13.8 C
Bratislava
pondelok, 5 júna, 2023

ŠTUDENTI SÚ VIAC VYSTRESOVANÍ AKO KEDYSI. NA FAKULTE MANAŽMENTU ICH PRETO UČIA RELAXOVAŤ

Stres, úzkosti, nekvalitný spánok, bolesti aj problémy so zažívaním. To všetko je bohužiaľ často súčasťou života mnohých podnikateľov či manažérov, ale aj širokej populácie.

Ako si udržať fyzické aj mentálne zdravie a nezabúdať na kvalitný relax by preto dnes už malo byť povinnou výbavou všetkých ľudí, a nielen tých na vrcholových pozíciách.

Pozitívne ale je, že aj niektoré vysoké školy na Slovensku už dnes myslia na to, aby svojim študentom vštepili okrem odborných vedomostí aj zásady zdravého života a životného štýlu.

Záujem študentov je vysoký

Príkladom je Fakulta mangežmentu Univerzity Komenského v Bratislave, kde pedagóg Jaroslav Vojtechovský, ktorý tam vyučuje predmety z oblasti digitálneho marketingu, vedie aj prednášky s názvom Relaxačné techniky pre manažérov.

A aj keď ide o nepovinný predmet, záujem študentov je vysoký.

Jaroslav Vojtechovský sa s Forbesom rozprával o tom, čo ho viedlo k tomu, aby inicioval zaradenie takéhoto predmetu do ponuky pre študentov a ako môžu relaxačné techniky zlepšiť fyzické aj psychické zdravie nielen manažérov.

Jaroslav Vojtechovský sa s Forbesom rozprával o tom, čo ho viedlo k tomu, aby inicioval zaradenie takéhoto predmetu do ponuky pre študentov a ako môžu relaxačné techniky zlepšiť fyzické aj psychické zdravie nielen manažérov.

Čo vás viedlo k tomu, aby ste prenášky o relaxačných technikách zaviedli aj u vás na škole?

Jeden z motívov vychádzal z môjho pozorovania študentov, akí boli pred 15 rokmi a akí sú teraz. V dnešnej dobe sú študenti často vyhorení, sú pod stresom, majú častejšie depresie, paralýzu z výberu, nízke sebavedomie a ďalšie problémy, ktoré neboli pred rokmi až tak výrazné.

Druhým motívom sú časté problémy, ktoré sa v dnešnej dobe stále viac vyskytujú u manažérov ako sú tráviace problémy, kardiovaskulárne problémy, poruchy spánku, či časté pocity úzkosti, ktoré v nich vyvoláva stres z práce.

A kedže naša škola vychováva budúcich manažérov, cítil som zodpovednosť lepšie študentov pripraviť na túto profesiu aby predchádzali spomínaným problémom.

Kedy ste na fakulte tento predmet zaviedli?

Pred štyrmi rokmi. Začínali sme rok pred koronou, počas korony sme ho mali online a teraz opäť pokračujeme „naživo“.

Ide o voliteľný predmet, no napriek tomu je oň zo strany študentov dosť veľký záujem. Medzi nimi sú aj takí, ktorí už aj niečo v tomto smere robia. Chodia na jogu, skúšajú meditácie…

Skúsenosti zdieľajú aj manažéri

Ako vediete prednášky?

V rámci hodiny máme tri časti – prvá časť je prednáška, kde hovorím študentom o vybranej technike, alebo všeobecne o dôležitosti a prínosoch týchto techník.

Druhá časť je vybraná konkrétna technika, ktorú si ukážeme a precvičíme. Posledná časť je diskusia, kde majú študenti možnosť viac sa pýtať, deliť sa o svoje zážitky a skúsenosti s ostatnými študentmi.

Chodia k vám na prednášky napríklad aj ľudia z praxe, manažéri a podobne, ktorí majú s takýmito technikami reálne skúsenosti?

Mal som v minulosti pár hostí, napríklad Dušana Plichtu z Powerlogy, ktorý má úspešnú firmu a sám tiež praktizuje podobné metódy. Na jednej hodine sme mali prednášajúcich zo spoločnosti Googlu, ktorí pomáhali študentom zvyšovať sebavedomie.

