15.9 C
Bratislava
nedeľa, 19 mája, 2024
spot_img

TRPÍTE NADVÁHOU A ÚNAVOU?

STRAVA LIEKOM A ODKYSLENIE ORGANIZMU V KONTEXTE S NADVÁHOU, ÚNAVOU A PREDČASNÝM STARNUTÍM

Hneď ako sa na tanieri upraví jedálniček, naordinuje cielený pohybový režim, nastaví
potrebný pitný režim, nastane očista tela v zmysle fyzickom aj duševnom a následne aj postupná redukcia, príliv novej energie, precítite pocit ľahkosti, naplnenia, radosti, opekniete a omladnete. Vždy to funguje tak, že celok tvoria jeho časti: správne jesť, piť, dýchať, cvičiť, relaxovať a nestrácať kontakt s prírodou, prirodzenosťou, jednoduchosťou. Ak sa v rámci svojej snahy redukovať upnete len na jeden atribút, napríklad len cvičíte, alebo len akceptujete zmenu stravovania, snažíte sa zbytočne. Zárukou úspešnej a trvalej redukcie je spojenie viacerých atribútov, ktoré je nutné uplatňovať celý nastávajúci život. Je to náročné na čas, na pevnú vôľu, na peňaženku, ale kde je vôľa, tam je cesta. Paradoxne na kaderníčku, kozmetičku, značkové oblečenie, topánočky, kabelky, doplnky, gélové nechty, parfumy, cigarety financie vždy nájdete – musíte predsa obstáť v konkurencii, prezentovať sa navonok, ale na pravidelné cvičenie, ktoré dokáže prispieť k redukcii tuku, zaručí duševné i telesné zdravie … peniaze akosi chýbajú – tuk je predsa možné maskovať oblečením a zdravie si predsa tiež viete do určitého momentu kupovať, respektíve kompenzovať.
Čo na tom záleží, že s každým pribúdajúcim rokom pribudne zopár kíl, chronických diagnóz, zopár depresií z absencie fyzickej aktivity, tie predsa nevidno (avšak pozor, tiež len do istého času). Aspoň máte o čom klebetiť pri káve, keď s priateľkami pretriasate nespravodlivosť osudu, ktorý nadelil práve vám toľko zdravotných problémov, ktoré si fakt nezaslúžite. Samozrejme, je to na vás. Môžete si vybrať – duševné a telesné zdravie, dobrý vzhľad, mladší výzor a energiu, alebo únavu, bolesti, choroby, predčasne zostarnutý, opotrebovaný organizmus.

Redukcia

Ide o pomerne náročný proces. Redukcia s nami nevyjednáva, nepozná ústupky, má
prísne a jednoznačné pravidlá. Sami si väčšinou nepomôžete a ak, tak väčšinou len na chvíľu a nadváha/obezita sa onedlho opäť vráti. Prečo? Redukcia naozaj začína v hlave – chce to preprogramovať mozog, vyliečiť chuťové poháriky, zmeniť chute, naučiť sa pravidelne a správne jesť, pravidelne a účelne cvičiť, pravidelne odľahčovať, čistiť, detoxikovať telo. Naučiť sa dodržiavať prísne pravidlá hry, pochopiť seba, svoj zmätok, hnev, frustráciu, bezmocnosť zo zlyhania. Naučiť sa voliť nie zdravé potraviny, ale tie pre seba vhodné potraviny v rámci ovocia, zeleniny, obilniny,
strukoviny – lebo tie krotia chuť besnej šelmy vo vás,  chuť do jedla, stimulujú metabolizmus.

