15.8 C
Bratislava
pondelok, 20 mája, 2024
spot_img

RYŽOVÁ VODA NA VLASY A POKOŽKU

Ak pravidelne namáčate a varíte ryžu doma, zvyšnú „ryžovú vodu“ pravdepodobne vyhodíte. Verte či neverte, ryžová voda, mliečna tekutina, ktorá zostane po namáčaní ryže, ponúka množstvo výhod pre zdravie vlasov – a dá sa použiť nie len na vlasy.

Ryžová voda môže nielen podporovať rast vlasov a brániť ich rednutiu, ale zdá sa, že ponúka aj výhody pre osoby s citlivou a starnúcou pokožkou. Vzhľadom na to, že sa dá pripraviť z dvoch veľmi lacných a široko dostupných prísad, vody a ryže, sa oplatí vyskúšať to.

Čo to ryžová voda vlastne je?

Ryžová voda je zakalená tekutina vyrábaná namáčaním ryže niekoľko hodín vo vode. Niektoré ryžové vody sú tiež kvasené, čo znamená, že je dlhšie odstáta a vyvinula niektoré prospešné zlúčeniny, rovnako ako ostatné fermentované potraviny.

Ryža (Oryza sativa) je zrno, ktoré obsahuje množstvo živín. Keď je ryža namočená vo vode, niektoré z týchto živín sa uvoľnia do tekutiny, ktorú potom môžete aplikovať na vlasy alebo pokožku.

Zistilo sa, že ryžová voda obsahuje:

 • antioxidanty, ako sú fenolové a flavonoidné zlúčeniny
 • vitamín B6 – pyridoxín
 • vitamín E
 • škroby, polysacharidy a iné uhľohydráty
 • aminokyseliny (stavebné kamene bielkovín, ktoré tiež pomáhajú vytvárať a opravovať vlasy)
 • organické kyseliny
Zdroj: Pixabay

Ryžová voda na vlasy

V niektorých výskumoch sa tiež ukázalo, že voda z kvasenej ryže obsahuje zlúčeninu nazývanú inozitol, typ molekuly cukru so schopnosťou bojovať s voľnými radikálmi, ktorá môže pomôcť chrániť pred poškodením vlasov. Okrem toho obsahuje zlúčeninu nazývanú pitera, vedľajší produkt kvasinkovej fermentácie, ktorá je spojená s obnovou buniek.

Jedna štúdia dospela k záveru, že „proces fermentácie pomáha zachovať trvanlivosť výrobku s antimikrobiálnymi vlastnosťami a tiež zvyšuje hustotu živín, čím sú prírodné zložky výrobku silnejšie“.

Celkovo neprebehlo veľa výskumov, ktoré by sa podrobne zaoberali tým, ako dobre funguje ryžová voda na vlasy. Niekoľko dostupných štúdií však našlo dôkazy naznačujúce, že môže byť prospešný pre udržanie zdravých vlasov (a potenciálne aj mladistvo vyzerajúcej pokožky).

Výhody používania ryžovej vody na vlasy

 • pomáha podporovať rast vlasov
 • dodáva vlasom lesk a žiarivosť
 • vlasy čistí od nečistôt bez toho, aby ich ničila a vysúšala
 • zmäkčuje vlasy
 • zabezpečuje ľahšie rozčesávanie vlasov
 • posilňuje pramene vlasov na ochranu pred poškodením a rozštiepenými končekmi

Použitie tejto zložky na vlasy pravdepodobne nespôsobí okamžitý viditeľný rozdiel v dĺžke – v priebehu niekoľkých týždňov však môžete pozorovať, že vaše vlasy sú pevnejšie, hustejšie a objemnejšie.

Zabránením lámavosti pomôže vašim vlasom rásť zdravšie. Môžete tak nechať vlasy rásť dlhšie bez toho, aby ste si museli zastrihávať rozštiepené končeky.

Ryžová voda na pokožku

Okrem použitia ryžovej vody na vlasy ju môžete použiť aj na podporu zdravia pokožky. Ryža sa už po stáročia používa v ajurvédskej medicíne, tradičnom systéme medicíny, ktorý má svoj pôvod v starovekej Indii, ako aj v Japonsku a Kórei.

