSOVCOV JE SPÄŤ. ČLENMI TEJ SKUTOČNEJ BOLI AJ DVAJA AMERICKÍ PREZIDENTI

Už viac ako osem desaťročí má každá generácia svoju Addamsovu rodinu. Onedlho sa jej dočká aj tá netflixová.

Po sérii karikatúr, dvoch sitkomoch a animovaných seriáloch, troch hraných a troch kreslených filmoch, mnohých muzikáloch a videohrách, bude mať na jeseň premiéru streamingová Wednesday. Ako názov napovedá, do popredia tvorcovia tentoraz vytiahli dcéru hororovej rodinky Addamsovcov.

O tvorcovi seriálu, Charlesovi Addamsovi, sa vždy šírili rôzne mýty. „Často o ňom tvrdili, že zdieľal vlastnosti svojich postáv a že sa pravidelne liečil na psychiatrii, keď sa démoni z jeho tvorby stali jeho vlastnými. Určite to nebola pravda,“ napísal Robert Mankoff, bývalý editor karikatúr magazínu New Yorker, pre ktorý celý život kreslil aj Addams a kde sa postavy ako Gomez či Morticia objavili po prvý raz. 

Aj autorka jeho biografie Linda H. Davis potvrdzuje, že Addams mal so svojimi podivnými postavami oveľa menej spoločného, než sa ľudia domnievali.

Za porovnávanie si však mohol sám, a to hneď z dvoch dôvodov. Okrem toho, že hororovú rodinu pomenoval svojím priezviskom, za manželky si vždy vyberal ženy, ktoré sa nápadne ponášali na femme fatale Morticiu. 

Hľadal svoje Morticie

Addams, rodák z amerického New Jersey, jazdieval v mladosti do práce vlakom. V roku 1942 si vedľa neho prisadla tmavovláska a dali sa do reči. Barbara Jean Day sa zakrátko stala Charlesovou manželkou a pre jej výzor sa dnes mnoho ľudí domnieva, že karikaturista sa pri tvorbe Morticie inšpiroval Barbarou. Bolo to však naopak. 

Zdroj: YouTube

Addams začal do magazínu New Yorker prispievať svojimi kresbami už v roku 1932 a za svoju prvú kresbu zinkasoval 7,50 dolára. Addamsovcov prvý raz nakreslil v roku 1938, teda štyri roky predtým, než vo vlaku stretol Barbaru.

Keďže aj jeho ďalšie dve manželky pripomínali Morticiu, zdá sa skôr, že si vysnívanú ženu nakreslil, a potom rovnaký typ hľadal aj v živote. S prvou ženou sa rozviedol po ôsmich rokoch, keďže na rozdiel od nej netúžil po deťoch. 

Jeden z komiksov Chas Addams, čo bol umelecký podpis stvoriteľa rodiny Addamsovcov. Zdroj: Flickr/under CC BY-NC 2.0

Addamsovcov kreslil pre New Yorker celé 40. a 50. roky, kresby s motívom hororovej rodiny však tvorili len zlomok z jeho tvorby. Z celkového počtu 1300 kresieb iba 58 znázorňovalo rodinu Addamsovcov.

Všetko sa to zmenilo v roku 1964, keď sa jeho temného diela chytila televízia. Vznikol kultový sitkom, ktorý z Addamsovcov spravil celosvetový fenomén. Zároveň však rodinka zmizla zo stránok New Yorkeru, keďže sa „zapredala“ popkultúre. A pritom to bol len začiatok.   

Kamarát Hitchcocka

Seriál ucelil rodinu, ako ju poznáme dodnes – rodičia Gomez a Morticia, dcéra Wednesday a syn Pugsley, strýko Fester, komorník Lurch, stará mama Addamsová, bratranec Itt a ruka Vec.

Spojil ju aj s chytľavou úvodnou zvučkou a vďaka reprízam čiernobiely seriál poznali aj ďalšie a ďalšie generácie. Pre ne však začali chŕliť aj nové adaptácie. Tvorca sa dožil len prvej z nich – animovaného seriálu z roku 1973.

Zdroj: YouTube

Vzdialený príbuzný dvoch amerických prezidentov – Johna Adamsa a Johna Quincyho Adamsa – a priateľ režiséra Alfreda Hitchcocka skonal v roku 1988 na infarkt.

Addamsovci si na sklonku jeho života už žili tak trochu vlastným životom, on sa však nikdy neprestal venovať svojej kresliarskej vášni – do New Yorkeru prispieval inými ako addamsovskými kresbami až do konca života. 