Nechudnem, lebo v podstate nechcem

Existuje nízke percento ľudí, ktorí naozaj nie sú schopní chudnúť alebo udržať si zníženú hmotnosť. Vyhovárajú sa na všetko možné. Nie sú schopní prijať skutočnosť, že nechudnú preto, lebo v podstate chudnúť nechcú. Ich zameranie na zmenu svojho
fyzického tela nie je dostatočne účinné pretože:

 • sa snažia málo, inokedy príliš tlačia na pílu,
 • príliš stravu škrtia a telo si robí zásoby na horšie časy,
 • aj popri cvičení sa naďalej prejedajú,
 • sú deprimovaní výčitkami svedomia z opakovaných obžerských hodov počas redukcie hmotnosti,
 • sú príliš tvrdohlaví (často sčítaní, vysoko inteligentní a  nezdravo sebavedomí) a neprijímajú iný názor než ten svoj,
 • nechudnú pod vplyvom psychických blokov, ktoré patria do rúk psychológa, psychiatra,
 • chudnú pár mesiacov a potom si musia dať z rôznych objektívnych či subjektívnych príčin pauzu, počas ktorej opäť naberú.
Zdroj: Pixabay

Tak chcete to, či nie?

Ploché brucho, pevný zadok, primeraný/zdravý pás, svaly, dobré zdravie, vitalita, energia, kvalitnejší sexuálny život, sebavedomie.
Chcete sa cítiť dobre vo svojej koži, v svojom tele, byť so sebou spokojní?
Chcete viac žiariť, prekypovať dobrou náladou, byť plný sily a elánu, mladosti, žať poklony, byť inšpiráciou pre okolie?
Tak chcete to, či nie?

Stručné pravidlá zdravej výživy pri chudnutí

 • deň začínajte vhodnou dávkou živín, lebo nasýtia, nabijú organizmus energiou (bielkovina, zelenina, šalát, ovocie, sacharid vo forme ražného chleba alebo knäcku),
 • konzumujte zeleninu/šalát (3 porcie denne),
 • konzumujte strukoviny, orechy a semená ako vhodný a dôležitý zdroj rastlinných bielkovín,
 • živočíšne bielkoviny jedávajte v menšom pomere voči rastlinným,
 • nezabúdajte na zdravé tuky a to v potrebnom množstve a potrebnom pomere,
 • dopĺňajte tekutiny od 1,5 – 4,0 litra/deň,
 • cielene sa vyhýbajte (aj v lete) chladeným nápojom, ako aj tým s ľadom (brzdia kvalitné trávenie),
 • jedávajte jedlo len pri pocite hladu, čo samozrejme nastane až po dostatočnej pauze
 • medzi 2 jedlami (pauza bez jedla má byť v trvaní minimálne 5-7 hod.),
 • vylúčte z konzumácie produkty s obsahom škodlivých purín – všetky rafinované a priemyselne vyrobené potraviny, ako aj alkohol, cigarety,
 • uprednostňujte stravu prirodzenú, surovú, rastlinnú, jednoducho pripravenú, správne kombinovanú, dobre rozžutú a premiešanú so slinami (ľahšie sa trávi a napomáha dôkladnému využitiu živín),
 • zakomponujte minimálne 1x do vášho týždňa proces autofágie.

Celulitída

Látková výmena u mužov a žien prebieha odlišne, preto celulitídou trpia ženy (ale keďže výnimka potvrdzuje pravidlo, tak aj medzi moji klientmi nájdem zopár mužov). Celulitída nešetrí žiadnu vekovú kategóriu žien. Môže za ňu usadzovanie jedov pri príliš veľkom odbúraní minerálov. Postihuje v menšej miere rekreačne športujúce ženy, avšak tie neobľubujúce športovú aktivitu sa pravidelne sťažujú. Pamätajte, len každodenná chôdza nepostačuje.

