20.7 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023

TVOJA EPIFÝZA MILUJE RYTMUS. A TY?

Svojou veľkosťou nepresahuje dĺžku 5-8 mm a šírku 3-5 mm a aj keď disponuje viacerými pomenovaniami, vždy ide o ten istý malý výrastok v tvojom medzimozgu.  Lokalizovať ju vieš tak, že si súčasne po oboch stranách hlavy priložíš ukazováky za hornú časť každého ucha a tam, kde sa pretnú vo vnútri tvojej hlavy, sídli ona, epifýza, resp. pineálny orgán alebo šuška.  Niekto používa jej zastaralý názov šuškovité teleso. Česi jej hovoria šišinka. Pre úplnosť, ezoterici ju vnímajú ako tretie oko.

Pôsobivá individualistka

Na rozdiel od ďalších štruktúr mozgu epifýza je nepárový orgán. Ide o endokrinnú žľazu, ktorá sa v plode každého jedinca vytvára ako prvá žľaza a jej prítomnosť je možné rozpoznať už v treťom týždni existencie nového ľudského stvorenia. Zaujímavosťou je jej nadštandardná výživa a nadštandardné zásobovanie kyslíkom a krvou.

Pracovná náplň tejto dámy

Epifýza funguje ako čidlo na svetlo. Prostredníctvom tvojich očí prijíma svetelené dáta a tie následne vysiela do tela prostredníctvom tvorených hormónov. Predstav si, že táto maličká žľaza oznámi každej časti tvojho tela, či je okolo teba svetlo alebo tma, aké práve vládne ročné obdobie, či sa dni predlžujú alebo skracujú.

Som presvedčená o tom, že určite aspoň polovica čitateľov tohto článku ovláda fakt, že produktom epifýzy je hormón MELATONIN a tá druhá polovica, že produkujte hormón SÉROTONÍN. Uspokojivé je, že oba tábory majú pravdu. Okrem toho epifýza vyplavuje aj halucinogén DMT. Samozrejme, produkuje aj iné látky, ale dnes budeme venovať pozornosť týmto. A aby si bol v obraze, čo táto trojica zabezpečuje pre tvoj organizmus počas 24-hodinovej pracovnej doby, to najpodstatnejšie nájdeš zoskupené práve tu a teraz:

Melatonin; najdôležitejšou úlohou epifýzy je produkcia tohto hormónu, ktorý reguluje:

  • biorytmus (spánok a bdenie)
  • činnosť pohlavných žliaz.

Uvoľňuje sa nepretržite 24 hodín denne! a to v rôznom množstve v závislosti od toho, či je deň alebo noc. Pozor, jeho najvyššia produkcia sa koná okolo tretej hodiny rannej!, pričom súčasne prebieha regenerácia celého tvojho organizmu. Upozorňujem ťa, že správne vyplavovanie melatoninu je pre telo mimoriadne dôležité a tejto skutočnosti veľmi často bráni v dnešnej dobe svet  techniky (tv, počítač, notebook, tablet, mobil). Čo sa deje? Prečo sa to deje? Ako sa to deje?

Halucinogén DMT; vyplavovanie tejto chemickej látky v epifýze podporuje tvoju fantáziu, predstavivosť, tvorivosť a sny. Z tohto dôvodu získala epifýza aj pomenovanie “tretie oko”. Vyjadruje sídlo ducha a netelesnej duše. Samotný názov “tretie oko” vychádza z prapôvodného orgánu plazov, t.j. tretieho parietálneho oka, so schopnosťou zachytávať svetlo, pričom ide o oko plazov nachádzajúce sa na temene hlavy (v súčasnej dobe napr. plaz hatéria u ktorej je toto oko vidieť zreteľne v mladosti, neskôr ho prekryjú šupiny, týmto okom plaz nevidí, len vníma svetlo).

Sérotonín; ide o neurotransmiter, ktorý je v objeme viac ako 90% produkovaný črevami a v malých množstvách aj epifýzou. Možno ho poznáš pod pojmom “molekula šťastia”. Má na starosti udržiavať v pohode tvoju psychickú rovnováhu, pričom platí staré známe: “Tento hormón nálady, dobre ťa vždy naladí!” Okrem toho, že ukľudňuje mozog, ovplyvňuje pamäť, spomaľuje činnosť nervov (ukľudní tvoju nervozitu), zodpovedá za tvoje emócie, bolesť hlavy, ale aj za chuť do jedla.

Nedostatok sérotonínu je spojený s anxietou (úzkosťou), depresiami, migrénou. Keď sa zotmie, práve vtedy telo mení denný hormón sérotonín na nočný hormón melatonin, ktorý zodpovedá za kvalitný spánok. Traduje sa, že pozitívne ovplyvňuje starnutie, takže sa nazýva “hormón mladosti”.

