21.6 C
Bratislava
sobota, 20 júla, 2024
spot_img

RODINA Z KEŽMARKU BUDUJE FIRMU UŽ TAKMER 20 ROKOV

Kežmarská firma Dimenzia sa pred 20 rokmi zameriavala na distribúciu kobercov z USA do celého sveta. Ich dodávateľa, tiež rodinnú firmu, však neskôr kúpila nadnárodná korporácia, ktorá priniesla aj nové, nevýhodné podmienky. Juríkovci sa preto rozhodli zmeniť segment.

Rodinné podnikanie

„Sestra z Ameriky priniesla systém na bielenie zubov. Pred 20 rokmi to tam bol veľký hit, ale u nás to ľudia nepoznali,“ spomína Zlatko Jurík. „Myšlienka bielenia zubov nás nadchla, a tak sme si povedali, že by sme sa v tomto smere mohli uplatniť.“

Otec so synom Ján a Zlatko Juríkovci tak spolu založili firmu s dvoma produktami – domácim systémom na bielenie zubov a výživovým doplnkom z hlivy ustricovej. Dnes v nej pracuje aj Zlatkova manželka Antónia a dcéra Inés.

„Máme viacerých zamestnancov, ktorí s nami firmu budovali od nuly. Žijú ňou. Nedávno sme prijali aj nových ľudí, teraz je nás vo firme asi 15,“ hovorí Zlatko Jurík.

Aj keď začiatky vraj neboli ľahké, na báze peroxidu sa im podarilo vytvoriť na Slovensku prvý domáci systém na bielenie zubov.

„Mal koncentráciu do 10 percent a bol bezpečný. Produkt bol otestovaný stomatológmi, bol registrovaný na ŠÚKL a celá prevádzka sa riadila aj sa dodnes riadi ISO normami,“ hovorí Zlatko Jurík. „Bielenie zubov si ľudia obľúbili, pretože fungoval za prijateľnú cenu. Vybudovali sme si vernú skupinu zákazníkov.“

Prvý bieliaci systém bol registrovaný ako zdravotná pomôcka. Distribuovali ho do lekární. „Naším cieľom bolo, aby bolo bielenie zubov dostupné pre každého.“

Klient na prvom mieste

Systém na bielenie zubov bol taký revolučný, že Juríkovci museli sami školiť lekárnikov, aby vedeli zákazníkom vysvetliť, ako ho majú používať.

„Išlo nám o klientov, potrebovali sme si vybudovať dobré meno. Bolo to v časoch pred sociálnymi sieťami, neexistovali recenzie na Googli. Aj lekárnikov sme školili preto, aby mali naši klienti stopercentný servis,“ vysvetľuje Zlatko Jurík.

„Školenia boli pre nás veľmi náročné, ale vtedy sme to tak nevnímali. Bavilo nás to.“

Aj za hranicami

Ich systém na bielenie zubov sa na trhu veľmi dobre etabloval. Ešte o čosi viac ako doma sa mu darilo v susednom Poľsku. „Pôvodne sme chceli expandovať skôr na západ. Obehli sme veľa krajín a všetci boli z našej technológie nadšení, ale do spolupráce už nešli,“ vysvetľuje Zlatko Jurík.

Podľa neho nikdy neplánovali, že by skúsili expandovať aj do iných slovanských krajín. No k Poľsku mali blízko. „Dva roky som behal z firmy do firmy. Bolo to veľmi namáhavé a vôbec sa mi s tým nedarilo,“ spomína spoluzakladateľ.

„Ale nakoniec som natrafil na firmu, ktorá si robila vlastné produkty z medu, propolisu a včelieho vosku. Bolo to iné zameranie a bol som v šoku, keď sa mi po dvoch dňoch ozvali, že ich to zaujalo. Táto firma nám v Poľsku veľmi pomohla. Bola to silná značka s dobre vybudovanou sieťou distribučných spoločností a kontaktami na reklamné agentúry. Dostali nás aj do televízie. Bolo to veľké.“

Podľa Zlatka Juríka musí aj pri budovaní obchodných vzťahov medzi ľuďmi fungovať chémia. „Je to aj o šťastí. Musí to byť človek, ktorý nie je otrávený z toho, že ste len nejaká ďalšia firma v poradí.“

Veľká rana

V roku 2012 Európska únia prijala reguláciu, podľa ktorej už voľnopredajné kozmetické výrobky na ošetrenie zubov môžu obsahovať peroxid vodíka v maximálnej koncentrácii 0,1 percenta. Juríkovci tak prišli o overenú technológiu bielenia zubov.

„Mali sme v portfóliu jediný produkt na bielenie zubov a ten peroxid obsahoval. Mal navyše výborné meno a naozaj fungoval. Behom pol roka sme museli zmeniť úplne všetko,“ vysvetľuje.

Pod značkou Biela perla vyvinuli nový systém, ktorý funguje na prírodnej báze – bielenie vďaka enzýmom. Aj keď je to podľa spoluzakladateľa firmy o niečo menej účinné bielenie, je oveľa zdravší a prírodný.

„Bolo to ťažké obdobie, ale veľmi nám pomohlo. Ak by sme si ním neprešli, pravdepodobne by nás už zhltla iná spoločnosť. Ale keďže sme malá firma, reagovali sme flexibilne a dokázali sme starý systém bielenia zubov nahradiť v pomerne krátkom čase,“ hovorí Jurík a vysvetľuje, že pri prechode na novú receptúru im čísla prirodzene klesli.

