-0.5 C
Bratislava
piatok, 27 januára, 2023

SKLO JE JEDNÝM Z NAJLEPŠIE RECYKLOVATEĽNÝCH MATERIÁLOV. PREČO Z NEHO CHUTÍ LEPŠIE?

Zodpovednosť, trvalá udržateľnosť a ekologický prístup – piliere, na ktorých v súčasnosti stavia väčšina výrobcov i spotrebiteľov. Spoločnosť HiPP nie je výnimkou, a preto už od roku 1959 používa na balenie detských príkrmov sklo ako najprirodzenejší a najekologickejší obal. Áno, starý, prírodný, nadčasový a donekonečna recyklovateľný materiál. Viete, že deťom z neho kvalitný príkrm chutí viac než z plastu? 

Nie všetko nové je aj najlepšie. Preto tak radi objavujeme postupy a materiály, ktoré naši predkovia používali denne. Do tejto kategórie patrí aj sklo. V sklenených nádobách uskladňovali potraviny naše mamy, babky, prababky. S rozmachom plastových obalov sa ich používanie obmedzilo, no dnes, keď odborníci naliehavo volajú po ohľaduplnosti voči životnému prostrediu, sa opäť vracajú do hry. Prečo je to tak?

Stáročiami preverená klasika

Sklo je 100 % prírodný produkt. Je vyrábané z piesku, zo sódy a z vápna. Na rozdiel od plastov, ktoré sú vyrábané z neobnoviteľného zdroja – z ropy –, je to pevný a stabilný materiál. Sklo nikdy nepreniká do obsahu, ktorý je v ňom sterilizovaný, a ani nijakým iným škodlivým látkam nedovolí, aby sa tam cezeň – alebo nebodaj priamo z neho – dostali. Znalci tvrdia, že potraviny uskladnené v skle dokonca aj chutia lepšie! Nezapáchajú, nestrácajú farbu, vydržia dlhšie a sú jednoznačne zdravšie. To ocení každý. Zdravotná neškodnosť je však ešte dôležitejšia v prípade bábätiek.

Zdroj: Pixabay

Mnoho mám sa pre tých najmenších snaží čo najviac jedál pripravovať doma a z čo najčerstvejších a najzdravších surovín. Ale ruku na srdce! Nie je to občas ako zázrak, keď si dokážeme pomôcť kvalitným a zdravým kupovaným príkrmom? Ovocie s mrkvičkou. Jabĺčko s hruškou. Chutné broskyňové pyré… Regály v obchodoch sú plné tzv. kapsičiek, ktoré môžu byť veľmi praktické, no to neznamená, že sú vo všetkých ohľadoch lepšou voľbou než príkrmy v skle. Keďže ide o viacvrstvový materiál, ktorého súčasťou je papier, plast či hliník, a často je náročné poriadne ho vyseparovať, tento obal predstavuje environmentálnu záťaž. Ak sa vám to nezdá, spočítajte si, koľko kapsičiek mesačne spotrebuje váš drobec a koľko takých drobcov je na svete. Hneď to vyzerá trochu inak, však?

Donekonečna recyklovateľný materiál

Sklo je lokálny výrobok, čo je ďalšie plus pre planétu, keďže sa zvyčajne nepreváža cez polovicu sveta. Jeho cesta sa začína v sklárni a presne tam sa aj vracia na recykláciu. Tá sa začína separovaním v každej domácnosti a odhodením skla do nádoby na to určenej alebo odovzdaním v obchode v prípade vratných fliaš.

Následne sa sklo dostane do zariadenia na spätné získavanie materiálu, kde sa oddelí od ostatného odpadu, ktorý sa v nádobách nachádza po nesprávnom separovaní. Sklo sa potom rozbije na drvinu a roztriedi podľa farby na číre a farebné. Neskôr putuje do pece, v ktorej sa pri teplote 1 600 stupňov Celzia roztaví, a pokračuje do tvarovacích strojov, v ktorých vznikajú nové fľaše či nádoby.