Zdroj: Pixabay

Nedostatok robí neplechu

Pri dlhodobo zníženej hladine sérotonínu sa objavuje depresia a úzkosť. V prípade zložitého psychického obdobia pomôžu účinné antidepresíva. Pokiaľ okolností nie sú vyostrené do maxima, existuje aj jednoduchší a prirodzenejší spôsob prílivu chýbajúceho sérotonínu. Vieš aký? Áno, je to tak, prísun sacharidov v podobe alkoholu, cukru, bielej múky, škrobu, pomerne rýchlo zvýši hladinu tohto hormónu. Presne to je ten dôvod, prečo tak automaticky po nich siahaš pri pocite smútku alebo nervozite. Platí však pravidlo, že rýchly “vzostup” cukru v krvi (rovná sa dobrá nálada, eufória) prináša aj rýchly “pokles” cukru v krvi (rovná sa zhoršenie nálady, letargia). Takže táto metóda neprináša dlhodobé víťazstvo. Tú vhodnú musíš hľadať inde.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je coko-1024x647.jpg
Zdroj: Pixabay

Bio určuje rytmus

V tvojom mozgu, v časti hypotalamus, sídlia veľmi unikátne a citlivé biologické hodiny fungujúce od narodenia. Skutočnosť, že všetky rytmy v organizme riadia práve ony a nie vonkajší svet, bola oficiálne potvrdená až v polovici 20. storočia. Určujú tzv. cirkadiánny rytmus (čiže opakujúci sa cyklus trvajúci 20-28 hodín, poväčšine 24 hodinový), na ktorý je napojená činnosť orgánov tela a produkcia/vyplavovanie jednotlivých hormónov do krvi. Okrem centrálneho časovača ešte má aj každý orgán v tele svoje individuálne biologické hodiny, ktoré určujú čas maximálnej aktivity toho ktorého orgánu.

Keď chýba vlastný zdroj, náhradný je poruke

Existujú povolania, ktoré narúšajú štandardné biologické hodiny a tak v tomto prípade suplementácia vlastného melatoninu prostredníctvom potravinového doplnku nachádza opodstatnenie. Využívajú ho aj moji klienti pracujúci v nočnej zmene (nemocnica, nepretržitá prevádzka), preťažení menežeri, ľudia dlhodobo žijúci v strese, ťažko trénujúci športovci. Ak si už zažil pásmovú chorobu,čiže „jet lag“, poznáš únavu a poruchu spánku po prekonaní niekoľkých časových pásiem (pasažieri, letušky, piloti).

Melatonin – signál noci

Vo vyššie spomenutých prípadoch ľudia zvyknú využívať populárny a účinný syntetický melatonin vo forme tabliet, kvapiek alebo sublingválneho spreja (sprej pod jazyk). Nejedná sa o návykový liek, keďže ide o látku telu vlastnú. Nemá vedľajšie účinky pre zdravého jedinca a prakticky sa ním nedá predávkovať. Avšak aj v tomto prípade je obozretnosť na mieste. Po správnosti existuje len malilinké okienko citlivosti, kedy ho môžeš užiť a on ťa  zosynchronizuje s 24 hodinovým dňom. Takže dávkovanie prichádza do úvahy  len večer a to tesne pred spaním. Ak ho užiješ napr. dopoludnia, totálne zmetieš biologické hodiny v svojom tele, pretože im oznámiš, že je práve noc.

Desynchronizácia je nebezpečná

Na prvý pohľad sa nezdá, že by spánok počas dňa mohol byť problémom. Ale melatonin má na to iný názor, keďže medzi ním a spánkom je veľká spojitosť. Tá korelácia (súvzťažnosť) je úžasná. Základným pravidlom je, že keď spíš = máš vysoké hodnoty  melatoninu. Ale čo sa stane, keď urobíš nešťastné rozhodnutie a dopraješ si popoludňajší šlofík? Čiže spíš v čase, keď tvoj melatonin má mať nízku hladinu (pretože vysoká hladina počas dňa prináleží sérotonínu!). Samozrejme, že celý tvoj časový systém sa v organizme rozhodí, t.j. sa desynchronizuje s tvojim vnútorným dňom (lebo práve prikazuješ svojmu telu, že má spať = čo ono chápe ako informáciu, že je noc.). Ide o veľký rizikový faktor. Preto je v tomto prípade tak veľmi dôležitá pravidelnosť, t.j. dodržiavanie dňa a noci.

