Na svete sú krajiny, dokonca viaceré, kde nerastú žiadne stromy. Je to ťažké predstaviť si, keďže Slovensko je samý strom, zelení velikáni zaberajú dokonca 41 percent nášho územia, čo je viac ako podiel výmery lesov v Európe.
Grónsko
Napriek tomu, že najväčší ostrov na svete sa anglicky volá Greenland, teda zelená krajina, zelený rozhodne nie je. Iba 15 percent územia, ktoré sa nachádza na severovýchod od Kanady, je trvalo bez ľadu. V nehostinných podmienkach neprežijú žiadne stromy, zelená je tu jedine arktická tráva a mach.
Katar
Ani v emiráte ležiacom na Arabskom polostrove nerastú voľne v prírode žiadne stromy. V tomto prípade to nie je kvôli treskúcej zime, ale naopak, pre horúcu púšť, ktorá nevytvára ani prinajmenšom vhodné podmienky na život stromov. Keďže Katar je však veľmi bohatá krajina, a za peniaze sa dá kúpiť takmer všetko, vytvorila si vlastné umelé lesy. Pestuje v nich okolo 40 000 stromov, ktoré by však bez špeciálnej starostlivosti neprežili.

Faerské ostrovy
Skupina malých ostrovov na severe Atlantického oceánu medzi Škótskom a Islandom sa vyznačuje drsnou krásou, teda skaliskami vystupujúcimi z mora a nízkou, vetrom ošľahanou trávou. Najvyššími rastlinami, ktoré tu odkážu vyrásť a úspešne prežiť, sú kríky.

Haiti
Štát v Karibskom mori by v tomto zozname čakal málokto. Bývali totiž časy, keď až 60 % percent územia exotickej krajiny pokrývali lesy. Tento utešený stav trval do 20. rokov minulého storočia. Potom však začali stromy vo veľkom miznúť – odlesňovanie tu prebehlo tak divoko a neriadene, až sa krajina dostala do dnešného smutného štádia. Obrovský kontrast vidieť aj na leteckých záberoch ostrova Hispaniola, o ktorý sa Haiti delí s Dominikánskou republikou: vpravo zeleň, vľavo (takmer) holá krajina.
