21.6 C
Bratislava
sobota, 20 júla, 2024
spot_img

TOP DESTINÁCIE PRE ROK 2023 PODĽA LONELY PLANET: JEDZTE, ODPOČÍVAJTE, UČTE SA A CESTUJTE

Rok 2023 je už za rohom a väčšina sveta je opäť otvorená pre cestovateľov. Je čas začať sa pomaly rozhodovať, kedy a kam by sme sa chceli ísť pozrieť a čo by sme tam chceli robiť.

Lonely Planet preto každý rok vydáva prehľad najlepších cestovateľských destinácií. Tohtoročný zoznam sa opiera o „perspektívy miestnych odborníkov zo srdca každej destinácie“ zoradené podľa typu dostupných zážitkov.

„Rok 2023 bude rokom, v ktorom treba ísť von a objavovať. Keďže veľká časť sveta je na ceste k zotaveniu, cestovatelia vyhľadávajú rôzne miesta a zážitky. Tento zoznam oslavuje svet v celej jeho nádhernej lákavej rozmanitosti. Každý z itinerárov ukazuje, ako uniknúť z davov a skutočne pochopiť srdce destinácie,“ hovorí Tom Hall z Lonely Planet.

Najlepšie kulinárske destinácie

Lima, Peru

Kolíska peruánskej kuchyne, ktorá sa tu pripravuje po stáročia. Vydajte sa tam do cevicherías (ceviche je peruánsky pokrm z rýb), na koktaily Pisco a čerstvé morské plody.

Umbria, Taliansko

Vychutnajte si umenie, poklady a kulinárske špeciality Talianska bez zhonu a davov, aké sú v neďalekom Toskánsku či iných známejších destináciách.

Kuala Lumpur, Malajzia

Dlhodobo zatienené Bangkokom a Hanojom, rušné ulice Kuala Lumpur, lemované stánkami s jedlom a trhmi, s rušným nočným životom, ponúkajú množstvo fantastických čerstvých jedál.

Fukuoka, Japonsko

Neuveriteľná mobilná gastronomická scéna Fukuoky vzrušuje chuťové poháriky a dopĺňa renomované stálice, akou je aj neprekonateľný hakata ramen.

Južná Afrika

Kulinárska scéna najjužnejšej krajiny Afriky je poháňaná novou generáciou šéfkuchárov a doplnená o medzinárodne uznávané vinice.

Montevideo, Uruguaj

Nádherné uruguajské hlavné mesto s pokojnými plážami je ideálnym miestom na vychutnanie si jeho rýchlo sa rozvíjajúcej kulinárskej a vinárskej scény.

Najlepšie miesta na výlety

Bhután

Posledné veľké himalájske kráľovstvo zostáva jedným z najvýnimočnejších cestovateľských zážitkov na svete. Je len málo trás lepších než turistika po Trans Bhutan Trail, ktorá sa opäť otvorila pre návštevníkov. Ponúka 400 kilometrov malebných trás, vďaka ktorým získate nový pohľad na túto už aj tak jedinečnú krajinu.

Nové Škótsko, Kanada

Druhá najväčšia krajina sveta ponúka množstvo priestoru na úžasné výlety. No len máločo prekoná krásu jej novoškótskeho pobrežia s prímorskými dedinkami.

Zambia

Zambia je ideálnym miestom na prepojenie s prírodou. Pri ceste naprieč krajinou môžete plávať k mohutným vodopádom, či vychutnať si pešie safari na jej pláňach.

Západná Austrália

Západná Austrália je väčšia než Anglicko, Španielsko, Francúzsko, Taliansko a Nemecko dokopy, no žije tu len 1 percento ich kolektívnej populácie. Ponúka množstvo možností na útek od všetkého: národné parky a pláže prepojené typickými mestečkami poskytujú jedinečné austrálske zážitky.

Prírodné parky Parques Nacionales Naturales de Colombia, Kolumbia

Päťdesiatdeväť chránených prírodných oblastí sprístupňuje biologicky najrozmanitejšie ekosystémy sveta, spolu s jedinečnými domorodými afro-kolumbijskými komunitami. Nenechajte si ujsť najmä nádherné pláže v parku Parque Nacional Natural Tayrona a týčiace sa vrchy v parku Parque Nacional Natural Los Nevados.

Vlak z Istanbulu do Sofie

Táto nočná vlaková linka medzi tureckým Istanbulom a bulharskou Sofiou bola nedávno obnovená a prenesie vás z mesta, kde sa Európa spája s Áziou, do jedného z najuvoľnenejších a najpríjemnejších hlavných miest východnej Európy len za 11 hodín.

Najlepšie miesta na oddych

Jordánsko

Doprajte si výlet do výnimočnej Petry predtým, ako sa vydáte hlboko do divočiny Wadi Rum alebo sa necháte nadnášať slanými vodami Mŕtveho mora, aby ste obnovili svoj vnútorný pokoj.

Chalkidiki, Grécko

Obíďte obľúbenejšie južné grécke ostrovy a zamierte na severný polostrov Chalkidiki, ktorý sa tiahne hlboko do Egejského mora. Vychutnajte si jeho pláže, ktoré sú dostatočne prázdne na to, aby ste si mohli v pokoji oddýchnuť.

