8.9 C
Bratislava
nedeľa, 21 apríla, 2024
spot_img

TAKTO OCHRÁNITE ZUBNÚ SKLOVINU DETÍ PRI PITÍ DŽÚSOV ALEBO KOLOVÝCH NÁPOJOV

Deti majú náchylnosť k eróznym zmenám zubov, najmä pri konzumácii sladených či kolových nápojov. Ako možno ich zubnú sklovinu chrániť?

Deti rady pijú sladené nápoje s vysokým obsahom kyselín, ktorých pH sa pohybuje okolo 3–4. Veľmi nepriaznivý vplyv majú tzv. soft drinky, pri ktorých má vplyv na erózne zmeny na zube aj prítomný oxid uhličitý. Mliečne zuby sú na eróziu zubnej skloviny náchylnejšie ako trvalé zuby.

Začínajúci kaz nebolí, pretože v sklovine sa nenachádzajú nervy. Ak sa však zmäknutie zuba prehlbuje a baktérie zubného kazu sa dostanú až do zuboviny, proces deštrukcie postupuje rýchlo. Zubovina je omnoho mäkšia ako sklovina.

„Povrch zubov sa zmäkčuje a zmäknutú sklovinu vidíme ako bielu kriedovú škvrnu. Možno ju považovať už za začínajúci kaz. Bielu škvrnu, našťastie, ešte netreba vŕtať. Pri správnej starostlivosti po konzultácii so zubným lekárom alebo dentálnou hygieničkou sa biela škvrna zahojí,“ píše v knihe Zdravé zuby po celý život MUDr. Eva Kovaľová. Stenčená sklovina je totiž náchylnejšia na mechanické poškodenie v priebehu čistenia zubov.

V ideálnom prípade je možné zmäkčenú zubnú sklovinu v počiatočnom štádiu vytvrdiť zvýšeným príjmom fluoridov a správnou starostlivosťou zabrániť jej ďalšiemu odvápňovaniu.

Ako ochrániť zubnú sklovinu?

  • Rozhodne si nečistite zuby okamžite po kontakte s kyslými jedlami či nápojmi. Ústa si len vypláchnite čistou vodou alebo ústnou vodou s obsahom fluoridu. Zubnou kefkou si očistite chrup najskôr o pol hodinu. Mladším deťom rieďte džúsy vodou.
  • Pomôcť si možno aj žuvačkou bez cukru alebo cukríkom bez cukru a bez prídavku kyselín, spôsobia zvýšenú tvorbu slín, ktoré zriedia kyseliny v ústach.
  • Deťom sa na neutralizáciu kyselín v ústach odporúča napríklad mlieko či biely jogurt bez cukru.
  • Sklovinu vystavujme vplyvu kyselín čo najkratší čas, džúsy a kolové nápoje je lepšie piť pomocou slamky, nepopíjať ich dlho.

Zdroj: https://zdravie.pravda.sk/zdrava-vyziva/clanok/677152-kolove-napoje-a-dzusy-verzus-detske-zuby/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,600OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články