18.9 C
Bratislava
sobota, 22 júna, 2024
spot_img

TAKMER 80 PERCENT ŽIEN ČAKÁ DOMA PO PRÁCI ĎALŠIA NEPLATENÁ PRÁCA. U MUŽOV JE TO LEN 17 PERCENT

Takmer 80 percent žien po príchode domov čakajú ďalšie neodkladné povinnosti súvisiace s domácnosťou a starostlivosťou o deti. Z mužov sa k neplatenej práci v domácnosti hlási necelých 17 percent a ďalších 43 percent čiastočne.

Vyplýva to z aktuálneho prieskumu 365.bank, ktorý sa uskutočnil na pracujúcich ľuďoch s deťmi vo veku od 3 do 25 rokov a na dospelej bezdetnej populácii. Zúčastnilo sa ho 1050 respondentov.

„Ženy venujú neplatenej práci výrazne viac času oproti mužom, pričom vykonávajú až tri štvrtiny z celkovej neplatenej práce. Aj preto je takmer 90 percent Sloveniek z cieľovej skupiny presvedčených, že pracujúce ženy to majú v porovnaní s pracujúcimi mužmi náročnejšie. Avšak viac ako štvrtina mužov s tým nesúhlasí. Neplatená práca žien je tak často pre mužov neviditeľná a prehliadaná,“ uviedla šéfka PR 365.bank Linda Valko Gáliková.

Prieskum taktiež ukázal, že objem neplatenej práce žien sa zvyšuje nielen s príchodom detí, ale aj pri živote vo dvojici. Práca v domácnosti čaká po príchode z práce tri pätiny slobodných žien bez detí a bez partnera. Tých, ktoré sú bezdetné a žijú s partnerom alebo manželom je 70 percent. Z práce do neplatenej práce chodí až 92 percent žien, ktoré sú matkami a zároveň žijú v páre.

„U pracujúcich mužov je situácia rozdielna. V tomto prípade život v páre nezvyšuje podiel neplatenej mužskej práce, ako je tomu u žien. Obe skupiny, a to slobodní (39 percent) aj zadaní muži (42 percent), sa približne rovnako venujú neplatenej práci, keď sa vrátia zo zamestnania,“ priblížila banka s tým, že situácia sa mení až s príchodom detí, pričom 70 percent mužov sa hlási k domácim prácam a starostlivosti o dieťa.

Na Slovensku ženy zarábajú v priemere o pätinu menej ako muži, čo pri výške priemernej mzdy predstavuje rozdiel viac ako 300 eur mesačne. „Výsledkom tejto situácie môže byť aj to, že pre ženy je náročnejšie tvoriť si finančnú rezervu a úspory, čo zasahuje do ich finančnej stability a nezávislosti. Optimálnu výšku finančnej rezervy má o pätinu menej žien ako mužov, pričom až 60 percent pracujúcich žien nedisponuje potrebným finančným vankúšom. Nižšie zárobky sa pritom prejavujú aj na výške dôchodkov. Tieto poberajú ženy v priemere o sto eur mesačne nižšie,“ uzavrela Valko Gáliková.

Zdroj: Takmer 80 percent žien čaká doma po práci ďalšia neplatená práca. U mužov je to len 17 percent – Forbes

Related Articles

1 Komentár

  1. Wow amazing blog layout How long have you been blogging for you made blogging look easy The overall look of your web site is magnificent as well as the content

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj komentár
Zadajte prosím svoje meno

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články