Výhody používania ryžovej vody na pokožku

 • pomáha hydratovať pokožku a zmierňovať príznaky ekzémov a suchosti pokožky
 • znižuje príznaky dermatitídy a podráždenia u osôb s citlivou pokožkou
 • jemne čistí pokožku
 • zjemňuje pokožku a zlepšuje jej textúru a celkovú pleť, a to aj „rozjasnením“ a stiahnutím pokožky a znížením výskytu pórov
 • poskytuje ochranu pred známkami starnutia vďaka svojim antioxidačným účinkom, vrátane jemných liniek a tmavých škvŕn
 • zvyšuje obeh v koži

Štúdia z roku 2018 našla dôkaz, že ryžová voda má potenciálne anti-aging (protistarnúce), protizápalové a antioxidačné účinky na pokožku. V tejto konkrétnej štúdii 12 dospelých používalo na pokožku 28 dní hydrogél obsahujúci ryžovú vodu. Ryžová voda má antioxidačnú aktivitu a inhibičné účinky na elastázu, čo znamená, že môže spomaľovať tvorbu vrások. Podľa vedcov je to vhodná kozmetická a „protistarnúca zložka, ktorá sa používa ako surovina pri aplikáciách starostlivosti o pleť“.

Ako si vyrobiť ryžovú vodu

Základný recept na ryžovú vodu, ktorý môžete použiť na vlasy a tvár:

Zloženie

 • 1 šálka ryže (ideálne bio ryža, či už biela alebo celozrnná/hnedá ryža)
 • 1 šálka vody (ideálne používajte filtrovanú vodu, aby bol hotový výrobok bez nečistôt)

Postup prípravy

 • ryžu najskôr dobre opláchnite pod tečúcou vodou asi minútu, preceďte, aby ste odstránili vodu
 • ryžu a vodu dajte do misky a nechajte pôsobiť niekoľko hodín
 • ryžu precedíme a vodu, ktorá nám v miske zostane, necháme
 • ryžovú vodu dajte do pohára, prikryte ju vekom a nechajte pri izbovej teplote 12 až 24 hodín. To umožní kvasenie, pri ktorom sa vo vode vyvíjajú prospešné mikróby.
 • po kvasení dajte nádobu do chladničky a skúste vodu použiť zhruba do jedného týždňa

Ryžovú vodu môžete použiť priamo na vlasy alebo tvár alebo ju začleniť do iných produktov, ako sú šampóny alebo masky na vlasy. Môžete tiež vyhľadať komerčne predávané výrobky vyrobené z ryžovej vody, ako sú výrobky na starostlivosť o vlasy a pokožku.

Ako použiť ryžovú vodu na vlasy?

Ryžová voda je na vlasy obľúbená ako čistiaci oplach. Pred umytím vlasov šampónom vodu naneste v dostatočnom množstve, vmasírujte a nechajte pôsobiť tri až päť minút. Potom postupujte ako obvykle.

Môžete tiež používať viac vody ako masku na vlasy tak, že ju necháte 20 minút alebo dlhšie pôsobiť pred posledným opláchnutím už šampónom umytých vlasov.

Ako často používať ryžovú vodu?

Rovnako ako ostatné vlasové kúry, najlepšie výsledky dosiahnete použitím ryžovej vody na vlasy raz alebo niekoľkokrát týždenne. Nie je na škodu používať ju často alebo dokonca každý druhý deň, takže je to skutočne na vás.

Keď používate ryžovú vodu na tvár, skúste ju rozotrieť na čistú pokožku, akonáhle ste už použili jemný čistiaci prostriedok, ale pred aplikáciou zvlhčovača. Pomôže to utesniť vlhkosť a zjemniť pokožku. Môžete to urobiť raz denne alebo niekoľkokrát týždenne v závislosti od iných produktov na ochranu pokožky, ktoré používate.

Ryžovú vodu môžete použiť aj ako pleťovú masku, peeling na tvár alebo do kúpeľa. Podľa toho, ako ju používate, zvážte pridanie ďalších prísad, ako je kokosový olej, mandľový olej alebo borákový olej na zvýšenie vlhkosti, levanduľový olej na upokojenie podráždenej pokožky alebo aloe vera na zníženie svrbenia a podporu hojenia.

Riziká a vedľajšie účinky použitia ryžovej vody

Celkovo sa zdá, že použitie ryžovej vody je pre väčšinu ľudí veľmi bezpečné, vzhľadom na to, že je vyrobená z jednoduchých prísad. Je všeobecne netoxická a nedráždivá a je dokonca vhodná pre tých, ktorí majú citlivú pokožku i pokožku hlavy. Môže však spôsobiť podráždenie u ľudí s alergiou na ryžu. Aby ste predišli alergickej reakcii, nepoužívajte výrobky obsahujúce túto zložku, ak máte známu alergiu na ryžu.

Rovnako ako ostatné kozmetické výrobky, najskôr použite malé množstvo na otestovanie reakcie a postupne množstvo zvyšujte, v závislosti od výsledkov.

Ak spozorujete vedľajšie účinky, ako je svrbenie, začervenanie, zhoršené podráždenie alebo zvýšená suchosť, prestaňte túto zložku používať. Môžu to byť príznaky, že nereagujete dobre kvôli problémom, ako je rast kvasiniek alebo alergia.

Zdroj: Ryžová voda na vlasy a pokožku | Zdravopedia.sk

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články