Pre sklárne je jednoduchšie a ekologickejšie vyrábať sklo zo samotného skla, ku ktorému sa pridá časť primárnych surovín, než začínať od začiatku len s pieskom, so sódou a s vápnom, čo sú nereaktívne látky. Pri recyklácii skla sa spotrebuje o 90 % menej energie než pri výrobe nového skla a zároveň sa do ovzdušia uvoľňuje menej CO2. Navyše sklo je možné recyklovať donekonečna, a to bez toho, aby stratilo svoju kvalitu. Je to obrovská výhoda v porovnaní s plastami, ktorých proces recyklácie je zdĺhavejší. A najmä, plastov je vo svete už toľko, že nie je možné všetky recyklovať.

Je to na nás

Sklo je materiál, ktorý sa v našich končinách darí separovať asi najlepšie. Stále však máme veľké rezervy – kapacity sklární vysoko presahujú ich aktuálne využitie. Zlepšenie je však len na nás spotrebiteľoch. Separovanie skla nie je nič náročné, no ak si nie ste istí, čo do zeleného kontajnera patrí a čo nie, prinášame malý ťahák:

Do odpadových nádob na sklo vhadzujte:

 • biele a farebné sklo rôznych tvarov a veľkostí – poháre, nevratné fľaše z nealkoholických aj alkoholických nápojov, fľaše od olejov či fľaštičky z kozmetických prípravkov
 • črepy a úlomky tabuľového skla

Sklo je vhodné umyť alebo aspoň zabezpečiť, aby v ňom neostali zvyšky obsahu. Ak používate umývačku riadu, dajte nádobky od detských príkrmov prejsť aspoň krátkym oplachovacím cyklom. Ak rozmýšľate, čo s vrchnákmi, viečkami či korkovými zátkami, ideálne je odseparovať ich rovnako ako všetky nesklenené súčasti. Ak si však nie ste istí, kam patria, pokojne ich vyhoďte spolu s fľašou či pohárom. Recyklácia podlieha kontrole, pri ktorej vašu dilemu vyriešia. 

Medzi sklo, naopak, nepatrí:

 • sklo s prímesami, sklo kombinované s iným materiálom
 • znečistené sklo
 • zrkadlo
 • keramika, porcelán
 • autosklo
 • žiarovka, obrazovka televízora
 • plexisklo, bezpečnostné sklo, technické sklo
 • varné sklo

Tento odpad odneste na zberný dvor, prípadne na zberné miesto elektroodpadu.

Vždy sa nájde spôsob

Ak sa vám do separovania príliš nechce, pretože v bezprostrednom okolí nemáte zelený kontajner, zistite, kde sa nachádza najbližší, a spravte si k nemu „výjazd“. Napríklad raz za dva týždne. Alebo choďte vyhodiť odpad v rámci pravidelnej prechádzky s kočíkom. Len sa nezabudnite fľaštičiek zbaviť skôr, než váš poklad v kočíku zaspinká – ak ho zobudíte rinčaním skla padajúceho na dno nádoby, za radu sa nám asi nepoďakujete. 

Sklo môžete doma držať v separačných nádobách, ktoré dnes nájdete v rôznych dizajnoch, takže sa hodia do akéhokoľvek interiéru. Ak sa obávate nedostatku miesta, skúste ich mať v spoločných priestoroch bytovky. Ak tam budete ukladať zásadne iba čisté sklenené poháre, pravidelne ich odnášať preč a nádoba nikomu nebude stáť v ceste, ťažko sa nájde niekto, komu to bude prekážať.

V prípade, že všetko spomínané už robíte, gratulujeme. Ďakujeme, že kupujete produkty v sklenených nádobkách a následne ich triedite. K lepšej budúcnosti môžete prispieť ešte osvetou. Aj keď je pre vás triedenie odpadu možno samozrejmosťou, pre iných môže byť španielskou dedinou. Nenásilne vysvetľujte, vzdelávajte, pomáhajte. Dobrý pocit z vykonania maličkosti, ktorá povedie k veľkým posunom, je neopísateľný.

