17 C
Bratislava
štvrtok, 13 júna, 2024
spot_img

ROZOHNITE HO AJ BEZ CHÉMIE: ŠKORICA MEDZI PRSTY A VÔŇA LEVANDULE. JE TO RÝCHLE, ĽAHKÉ, LACNÉ A EŠTE AJ ZÁBAVNÉ. A NIE LEN V LETE

Aj grilovanie za domom môže byť ohľaduplné k sebe, susedom i životnému prostrediu. Namiesto komerčných produktov na založenie ohňa sa dajú pri podpaľovaní uhlia, dreva, brikiet či peliet využiť vlastné bez chémie. Popri environmentálnom aspekte sa poteší aj vaša peňaženka, a to pri minimálnych nárokoch na čas i zručnosť. Nezabúdajte, že takéto spúšťače nájdu uplatnenie aj v ohnisku na výlete alebo v zime v krbe.

Vosk a piliny namiesto vajíčok

Ak doma nájdete zvyšky sviečok, základ je hotový. Prípadne to majte na pamäti pri romantických chvíľkach a vytvorte si zásobu. K nej stačia kartóny od vajíčok a piliny, eventuálne chovateľská organická podstielka. Vosk pomaly roztopte v starom hrnci vo vodnom kúpeli uprostred iného väčšieho, ktorý potom ešte budete môcť použiť aj na varenie. Medzičasom naplňte jamky v kartónoch od vajíčok do troch štvrtín pilinami alebo podstielkou. Ponalievajte tekutý vosk tak, aby sa tuhý materiál pospájal. Po zaschnutí a vychladnutí kartón nastrihajte na jednotlivé „vaničky“.

Farebné i aromatické varianty

Ak pridáte dosluhujúce torzá voskových ceruziek, získate atraktívne farebné varianty. Iný zo zmyslov, čuch, zase opantá vôňa zo štipky sušených byliniek: rozmarínu či levandule. Originálnou alternatívou je škorica spomedzi dvoch prstov. Podobný sprievodný efekt vyvolá štartovacia pomôcka zo šišiek, ktoré namočíte v rozpustenom vosku alebo opatrne pooblievate dohasínajúcou čajovou sviečkou. Pri neskoršom horení samotnej šišky vznikne príjemná aróma, ktorá určite neznehodnotí grilovaný pokrm. Skôr naopak… Akurát skúste pri zbere v lese preferovať šišky, na ktorých sa nedrží veľa živice, aby premknutie bolo len decentné. Výsledok pôsobí natoľko dekoratívne, že sa znesie aj ako milý osobný darček.

Halúzky v drevitej vlne

Z lesa si môžete priniesť aj zopár konárikov ihličnanov. Nechajte ich dôkladne vyschnúť, naporciujte na veľkosť dlane a nahusto obmotajte drevitou vlnou používanou na ozdobu a ochranu tovaru pri balení. Kilogram dostanete do siedmich eur, postačia vám však aj stovky gramov. Pre istotu oviňte motúzom.

Nový život starej tlače

Fantázii sa medze nekladú. Platí to aj v tomto prípade. Do menšej zaváraninovej fľaše nalejte trochu liehu a priebežne doň hádžte korkové zátky z vína. Nikdy nezaškodí apelovať na bezpečnosť: inštaláciu skladujte mimo dosahu potomkov a ďaleko od zdroja tepla. Impregnované štuple pekne chytia. Praktickou a štýlovou proprietou, ktorú si pripravíte tiež ľahko, ak na to budete uprostred každodennosti predvídavo myslieť, sú rolky z toaletného papiera vystlané zhúžvanými prečítanými novinami. Modifikáciou je zviazanie vyradenej tlače do kompaktných „vrkočov“, pričom oba konce zafixujete konopným špagátom. Dostanete štartér, ktorý v batohu na táborenie zaberie minimum miesta.

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články