19.2 C
Bratislava
pondelok, 27 júna, 2022

UHLÍKOVÁ STOPA NIE JE LEN ČÍSLO. AKO JU VŠAK VYPOČÍTAŤ?

Vlastníte osobný automobil? Nakupujete z druhej ruky? Akým spôsobom vykurujete vaše obydlie? To je len krátka ukážka otázok, na ktoré budete musieť odpovedať, ak si budete chcieť vypočítať svoju uhlíkovú stopu.

Čo to však uhlíková stopa je a ako ju produkujeme? Uhlíková stopa vzniká výrobou a spotrebou akéhokoľvek produktu a využívaním akejkoľvek dopravy. Vzniká pri každej činnosti, pri ktorej je uvoľňovaný oxid uhličitý do vzduchu. CO2 a metán sú takzvané skleníkové plyny a ich nadbytok spôsobuje problémy prírode aj ľuďom.

Výpočet uhlíkovej stopy je teda výpočet vplyvu ľudských aktivít na životné prostredie. Spadá do toho nielen náš životný štýl, spôsob stravovania či obliekania, ale aj spôsob cestovania, ako často využívame napríklad leteckú dopravu, ale aj aké produkty a ako často nakupujeme.

Lepší než Európa

Inštitút environmentálnej politiky vypočítal, že priemerná uhlíková stopa obyvateľa Slovenska je na úrovni takmer 5900 kilogramov CO2 ročne. Pre lepšiu predstavu, priemerný Európan napríklad vyprodukuje až zhruba 8600 kilogramov emisií.

Napriek tomu, že sme na tom lepšie, ako Európa v priemere, na prehnaný optimizmus nie je dôvod. Je dôležité si uvedomiť, koľko emisií vypúšťame do ovzdušia my sami a ako ich môžeme znížiť.

Preto by si v prvom rade každý mal vypočítať, akú časť uhlíkovej stopy má na pleciach ako osoba či domácnosť. K dispozícii je na internete množstvo kalkulačiek a aplikácií, ktoré to dokážu urobiť.

Jednoduchý výpočet spraví za vás aplikácia

Jednou z nich je aj nástroj Inštitútu environmentálnej politiky, ktorý dokáže na základe vašich odpovedí zhodnotiť, akú uhlíkovú stopu produkujete.

TENTO KONKRÉTNY NÁSTROJ, KTORÝ BOL ANALYTIKMI VYROBENÝ NA SLOVENSKÉ POMERY, SA SÚSTREĎUJE NA NIEKOĽKO OBLASTÍ:

  • Všeobecné informácie o tom, kde a v akej budove bývate,
  • konkrétne parametre bývania,
  • doprava,
  • jedlo,
  • energetická spotreba,
  • životný štýl.

V rámci každej kategórie je možné prekliknúť sa na obšírnejší dotazník, do ktorého je však potrebné zadať presné údaje o tom, koľko energie spotrebujete napríklad na vykurovanie, prípadne aký dlhý bol každý váš let, ktorý ste za posledný rok absolvovali. Aj v tomto prípade však platí, že čím viac detailov do kalkulačky zadáte, tým presnejší obraz o svojej uhlíkovej stope dostanete.

Aby ste dosiahli lepší, než priemerný výsledok, je potrebné byť výnimočný vo viacerých oblastiach. Viac vám z koláča ukroja napríklad cesty lietadlom, ale aj to, koľkokrát za týždeň konzumujete syr.

Podniknúť kroky

Ak si však svoju uhlíkovú stopu chcete kontrolovať častejšie a jedným „klikom“ aj prispieť ku zmene, existuje platforma Wren, za ktorou stojí mladá trojica z USA Landon Brand, Ben Stanfield a Mimi Tran Zambetti. Aplikácia vám podobne ako v prípade IEP vypočíta dopad na životné prostredie na základe vašich spotrebiteľských rozhodnutí, stravovacích návykov a ďalších detailov.

Následne vám ponúkne mesačné predplatné. Jeho výška sa rovná ekvivalentu, za ktorý by sa mohli napríklad vysadiť stromy, ktoré by mali pokryť vašu uhlíkovú stopu. Zisk z predplatného startup rozdeľuje organizáciám, ktoré aktívne bojujú proti klimatickej zmene. Mená organizácií aj činnosti, ktoré z vyzbieraných peňazí vykonávajú, pravidelne zverejňujú na svojich stránkach.