Zaujímavosti o skle, ktoré ste možno nevedeli:

 • Treba si dvakrát premyslieť, či necháte sklo odhodené niekde v prírode. Rozkladá sa až 4 000 rokov.
 • Recyklovaním jednej sklenenej fľaše sa ušetrí energia, vďaka ktorej môže žiarivka svietiť až 7 hodín. Ide aj o množstvo energie, ktorú spotrebujeme napríklad za 25 minút strávených pri počítači.
 • Nový výrobok z recyklovaného skla sa na pultoch predajní môže objaviť do 30 – 70 dní. Raz za mesiac či dva si teda môžete kúpiť nový produkt z toho istého skla. Ide o krásny príklad uvedenia obehového hospodárstva do života.

Zdroj: https://www.hipp.sk/prikrmy/preco-hipp-prikrmy/preco-zvolit-bio-kvalitu-od-hippu/sklo-je-jednym-z-najlepsie-recyklovatelnych-materialov-preco-z-neho-chuti-lepsie/?utm_source=strossle&utm_medium=nativna_reklama&utm_campaign=skleneny_pohar&utm_id=november_december

Related Articles

V TESNEJ BLÍZKOSTI ZEME PRELETEL ASTEROID

Asteroid veľkosti dodávkového automobilu v noci na piatok preletel okolo Zeme. Spomedzi všetkých zaznamenaných preletov asteroidov okolo planéty Zem...

ZA SNAHOU O ZÁCHRANU BOŠÁCKEJ SLIVKY STOJÍ AJ ZNÁMY REŤAZEC

O budúcnosti našej krajiny, zápasiacej s meniacimi sa klimatickými podmienkami, rozhodujeme už dnes. Jedným z nástrojov, ktorým jej vieme účinne pomôcť, je...

POZNÁTE TRIK NA ZNÍŽENIE CHOLESTEROLU? MY VÁM HO PREZRADÍME

Príliš vysoké hodnoty cholesterolu, ktoré ohrozujú cievy a srdce, je možné šikovne znížiť konzumáciou relatívne lacnej a dostupnej potraviny.

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
20,500OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

V TESNEJ BLÍZKOSTI ZEME PRELETEL ASTEROID

Asteroid veľkosti dodávkového automobilu v noci na piatok preletel okolo Zeme. Spomedzi všetkých zaznamenaných preletov asteroidov okolo planéty Zem...

ZA SNAHOU O ZÁCHRANU BOŠÁCKEJ SLIVKY STOJÍ AJ ZNÁMY REŤAZEC

O budúcnosti našej krajiny, zápasiacej s meniacimi sa klimatickými podmienkami, rozhodujeme už dnes. Jedným z nástrojov, ktorým jej vieme účinne pomôcť, je...

POZNÁTE TRIK NA ZNÍŽENIE CHOLESTEROLU? MY VÁM HO PREZRADÍME

Príliš vysoké hodnoty cholesterolu, ktoré ohrozujú cievy a srdce, je možné šikovne znížiť konzumáciou relatívne lacnej a dostupnej potraviny.

Z POSTELE SA ULOŽÍTE PRIAMO DO SIETE: ŠTÝLOVÉ UBYTOVANIE V PRÍRODE PONÚKA UNIKÁTNE VÝHĽADY, UŽIJETE SI HO UŽ ZA 43 EUR

Prináša pocit slobody a voľnosti, pri ktorej ste do istej miery odrezaní od bežného sveta. Nie je to iba...

ZVEREJNILI JAZYKY, KTORÉ SA ĽUDIA UČIA NAJČASTEJŠIE: KÓREJČINA PREKVAPILA, MEDZI SLOVÁKMI DOMINUJE INÁ REČ

Aj vy ste si s príchodom nového roka povedali, že sa počas najbližších mesiacov začnete vzdelávať a naučíte sa nový cudzí jazyk?...