Addamsovci zachytili na Slovensku aj generáciu mileniálov – televízie tu pôvodný seriál vysielali v 90. rokoch. V tom čase zároveň odštartovala séria filmových adaptácií ako aj nový kreslený seriál.

Najmladšej generácii temnú rodinku predstavili zase animované snímky z rokov 2019 a 2021. Addamsovci medzitým zahviezdili aj ako muzikál na Broadwayi – dokonca sa im ušli americké divadelné ceny Tony. 

Tínedžerskí Addamsovci

„Celá existencia rodiny bola stredným prstom pre status quo. A nik z rodiny nebol väčším rebelom, viac avantgardný a ikonický ako Wednesday Addamsová,“ oznamovali prípravu nového seriálu v Netflixe už vo februári minulého roku. Vzhľadom na vek hlavnej hrdinky je zrejmé, že seriál bude mieriť na publikum narodené v 21. storočí.

O tom, že chce osloviť v rámci nostalgie aj skôr narodených, svedčí čiernobiela fotografia na štýl pôvodnej série zo 60. rokov, ktorú Netflix zverejnil minulý týždeň.

Netflixových Addamsovcov si zahrajú Jenna Ortega ako Wednesday, Catherine Zeta-Jones ako Morticia, Luis Guzmán ako Gomez a Isaac Ordonez ako Pugsley. V réžii Tima Burtona sa na streamovacej platforme objavia túto jeseň. 

Zdroj: https://www.forbes.sk/rodina-addamsovcov-je-spat-clenmi-tej-skutocnej-boli-aj-dvaja-americki-prezidenti/

Related Articles

V TESNEJ BLÍZKOSTI ZEME PRELETEL ASTEROID

Asteroid veľkosti dodávkového automobilu v noci na piatok preletel okolo Zeme. Spomedzi všetkých zaznamenaných preletov asteroidov okolo planéty Zem...

ZA SNAHOU O ZÁCHRANU BOŠÁCKEJ SLIVKY STOJÍ AJ ZNÁMY REŤAZEC

O budúcnosti našej krajiny, zápasiacej s meniacimi sa klimatickými podmienkami, rozhodujeme už dnes. Jedným z nástrojov, ktorým jej vieme účinne pomôcť, je...

POZNÁTE TRIK NA ZNÍŽENIE CHOLESTEROLU? MY VÁM HO PREZRADÍME

Príliš vysoké hodnoty cholesterolu, ktoré ohrozujú cievy a srdce, je možné šikovne znížiť konzumáciou relatívne lacnej a dostupnej potraviny.

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
20,500OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

V TESNEJ BLÍZKOSTI ZEME PRELETEL ASTEROID

Asteroid veľkosti dodávkového automobilu v noci na piatok preletel okolo Zeme. Spomedzi všetkých zaznamenaných preletov asteroidov okolo planéty Zem...

ZA SNAHOU O ZÁCHRANU BOŠÁCKEJ SLIVKY STOJÍ AJ ZNÁMY REŤAZEC

O budúcnosti našej krajiny, zápasiacej s meniacimi sa klimatickými podmienkami, rozhodujeme už dnes. Jedným z nástrojov, ktorým jej vieme účinne pomôcť, je...

POZNÁTE TRIK NA ZNÍŽENIE CHOLESTEROLU? MY VÁM HO PREZRADÍME

Príliš vysoké hodnoty cholesterolu, ktoré ohrozujú cievy a srdce, je možné šikovne znížiť konzumáciou relatívne lacnej a dostupnej potraviny.

Z POSTELE SA ULOŽÍTE PRIAMO DO SIETE: ŠTÝLOVÉ UBYTOVANIE V PRÍRODE PONÚKA UNIKÁTNE VÝHĽADY, UŽIJETE SI HO UŽ ZA 43 EUR

Prináša pocit slobody a voľnosti, pri ktorej ste do istej miery odrezaní od bežného sveta. Nie je to iba...

ZVEREJNILI JAZYKY, KTORÉ SA ĽUDIA UČIA NAJČASTEJŠIE: KÓREJČINA PREKVAPILA, MEDZI SLOVÁKMI DOMINUJE INÁ REČ

Aj vy ste si s príchodom nového roka povedali, že sa počas najbližších mesiacov začnete vzdelávať a naučíte sa nový cudzí jazyk?...