Predmenštruačný syndróm

Nerešpektuje vašu vôľu. Keď sa do vás zahryzne, netušíte kedy sa rozplačete, kedy niekoho „zabijete”, ani to, ktorá z vašich chutí vás prevalcuje. Za tieto prudké zmeny nálad a pažravosť vďačíte hormónu estrogén, ste podráždené a neznesiteľné – nadúva vás, máte kŕče v podbrušku, bolesti v krížoch, ste precitlivené a protivné. Každý múdry tvor sa vám v takej chvíli rozumne vyhne. Pomôcť si môžete, ak dokážete aj v tomto čase udržať na uzde relatívne vyrovnanú celomesačnú hladinu estrogénu – dosiahnete to samozrejme stravou, t.j. ak vylúčite tučné jedlá, živočíšne tuky, mlieko. Výsledok – menej bolestivá menštruácia, menší hlad, menej nafúknuté bruško. Hladná žena a žena v predmenštruačnom syndróme je ako uragán, zničí všetko, čo jej stojí v ceste, len aby sa zbavila hladu a napätia. Preto, pravidelne jedzte, nebuďte hladné, nevynechávajte jedlá, nehladujte. Inak prebudíte v sebe nenásytnú šelmu.

Spánok

Spánok je pre zdravie, ale aj pre redukciu váhy dôležitý. Telo zregeneruje, načerpá novú silu/vitalitu, vyresetuje denný stres, navyše v spánku spáli tuk (ráno vážite menej ako pred spaním). Podľa výskumov ľudia ktorí spávajú málo a ich telo si neoddýchne, majú k nadváhe a psychickej labilite bližšie, ako ľudia s kvalitným, dostatočne dlhým spánkom. Deväť desatín múdrosti je byť múdrym zavčasu

Je rozumné vziať do svojich rúk zodpovednosť za svoje telo, kým je ešte čas. Ozdraviť
organizmus, zbaviť ho parazitov, hlienov, nadváhy, pokiaľ ovšem prekyslenie nespôsobilo také poškodenie zdravia, ktoré už patrí do rúk lekára. Človek môže stav vlastného zdravia výrazne ovplyvniť správnym stravovaním a pravidelnou detoxikáciou, ktorou telo zbaví nahromadených jedov, parazitov, odpadu. Dôležité je dosiahnuť, aby sa kyseliny uvoľnili aj z vnútorných orgánov, šliach a kĺbov.
Preberte sa zo sladkého spánku nevedomosti, starajte sa o svoje zdravie, pokúste sa
zachrániť prevenciou skôr, ako bude neskoro.

Hrubé črevo – vyprázdňovanie – vláknina

Lekári tvrdia, že smrť začína v hrubom čreve, ktoré obsahuje v lepšom prípade 3 a v horšom až 10 kg nestrávených, usadených zvyškov potravy. Tie zvyšujú pravdepodobnosť karcinogénnych látok v tele. Vyprázdňovanie podporujú: potraviny bohaté na vlákniny – raž, ovsené vločky, ovocie, zelenina (hlavne koreňová), fazuľa, semená. Vyprázdňovanie brzdia: potraviny bez vlákniny.

Príznaky prekyslenia organizmu

Medzi nepríjemné príznaky prekyslenia a prítomnosti jedov v tele, v končatinách patria napr. pichanie v chodidlách, v palci na nohe, suché holene so svrbiacou pokožkou, intenzívne opakujúce sa svrbenie pokožky tela na rôznych miestach.
Prejavom a dôkazom nadbytočnej kyseliny v tele je svrbenie. Najviac ho pociťujete na
chrbte, nohách, stehnách, bokoch, vo vlasovej pokožke, na rukách. Svrbenie sa ešte
zosilňuje v čase detoxikácie, keď sa telo zbavuje škodlivín. Po očistnom procese, keď sa obnoví rovnováha kyselín a zásad svrbenie prestane. Telo používa na odkyslenie potné žľazy, kožu, ľadviny (močový mechúr), pečeň, črevá, pľúca (výdych pľúc/kyselina uhličitá).