Jamajka

Na Jamajke, zameranej na budúcnosť, sa pozdĺž jej nedotknutých pláží objavuje množstvo nových hotelov. Zamierte sem skôr, ako tu nastane zhon a uvoľnite sa.

Dominika

Nezamieňajte si ju s Dominikánskou republikou. Malá Dominika otvára svoje opustené pláže postupne väčšiemu množstvu návštevníkov, no zatiaľ všetci nedorazili a tak stále zostáva stelesnením kľudu.

Raja Ampat, Indonézia

Jedno z najnedotknutejších a najexotickejších miest na svete, ktoré ponúka potápanie ako nikde inde. Prenajmite si plachetnicu a ponorte sa do ohromujúcich vôd a ostrovov, ktoré oslňujú svojou divokou prírodou, od desivých varanov komodských až po zvedavé rybičky – klauny.

Malta

Ďalšia destinácia pre potápačov, Malta, má oddanú fanúšikovskú základňu, ktorá sa pomaly rozširuje, keďže ľudia zisťujú, aké jednoduché je cestovať po okolí, od pravekých chrámov až po rušné hlavné mesto Valletta.

Najlepšie miesta na spojenie sa s miestnymi

Accra, Ghana

Frenetické ulice, rušné trhy, nové komunitné priestory od skateparkov po umelecké galérie – hlavné mesto Ghany je miestom, kde sa môžete spojiť s jej obyvateľmi a kultúrou.

Albánsko

Začnite svoj deň v horách a ukončite ho pri oceáne. Spojte sa s  prírodnými krásami Albánska bez toho, aby ste sa museli spájať s davmi susedného Grécka.

Sydney, Austrália

Nepatrí medzi neznáme destinácie, no počas prísnych pandemických opatrení takmer nenavštevované, novootvorené Sydney ponúka nové spôsoby prepojenia. Od jedného z najväčších pochodov pride na svete až po nové prehliadky života domorodcov, všade nájdete nové spojenia a perspektívy.

Guyana

Možno je kultúrne spojená s Karibikom, no Guyana je skrz naskrz juhoamerická a väčšina cestovateľských radarov ju neregistruje. Vďaka tomu je miestom s úžasnými prírodnými divmi. 90 percent územia je pokrytých dažďovým pralesom a vodopádmi pripravenými na objavovanie a ponorenie sa do nich.

Aljaška, USA

V 70-tych rokoch vrátila dohoda o urovnaní milióny akrov pôdy od americkej vlády domorodým skupinám. Tieto domorodé komunity teraz vytvárajú autentické turistické zážitky prospešné pre miestne komunity a podporujú udržateľnosť.

Boise, USA

Hlavné mesto štátu Idaho je dobrodružnou destináciou, ktorú mnohí nepoznajú. V lete môžete splavovať divokú vodu, v zime lyžovať. Vychutnajte si kulinársku scénu v meste, ktoré je stále dosť malé na to, aby vás spojilo s miestnymi obyvateľmi.

Najlepšie miesta na učenie sa

Manchester, Spojené kráľovstvo

Tímom Lonely Planet odvážne označované za možno najlepšie mesto Spojeného kráľovstva, Manchester má dlhú históriu kreativity a kultúry – najmä na hudobnej scéne. A nové renovácie a rozširovanie múzeí, prepracovanie priemyselnej architektúry na skvelé nové hotely a reštaurácie a premena historického viaduktu Castlefield na zelený turistický chodník môžu toto tvrdenie len potvrdiť.

Drážďany, Nemecko

Na brehoch saskej rieky Labe pokračuje znovuzrodenie Drážďan. Centrálne námestie Altmarkt sa prerába, aby bolo prístupnejšie a šetrnejšie ku klíme a bude domovom jedného z najstarších a najväčších vianočných trhov v krajine, ktorá je nimi známa.

Nové Mexiko, USA

Tento americký štát je domovom 23 pôvodných domorodých kmeňov, čo z neho robí poprednú destináciu, v ktorej sa môžete dozvedieť o domorodej kultúre, umení a hudbe a zároveň si vychutnať prírodné krásy amerického juhozápadu.

Marseille, Francúzsko

Klasická európska kombinácia: pláže a mesto, moderné aj historické, uvoľnené, ale rušné. Choďte na pláž, no pozrite si aj pouličné umenie, architektúru, rozmanité štvrte a nové múzeá.

El Salvador

Patrí k vrcholom Latinskej Ameriky, vďaka svojim slnečným plážam, skvelému surfovaniu, malebným koloniálnym mestám, úžasným sopkám a tomu, čo Lonely Planet nazýva „pravdepodobne najlepšou kuchyňou strednej Ameriky“.

Južné Škótsko

Namiesto Highlands sa vyberte na Borders, hovorí Lonely Planet. Preskúmajte starobylé mesto Melrose, Tweed Valley Country Park a „takmer tajné“ rybárske dedinky Eyemouth a St Abbs a potom sa vydajte do historického Dumfries a pozrite si neskutočný Crawick Multiverse.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je prispievateľ Duncan Madden.

Zdroj: https://www.forbes.sk/top-destinacie-pre-rok-2023-podla-lonely-planet-jedzte-odpocivajte-ucte-sa-a-cestujte/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,900OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články