No a v tomto semestri budeme mať tiež niekoľko hostí, napríklad by k nám mala prísť Ivana Molnárová, bývalá šéfka Profesie.

Sú to všetko úspešní manažéri, ktorí aj študentom vedia porozprávať o svojich skúsenostiach, o strese a tlaku, ktorí v práci prežívajú a ako sa s ním dokážu vyrovnávať, sú schopní dať mladým ľuďom motiváciu aj konkrétne tipy ako sa to dá zvládnuť aj vďaka meditáciám.

Aj vy osobne žijete podľa toho, čo v škole prednášate?

Snažím sa meditovať každý deň, nie vždy sa podarí, ale je to už súčasť môjho života. Okrem toho, že pracujem ako pedagóg, mám svoje podnikanie, som aj certifikovaný kouč. Už 25 rokov sa venujem meditáciám, absolvoval som viaceré kurzy a oprávnenia k lektorskej činnosti.

Ako by ste pojem mindfulness, čiže všímavosť, vysvetlili úplnému laikovi?

Je to koncept pochádzajúci z východných praktík, ktorý na západ priniesli psychológovia zaoberajúci sa budhizmom. Aj mnoho meditácií vychádza práve z východných kultúr, vedecky ich skúmali, overovali a postupne prinášali do praxe.

V prípade mindfulness ide o akúsi vedomú a bdelú prítomnosť. Zjednodušene povedané, človek učí svoju myseľ, aby nelietala kade-tade ale aby bola plne prítomná a dokázali sme sa lepšie uvoľniť a sústrediť.

Základom je správne dýchať

Podobných relaxačných techník je však veľmi veľa. Môžete spomenúť ešte nejaké?

Časté sú dychové cvičenia, ktoré sú v podstate veľmi jednoduché. Začínate hlbokým dýchaním, ktoré môže byť na určitý počet dôb, hlboký nádych na štyri doby a pomalý výdych na šesť dôb, čiže si rátate trvanie dychu.

Tiež je často obľúbené striedavé dýchanie, čiže nádych cez jednu nosovú dierku a výdych cez druhú a podobne. Odporúčam si ale nájsť dobrý kurz alebo lektora, aby ste si nevytvorili zlé návyky.

Ďalšou kategóriou sú takzvané koncentračné cvičenia. Napríklad so zavretými očami pozorujete a sústredíte sa na svoj vlastný dych. Snažíte sa udržať myseľ v koncentrácii. Znie to síce ľahko, ale pre väčšinu je veľmi náročné udržať myseľ bez myšlienok sústredenú na jednom bode.

Ako ešte môžeme trénovať všímavosť?

Napríklad aj pri úplne bežných činnostiach. Dá sa trénovať počas jedla, počas chôdze, kedy sa vyslovene snažíte na nič iné nemyslieť, len na činnosť, ktorú práve vykonávate. Časté sú aj techniky na skenovanie tela.

Akýmsi vnútorným okom si prechádzate svoje telo, uvedomujete si a preciťujete jeho jednotlivé časti. Potom sú tu aj výborné pohybové cvičenia ako bojové umenie taiči, kde trénujete precízny pohyb aj koncentráciu, a ktoré už je dobre známe aj u nás.

Trénovať môžete aj pri bežnom umení, ako napríklad vedomé kreslenie. Na západe sa praktizuje dlhodobo aj autogénny tréning, kde si vedome vyvolávate pocity v tele.

Napríklad, že vám oťažievajú nohy, že sa vám v tele rozlieva teplo a podobne. V podstate si somatizujete určité pocity.

Lepšie trávenie aj pamäť

Vráťme sa späť k manažérom. V čom im tieto techniky dokážu reálne pomôcť?

Existujú prínosy, ktoré už sú preskúmané na úrovni vedy a tiež také, ktoré ešte preskúmané nie sú, ale ľudia ich pociťujú. Ďalším výskumom sa to všetko v čase mení a posúva vpred.

Vedecké štúdie už ale uvádzajú, že existujú tri hlavné oblasti, ktoré tieto techniky ovplyvňujú. Prvou je všeobecný prínos pre fyzické zdravie, napríklad zníženie krvného tlaku, zlepšenie trávenia, alebo zlepšenie kvality spánku. Týmito problémami často manažéri trpia.