To ich však donútilo inovovať. Kežmarská Biela perla tak na trh priniesla prvé zubné pasty. „Donútil nás k tomu trh. Aj odberatelia sa nás stále pýtali, či nemáme ešte ďalšie produkty, niečo nové.“

Predbehli aj giganty

Prvú zubnú pastu navrhla produktová manažérka a jeho manželka Antónia Juríková. „Mala výbornú chuť, pretože ju robila pre seba. Myslím si, že aj vďaka tej chuti sa naša prvá zubná pasta stala hitom,“ priznáva Zlatko Jurík. „Výborná chuť je preto dodnes základom práce.“

Ich zubná pasta má veľmi nízku abrazivitu. Podľa Inés Peško v týchto hodnotách predbehli aj svetové giganty. „Naše pasty sú založené na enzýmoch. To znamená, že namiesto abrazívneho mechanického čistenia jemne rozpustia nečistoty zo zubnej skloviny. Je to šetrná forma čistenia zubov, ktorá je vhodná aj pre citlivé zuby a ďasná,“ vysvetľuje.

„Hodnota RDA (intex abrazivity zubnej pasty, pozn. red.) našich pást sa pohybuje v rozmedzí od 5 do 13. Bežné populárne značky ju majú na úrovni okolo 50.“

Účinok nad príchuťou

Dnes ich pod značkou biela perla ponúkajú 15 a stále vyvíjajú nové. Ponúkajú už aj pasty s vyššou abrazivitou, pre fajčiarov a ľudí, ktorí majú problémy so zubným kameňom.

V portfóliu nechýbajú ani pasty s exotickými prísadami ako kurkuma či kokos. Keď však zákazníci očakávajú kokosovú alebo kurkumovú chuť, často sú prekvapení.

„Nikdy to nerobíme pre chuť. Každá zložka musí mať benefit pre zuby, ďasná alebo jazyk. Keď to nie je účinná zložka, nejdeme do nej. Niekedy s tým máme problém, pretože nerobíme rôzne exotické príchute, ktoré sú práve trendy. Nepoužívame arómy,“ priznáva Inés Peško.

„Kurkumu sme vybrali preto, lebo má veľmi dobré účinky na oslabené ďasná. Preto máme aj kurkumovú ústnu vodu. Ale tá pasta má skôr citrónovú chuť, lebo je v nej aj citrónový olej, ktorý má zasa bieliaci účinok,“ vysvetľuje.

„Kokos zasa udržiava pH v ústach a chráni tým pred vznikom zubného kazu. Preto sme sa ju rozhodli vyvinúť. Používame prírodný kokos z Filipín, priamo od výrobcu,“

Flexibilní aj cez pandémiu

Suroviny sú pre výrobcov Bielej perly veľmi dôležité. Všetky dostupné nakupujú v rámci Slovenska, alebo aspoň priamo od výrobcov.

„Veľmi nám to pomáha, sme flexibilní – vo výrobe aj v dodávaní. Veci dokážeme meniť zo dňa na deň,“ hovorí Zlatko Jurík.

Táto flexibilita im podľa neho pomohla aj v pandémii. „Suroviny však zabezpečujeme na päť mesiacov dopredu, aby sa nám náhodou nestalo, že nebudeme mať z čoho vyrábať.“

Srdcová záležitosť

Pandémia im pomohla obnoviť aj ich druhý pôvodný produkt – výživový doplnok z hlivy ustricovej. „Je to extrakt z hlivy ústricovej, ktorý obsahuje 20 percent alkoholu. Predávali sme ho ako kvapky a nejaký čas sa mu darilo,“ hovorí Inés Peško.

Neskôr ich však podľa nej prevalcovala konkurencia, ktorá vyrába tabletky zo sušenej hlivy. „Hlivu si – ako jediní na Slovensku – pestujeme sami. Náš produkt dozrieva tri až šesť mesiacov ako koňak, a potom ho fľaškujeme. Tabletkám sme nedokázali konkurovať.“

Inés Peško hovorí, že tento extrakt je v ich rodine srdcovou záležitosťou, s ktorou majú aj osobné skúsenosti. „Voláme ho rodinné striebro,“ smeje sa. V portfóliu ho držali celý čas, napriek tomu, že jeho výroba bola väčšinu času stratová.

„Ale potom prišla pandémia a trh s výživovými doplnkami zažil prevrat. Aj nás to nakoplo. Povedali sme si, že máme produkt, ktorý držíme 20 rokov, aj keď je stratový, reálne pomáha, máme naň dobrú spätnú väzbu. Bola to veľká príležitosť niečo s ním urobiť. Vytvorili sme novú značku Neoglucan a začali sme úplne od nuly,“ vysvetľuje.

Nové stratégie

Bojovať s konkurenciou sa už nesnažili tradičným spôsobom – cez televíznu reklamu a obchodných zástupcov. Využili stále rastúcu silu e-commerce a sociálnych sietí.

„Oslovili sme ľudí, ktorí naše produkty poznajú. Vybrali sme si pomalšiu cestu, ale dnes už sú naše výživové doplnky dostupné aj v lekárňach,“ hovorí Inés Peško.

Zlatko Jurík pripúšťa, že majú pred sebou v biznise ešte dlhú cestu. „S Bielou perlou sme boli od začiatku na Slovensku revoluční, jediní, ktorí sa niečomu takému venovali,“ vysvetľuje. „Od začiatku to robíme preto, že nás naša práca baví a napĺňa.“

Zdroj: https://www.forbes.sk/rodinna-firma-vyraba-zubnu-pastu-a-vyzivove-doplnky-chceli-sme-priniest-nieco-vynimocne/

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,900OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články