Keď toxíny hrajú prím

Nabaľovanie toxínov v priebehu života v mozgovej časti spôsobuje kalcifikáciu epifýzy, čiže jej tuhnutie. Prvé príznaky kalcifikácie vykazuješ už vo veku menej ako 20 rokov. Výskumy dokazujú, že tento negatívny proces prebieha rýchlejšie u ľudí s nevyváženým jedálničkom a tak v čo najväčšej možnej miere neguj:

  • alkohol, kofeín, tabak,
  • rafinovaný cukor,
  • spracované potraviny,
  • flór (ktorý je súčasťou skoro každej zubnej pasty, ale nachádza sa aj v pitnej vode, v kuchynských riadoch na varenie),
  • vitamín B12,
  • betablokátory,
  • protizápalové lieky (napr. Ibuprofen).
Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je woman-alkohol-bar-1024x683.jpg
Zdroj: Pixabay

Počas mladosti je epifýza omnoho viac aktívnejšia než vo vyššom veku, čo je zapríčinené práve kalcifikáciou. Ak chceš pozitívne ovplyvniť svoju epifýzu, zaraď do svojho každodenného príjmu:

  • cesnak, cviklu, rajčiny, zázvor,
  • banány,
  • ovsené vločky, ryžu,
  • oreganový olej,
  • horčík, jód, vitamín D, vitamín K,
  • chlorellu, spirulinu.
Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je d8788dcab8b689b8a00e02dda1128c58-1024x185.png

Zahoď výhovorky, nasleduj zdravý rozum

  • využi cez deň veľa prirodzeného svetla (reguluj vysedávanie v miestnosti),
  • dožič si večer teplé žlté osvetlenie (nie studené, nie intenzívne),
  • 60-120 minút pred spaním sa už nevystavuj modrému svetlu (pozor: nesvieti namodro!, vnímaš ho ako biele svetlo, produkujú ho LCD displeje a žiarovky s chladnou bielou farbou svetla),
  • zakúp si LED-ky s odfiltrovaným modrým svetlom (ich používanie je v poriadku pre tvoje vnútorné biologické hodiny),
  • spoľahni sa na schopnosť tvojho chytrého mobilu a prepni ho z režimu modrého do režimu teplého svetla,
  • dodržuj 7-hodinový spánok v úplnej tme! (zatiahni precízne žalúzie, rolety, závesy, nekoketuj s nočnou lampou, nie je vhodné zapaľovať počas nočnej návštevy toalety svetlo na chodbe, v záchode ani v kúpeľni, rozhodíš tým aktívny melatonin),
  • vyhýbaj sa vedome stresu (nenechaj sa dotlačiť do krajnosti, nauč sa s nadhľadom  vyhodnocovať situácie, ktoré sa týkajú priamo teba a tie ostatné nerieš, nehraj sa na Matku Terezu, ži svoj život a nie život okolia).

Ena Spišáková, výživový poradca konceptu Strava liekom

www.enaspisakova.sk

Related Articles

CHCETE SI Z DOVOLENKY DONIESŤ SYR ALEBO CIGARETY? POZOR, MÔŽETE PORUŠOVAŤ ZÁKON

Na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave zaistili colníci počas leta takmer 45-tisíc kusov cigariet rôznych značiek privezených dovolenkármi z Turecka či...

O TOM, AKO VYZERÁTE, ROZHODUJE TO, ČO ROBÍTE KAŽDÝ DEŇ PO 15. HODINE POPOLUDNÍ

Chcete schudnúť a mať viac energie? Nemusíte prestať jesť, svoje chody si len musíte lepšie načasovať. Vďaka tomu si budete môcť reštartovať...

SKLADUJETE LIEKY V KÚPEĽNI? TU SÚ DÔVODY, PREČO TO NEROBIŤ

Nesprávne skladovanie lieku môže mať negatívne účinky na zdravie ľudí. Nesprávne skladovanie lieku môže mať negatívne účinky na zdravie...

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,200OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

CHCETE SI Z DOVOLENKY DONIESŤ SYR ALEBO CIGARETY? POZOR, MÔŽETE PORUŠOVAŤ ZÁKON

Na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave zaistili colníci počas leta takmer 45-tisíc kusov cigariet rôznych značiek privezených dovolenkármi z Turecka či...

O TOM, AKO VYZERÁTE, ROZHODUJE TO, ČO ROBÍTE KAŽDÝ DEŇ PO 15. HODINE POPOLUDNÍ

Chcete schudnúť a mať viac energie? Nemusíte prestať jesť, svoje chody si len musíte lepšie načasovať. Vďaka tomu si budete môcť reštartovať...

SKLADUJETE LIEKY V KÚPEĽNI? TU SÚ DÔVODY, PREČO TO NEROBIŤ

Nesprávne skladovanie lieku môže mať negatívne účinky na zdravie ľudí. Nesprávne skladovanie lieku môže mať negatívne účinky na zdravie...

SCHVÁLENIE EMISNEJ NORMY EURO 7 JE NA SPADNUTIE: LIMITY PRE AUTÁ MNOHÝCH PREKVAPILI, SÚ INÉ AKO V NÁVRHU SPRED ROKA

Limity pre osobné aj nákladné autá nakoniec nie sú také prísne, ako v pôvodnom návrhu spred roka. Európska únia...

CHCETE KONEČNE SCHUDNÚŤ Z BRUCHA?

Koľkokrát ste už toto čítali? Najlepšie je cvičiť večer, lebo máme najvyššiu teplotu telesného jadra, potom ráno, lebo nalačno spaľujeme tuky. Je...