21.6 C
Bratislava
sobota, 20 júla, 2024
spot_img

TYRKYSOVÁ FIRMA VÁM DÁ PRI PRÁCI VŠETKU SLOBODU, KTORÚ CHCETE. DOKÁŽETE JU UNIESŤ?

Žiadny pracovný čas, platené voľno bez obmedzenia. Otázka je, či to zvládnete.

Predstavte si, že nemáte stanovený pracovný čas. Že pracujete, odkiaľ chcete. Že si môžete zobrať neobmedzené platené voľno a bez obáv otvorene kritizovať šéfa. Že aj v práci môžete byť sama sebou, pokojne i matkou a manželkou. Že sa nemusíte hrať na tvrdú.

Každá pracujúca žena, ktorá funguje aj ako partnerka a matka, sa často cíti ako žonglér, ktorý musí udržať vo vzduchu 50 loptičiek naraz. Slobodná firemná kultúra u zamestnávateľa sa zdá byť v tejto situácii darom z nebies. No ako sa hovorí, dávajte si pozor na to, čo si želáte, aby sa vám to náhodou nesplnilo.

Pretože pokiaľ ste skôr zamestnanecký typ, ktorý potrebuje v práci pevné mantinely, tyrkysová vám určite nepristane. V takto zafarbenej firme si treba uvedomiť aj to, že tu nikto nehrá len za seba. Základné pravidlo znie: Konaj vždy v záujme firmy. Kto sa len vezie a sleduje vlastný prospech, ten ide z kola von.

Čo je tyrkysová firma?

Tento názov sa prvýkrát objavil v knihe Budúcnosť organizácií od Frederica Lalouxa. Tyrkysová organizácia stojí na troch pilieroch: sebariadenie, celistvosť a evolučné ciele. V tyrkysovej firme nie je formálna hierarchia. V práci nemusíte nosiť masku, naopak môžete ukázať aj svoje slabé stránky – možno práve vaša emotívnosť posunie firmu v niečom dopredu. Celá firma je ako jeden organizmus, v rámci ktorého každý žije vlastný život, no zároveň plávajú všetci rovnakým smerom. Príliš sa neplánuje, zato sa každý snaží pochopiť, kam firma smeruje, čo je pre ňu najlepšie a potom to aj urobiť.

Na chalupu na celé leto? Len choďte!

Pokiaľ máte slobodu v hlave aj srdci, tyrkysová firma môže byť pre vás to pravé. Nezväzujú vás tu žiadne korporátne pravidlá, nikto vám nedýcha na krk. Keď budete potrebovať voľno na neobmedzený čas, dostanete ho. Platené.

Nikto pred vami nebude tajiť finančné výsledky firmy ani iné interné informácie. V tyrkysovej firme nie ste podriadený, ale partner. Dokonca si môžete vybrať klienta, pre ktorého chcete pracovať.

Chcete sa vzdelávať? Nech sa páči, firma vám preplatí kurz. Plánujete zobrať rodinu na prázdniny na chalupu? Choďte. Slobodná firma vám dôveruje. Splňte si svoje úlohy a potom môžete oddychovať, koľko len chcete.

Po čom ženy túžia

Úspešne fungovať v tyrkysovej firme znamená pochopiť, že sloboda ide ruka v ruke so zodpovednosťou. To je skutočne kľúčové. Pretože práca pre slobodnú firmu nie je o anarchii, ale predovšetkým o zodpovednosti.

Nemôžete si robiť, čo chcete, ale robíte to, čo je potrebné, tak ako v každej inej firme. No na rozdiel od klasických firemných kultúr, v slobodnej firme máte voľné ruky, nie ste len koliesko v stroji. To však predpokladá veľkú mieru sebamotivácie a sebariadenia.

Ako pracujúca žena, prípadne aj manželka a matka však máte určite vysoko rozvinuté manažérske zručnosti, na ktoré sa môžete spoľahnúť.


Nebojte sa vlastných nápadov

Alexandra Martincová pracuje v tyrkysovej firme Effectix viac ako rok a hovorí: „Práve slobodu považujem za najväčší benefit, či už ide o výber miesta práce alebo o slobodu myslenia. Môžem pracovať v kancelárii, ale aj z domu, parku či horskej chaty.

Môžem bez obáv prichádzať so svojimi nápadmi a návrhmi aj kritizovať kolegov, vrátane manažmentu. Zároveň takúto kritiku prijímam. Môže sa to zdať jednoduché, ale v skutočnosti nie je ľahké podať konštruktívnu kritiku tak, aby smerovala k výsledkom a nie je ani jednoduché ju prijať, aj keď musím povedať, že ma kolegovia ako mamu malých detí šetria.“

Po počiatočných obavách sa naučila používať konštruktívnu kritiku vždy, keď to považuje za prínosné. Sympatické je podľa nej aj to, že tyrkysová firma nedrží pred pracovníkmi v tajnosti svoje finančné výsledky.


Bez péeniek a očeriek

Je skvelé môcť nazrieť do účtovníctva firmy, vzdelávať sa a napredovať, no na konci dňa sme všetky len ženy, ktoré chcú byť so svojimi najbližšími. „Flexibilita pracovného času je pre mňa ohromná pomoc,“ zdôrazňuje Alexandra Martincová.

„Firma vyjde v ústrety mne a ja si zasa môžem zorganizovať svoj čas tak, aby som aj popri malých deťoch svoju prácu vždy riadne a načas dokončila. Nezaťažujem firmu bremenom péeniek a očeriek.“

Okrem toho, aby bol koktejl pracovného a rodinného života vyvážený, tyrkysový Effectix pravidelne pozýva svojich ľudí na spoločné raňajky, kde sa dá dobre poklebetiť, aj na rôzne športové akcie a rodinné popoludnia.


Prečo to všetko robia?

Manažment tvrdí, že dáva ľuďom slobodu zo sebeckých dôvodov. Nie kvôli tomu, aby sa o nich písalo v médiách, pretože tyrkysové firmy sú trend.

Sloboda je pre ľudí – aby u nich chceli pracovať, aby prichádzali tí „áčkoví“, aby sa všetci navzájom mohli na seba spoľahnúť. Vytvárajú si vlastnú kultúru, ktorá im vyhovuje. Tak čo myslíte, zapadli by ste?

Zdroj: Tyrkysová firma vám dá pri práci všetku slobodu, ktorú chcete. Dokážete ju uniesť? – Žena SME

Related Articles

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj komentár
Zadajte prosím svoje meno

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,900OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články