Prvá pomoc k odkysleniu

Pri ľahších formách – aktívnym pohybom, športom, rýchlou chôdzou, ľahkým kondičným behom, doplňovaním minerálov, stopových prvkov, vitamínov, zásaditými kúpeľmi tela alebo nôh, zásaditými ponožkami, zásaditou stravou, zeleným čajom, pitím zvýšeného množstva vody, dôkladným prežúvaním stravy, negovaním stresu, dostatkom spánku. Ťažšie formy prekyslenia vyústia do chorôb a tie patria do rúk odborníkov. Látkovú výmenu stimuluje dostatočný a primeraný pohyb. Redukujúce dámy často nerešpektujú pokyny trénera, v snahe čo najrýchlejšie schudnúť si pridávajú zaťaženie, počet opakovaných cvikov do vysilenia – výsledkom je preťaženie svalov, svalová horúčka, produkcia kyseliny močovej a mliečnej, znechutenie z pohybu a čo je najhoršie z hľadiska redukcie, ich telo spaľuje vlastné telesné substancie, napr. bielkoviny miesto glukózy. Dámy, nie ste predsa dostihové kone, preto cvičte pre zdravie, krásu, dobrý pocit zo seba a zo života.

Ako chápať ľahký beh?

Je to beh, pri ktorom vládzete dýchať nosom, kde pulz neprekračuje hranicu 120-140
tepov/minútu. Je vhodný pre všetky vekové kategórie, aj pre tie staršie, ktoré chcú starnúť pomalšie a zdravšie. Vhodné je začínať pomaly, s rozumom, s dostatočným úvodným a záverečným strečingom. Pri vyššej nadváhe a obezite doporučujem až po nadobudnutí primeranej kondície, v tomto prípade voľte na začiatok rýchlu chôdzu, podobne ako pri vyššom veku. Neskôr striedanie dynamickej chôdze kombinovanej s krátkymi úsekmi poklusu, neskôr behu. Dosiahnete odkyslenie tela a oživenie látkovej výmeny, postupné zvyšovanie kondície, vylučovanie endorfínov, vďaka ktorým sa budete cítiť príjemne. So zvyšujúcou sa kondíciou klesá tepová frekvencia pri záťaži. Medzi počtom sťahov srdca za minútu a vekom existuje súvislosť – aktívni a športujúci jedinci sa dožívajú vyššieho veku, pri lepšom zdraví.

Zásadité kúpele

Zásadité kúpele sú významnou účinnou a spoľahlivou pomocou pri prekyslení.
Aplikujte na telo alebo len na nohy aspoň 2x týždenne. Ak máte záujem o vhodnú zásaditú bylinnú soľ bez chemických podtónov na detox nôh, skontaktujte ma na
www.enaspisakova.sk/kontakt/. Dôsledne dodržiavajte pravidelný pitný režim, aby vaše telo malo dostatok tekutín ku vyplaveniu toxínov. Nezabudnite, že najvhodnejšou alternatívnou pre očistu tela je neutrálna voda, ktorú ako jedinú tekutinu váš tráviaci systém nemusí tráviť/spracúvať. Počas jej príjmu
sa cíti naozaj blažene. Viete zároveň o tom, že zelený ovsený čaj rozpúšťa skryštalizované soli v kĺboch?

Chyba, ktorej sa dopúšťate

Kúpaním sa v pene a natieraním tela telovým mliekom zabraňujete prirodzenému odkysleniu cez kožu, pokožka sa odnaučí zbavovať kyselín prirodzenou cestou.
Ak na svrbiace telo použijete telové mlieko, zaženiete kyseliny späť do tela. Telo síce na chvíľu prestane svrbieť, ale kyseliny sa nedostanú cez pokožku von a svrbenie sa onedlho opäť prejaví. Po kúpeľoch sa nenatierajte hneď telovým mliekom, počkajte minimálne 30 minút!
Prajem Vám, aby práve dočítané informácie stali sa súčasťou vašich dní a súčasná pevná vôľa nech zvýši svoj apetít.

Ena Spišáková

www.enaspisakova.sk

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,700OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články