Aké sú ďalšie benefity?

Môžeme hovoriť aj o psychických benefitoch, kam napríklad patrí prežívanie stresu. Čím viac si myseľ trénujete, tým je odolnejšia voči stresu. S tým ide ruka v ruke menej depresií či úzkostí.

Následne sú tu aj benefity, ktoré vedú k osobnostnému aj fyziologickému rozvoju. Zlepšujú sa kognitívne funkcie.

Napríklad u ľudí, ktorí meditujú, sa zlepšuje koncentrácia, pamäť, bol zaznamenaný rozvoj emocionálnej inteligencie, zvýšenie empatie, zlepšenie medziľudských vzťahov, sebareflexie, sebavedomia, rozhodovacích schopností a zlepšenie celkovej kvality života.

Vďaka meditáciám manažér nielen predchádza zdravotným a psychickým problémom, ale stáva sa aj lepším manažérom.

Na Fakulte managementu Univerzity Komenského plánujem viacero vedeckých výskumov v tejto oblasti a verím, že výsledkami prispejeme k väčšej pohode a radosti z manažérskej práce.

Zdroj: https://www.forbes.sk/studenti-su-viac-vystresovani-ako-kedysi-na-fakulte-manazmentu-ich-preto-ucia-relaxovat/

Related Articles

„ŠKOLSKÝ PROGRAM“

Národná stratégia Slovenskej republiky pre program podpory spotreby ovocia a zeleniny u detí a žiakov v školách

POZOR NA PODVODNÍKOV: PORADÍME VÁM, AKO ZVÝŠITE SVOJU BEZPEČNOSŤ NA INTERNETE

Internet je miesto, na ktorom sa veľa dozviete. Nie je však dobre regulovaný a preto je ideálnym miestom pre podvodníkov. Máte svoje...

LOPUŠANOVÁ JE TREŤOU NAJLEPŠOU HOKEJISTKOU SVETA. V ANKETE IIHF VYHRALA AMERIČANKA

Slovenská hokejistka a čerstvá členka rebríčka Forbes 30 pod 30 Nela Lopušanová obsadila 3. priečku v ankete Hráčka sezóny podľa Medzinárodnej hokejovej federácie. Toto úplne nové...

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
20,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

„ŠKOLSKÝ PROGRAM“

Národná stratégia Slovenskej republiky pre program podpory spotreby ovocia a zeleniny u detí a žiakov v školách

POZOR NA PODVODNÍKOV: PORADÍME VÁM, AKO ZVÝŠITE SVOJU BEZPEČNOSŤ NA INTERNETE

Internet je miesto, na ktorom sa veľa dozviete. Nie je však dobre regulovaný a preto je ideálnym miestom pre podvodníkov. Máte svoje...

LOPUŠANOVÁ JE TREŤOU NAJLEPŠOU HOKEJISTKOU SVETA. V ANKETE IIHF VYHRALA AMERIČANKA

Slovenská hokejistka a čerstvá členka rebríčka Forbes 30 pod 30 Nela Lopušanová obsadila 3. priečku v ankete Hráčka sezóny podľa Medzinárodnej hokejovej federácie. Toto úplne nové...

S „PÉENKOU“ UŽ PO ÚRADOCH BEHAŤ NEBUDEME: LEKÁRI SÚ POVINNÍ JU OD JÚNA VYSTAVIŤ ELEKTRONICKY

Lekári sú od štvrtka povinní vystaviť potvrdenie o práceneschopnosti v elektronickej podobe (ePN). Papierové potvrdenie budú môcť vystaviť len v hraničných prípadoch....

LEPŠIE TRÁVENIE AJ ZDRAVŠIE ČREVÁ. VYSKÚŠAJTE TOP PRÍRODNÉ PROBIOTIKÁ

Probiotiká posilňujú črevný mikrobióm, a teda aj imunitu. Pomáhajú udržať zdravé srdce a dokonca bojujú proti depresii. Zaradiť do jedálnička napríklad potraviny...