Niečo pre firmy

Avšak výpočet uhlíkovej stopy nie je len o jedincoch, ale aj o firmách. Tie môžu svoje skóre takisto zistiť vďaka viacerým programom. Jedným z nich je napríklad aj program OSN Playing for the Planet (Hráme za planétu).

V tomto prípade ide o informačnú kampaň zameranú skôr na herné štúdiá, akým je aj Pixel Federation, ktoré platformu využíva. „Pre hráčov vytvárajú herný zážitok, ktorý tlmočí odkaz súvisiaci s udržateľnosťou – saďme stromy, ochraňujme ich pred vyrúbaním, čistime oceány… V princípe je to kalkulačka, ktorú pre nich vytvorila konzultantská firma podliehajúca prísnym procesom kontroly. Má podobu excelovskej tabuľky,“ hovorí Šicková.

Firmy si môžu vypočítať svoju uhlíkovú stopu aj podľa toho, akú majú veľkosť kancelárie, aký typ energie využívajú, či ich zamestnanci lietajú na služobné cesty a aké autá používajú. Vďaka týmto dátam zistia, aký vplyv na životné prostredie má chod spoločnosti.

Výpočtom svojej uhlíkovej stopy, či už individuálnej, v domácnosti alebo vo firme, však vaše ekologické snaženie len začína. Dôležité bude, čo na základe zistených dát podniknete.

Zdroj: https://www.forbes.sk/uhlikova-stopa-nie-je-len-cislo-ako-ju-vsak-vypocitat/

Related Articles

„ŠKOLSKÝ PROGRAM“

Národná stratégia Slovenskej republiky pre program podpory spotreby ovocia a zeleniny u detí a žiakov v školách

STARÉ DOBRÉ FĽAŠKY HORE DNOM: JE TO NAOZAJ DOBRÝ SPÔSOB DOVOLENKOVÉHO ZAVLAŽOVANIA?

Znova je tu fáza roka, v ktorej prahneme aspoň po týždni-dvoch mimo bežného prostredia. Komplikáciou pri plánovaní zájazdu k moru či tvorbe...

SVETLO SI VYRÁBA SAMA! TOTO STE (MOŽNO) O SVÄTOJÁNSKEJ MUŠKE NEVEDELI

Pre niekoho možno mýtus, pre iných pekné spomienky na detstvo, keď po večeroch v záhrade naháňali svätojánske mušky. Kam sa podeli a...

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
19,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

„ŠKOLSKÝ PROGRAM“

Národná stratégia Slovenskej republiky pre program podpory spotreby ovocia a zeleniny u detí a žiakov v školách

STARÉ DOBRÉ FĽAŠKY HORE DNOM: JE TO NAOZAJ DOBRÝ SPÔSOB DOVOLENKOVÉHO ZAVLAŽOVANIA?

Znova je tu fáza roka, v ktorej prahneme aspoň po týždni-dvoch mimo bežného prostredia. Komplikáciou pri plánovaní zájazdu k moru či tvorbe...

SVETLO SI VYRÁBA SAMA! TOTO STE (MOŽNO) O SVÄTOJÁNSKEJ MUŠKE NEVEDELI

Pre niekoho možno mýtus, pre iných pekné spomienky na detstvo, keď po večeroch v záhrade naháňali svätojánske mušky. Kam sa podeli a...

PRENÁJOM AUTA NA DOVOLENKE: NENECHAJTE SA NACHYTAŤ NA POPLATKOCH. NA ČO SI DAŤ POZOR?

Čas dovoleniek so sebou často prináša potrebu požičať si auto v zahraničí. Vozidlo dokáže spríjemniť cestu, umožní nám vidieť a stihnúť viac....

PELJEŠACKÝ MOST OTVORIA KONCOM JÚLA. SKRÁTI CESTU NA JUH CHORVÁTSKA

Nový most skráti cestu zo Záhrebu do Dubrovníka približne o dve hodiny. Jeho výstavba trvala približne tri roky. Most...