15.8 C
Bratislava
pondelok, 20 mája, 2024
spot_img

SLOVÁCI ODKLADAJÚ MENEJ AKO VLANI, ALE ŽENY SA DOŤAHUJÚ NA MUŽOV

Čoraz menej slovenských domácností si dokáže odložiť bokom peniaze vo výške aspoň jedného mesačného platu. Dobrou správou však je, že pomer medzi mužmi a ženami, ktorí si dokážu sporiť, sa medziročne vyrovnáva.

Podiel domácností, ktorým sa podarilo mať úspory vo výške aspoň jedného mesačného platu, sa oproti roku 2022 znížil o jeden percentuálny bod na 25 percent.

O niečo menej bolo aj domácností, ktoré dokázali ušetriť jeden až tri mesačné platy, ich podiel klesol vlani z 28 na 26 percent a tiež tých, ktoré mali úspory vo výške tri až šesť mesačných príjmov (z 22 na 21 percent).

Údaje vyplývajú z prieskumu, ktorý si nechala vypracovať spoločnosť KRUK Česká a Slovenská republika a zverejnila ho agentúra TASR.

Aspoň tri mesačné platy

„Úspory sú kľúčové pre vyrovnaný domáci rozpočet, a to predovšetkým vo vzťahu k nečakaným výdavkom, ideálny stav je mať nasporenú sumu aspoň vo výške troch mesačných platov,“ uviedla generálna riaditeľka spoločnosti Jaroslava Palendalová.

Mierne sa však zvýšil podiel domácností, ktoré si dokázali zabezpečiť úspory vo výške šesť až dvanásť mesačných platov, a to zo 14 percent v roku 2022 na vlaňajších 16 percent.

V roku 2023 sa takmer vyrovnal podiel mužov a žien s úsporami. Kým v roku 2022 sporilo 66 percent mužov a 58 percent žien, vlani prieskum ukázal, že úspory malo 62 percent mužov a 61 percent žien.

Celkový podiel domácností, ktoré majú úspory na neplánované situácie, sa v roku 2023 nezmenil. Aj vlani si takto sporilo 62 percent domácností, rovnako ako v roku 2022.

Najviac sporia v Bratislavskom a Žilinskom kraji

Úspory majú najčastejšie mladí ľudia od 18 do 24 rokov a ľudia vo veku od 25 do 34 rokov. Ich najčastejšie úspory sú vo výške od jedného do troch platov. Sporia si zvyčajne vysokoškolsky a stredoškolsky vzdelaní ľudia.

„Sporiť sa darí predovšetkým obyvateľom Bratislavského a Žilinského kraja, najmenej obyvateľom kraja Nitrianskeho a Banskobystrického,“ priblížila Palendalová.

Úspory majú častejšie ľudia žijúci v manželstve, súkromní podnikatelia či zamestnanci v bankovníctve a poisťovníctve.

Autor: Jaro Hinšt

Zdroj: Ranný prehľad Forbesu: Slováci odkladajú menej ako vlani, ale ženy sa doťahujú na mužov – Forbes

Related Articles

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj komentár
Zadajte prosím svoje meno

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články