24.2 C
Bratislava
sobota, 22 júna, 2024
spot_img

UHORKOVÁ SEZÓNA ZAČALA

Zelené uhorky obsahujú veľa vody, takmer žiadne kalórie a množstvo biologicky aktívnych látok na krásu. Výborne uhasí smäd, používame ich zvonku i znútra – znútra nám dávajú zdravie, zvonka zasa krásu. Poznáme mnoho kultivarov uhoriek a patria medzi najrozšírenejšie tekvicovité plodiny u nás.

Pôvodom pochádza uhorka z Indie. Prvé písomné zmienky o uhorkách totiž pochádzajú práve odtiaľ a sú z 3. tisícročia pred naším letopočtom. Asi v 5. storočí pred naším letopočtom začali pestovať uhorky Gréci a neskôr aj Rimania. V súčasnosti sa pestuje po celom svete a je dostupné veľké množstvo odrôd.

Obsah vitamínov a minerálov v uhorke

Uhorka má nízky počet kalórií, ale vysoký obsah vody, až 96%, veľa vitamínov a minerálov. Dôležitou účinnou látkou v uhorkách je erepsín, enzým štiepiaci bielkoviny.

Jedna neošúpaná surová uhorka s váhou 300 gramov obsahuje nasledujúce položky: kalórie 45, celkový obsah tuku 0 gramov, sacharidy 11 gramov, proteín 2 gramy, vláknina 2 gramy, vitamín C 14% ODD, vitamín K 62% ODD, horčík 10% ODD, draslík 13% ODD, mangán 12% ODD. Uhorková šupka skrýva prekvapujúci podiel vitamínu A a vysoký obsah kremíka.

Uhorka je výborný pomocník pri chudnutí, zlepšuje využitie bielkovín v organizme, prečisťuje črevá, má mierne laxatívne a detoxikačné účinnky, posilňuje imunitný systém a sliznice čriev, je výborný antioxidant, skrášľuje pokožku i vlasy, zmierňuje problémy s očami a pomáha pri úpale, atď.

Uhorka je výborný antioxidant

Uhorky obsahujú antioxidanty, vrátane flavonoidov a tanínov, ktoré zabraňujú akumulácii škodlivých voľných radikálov a môžu znížiť riziko chronických ochorení.

Oxidačný stres spôsobený voľnými radikálmi je spojený s rakovinou a srdcovým, pľúcnym a autoimunitným ochorením. Ovocie a zelenina, vrátane uhoriek, sú obzvlášť bohaté na prospešné antioxidanty, ktoré môžu znížiť riziko týchto stavov.

Uhorka hydratuje

Vzhľadom k tomu, že uhorky sú zložené z 96% vody, sú obzvlášť účinné pri podpore hydratácie a voda v organizme pomáha zapojiť sa do procesov, ako je regulácia teploty a preprava odpadových produktov von z tela.

Uhorka na chudnutie

Uhorky s nízkym obsahom kalórií a s vysokým obsahom vody sa môžu používať ako nízkokalorické potraviny pre mnoho jedál. Raz denne konzumujte uhorkový šalát a medzi jednotlivými jedlami jedzte surovú uhorku a už po piatich dňoch sa budete cítiť oveľa ľahší.

Uhorka zabraňuje zápche

Uhorky s vysokým obsahom vody podporujú hydratáciu. Hydratácia vám môže zlepšiť konzistenciu stolice, zabráni zápche. Navyše uhorky obsahujú vlákninu, ktorá pomáha podporovať pravidelnosť pohybu čriev. Najmä pektín, typ rozpustnej vlákniny nachádzajúcej sa v uhorkách, môže prispieť k zvýšeniu frekvencie pohybu čriev.

Uhorkou pre zdravé črevá

Uhorka obsahuje erepsín, enzým štiepiaci bielkoviny, ktorý zabíja baktérie a cudzopasníkov a prečisťuje črevá. Uhorka má tiež mierne laxatívne a detoxikačné účinky a pomáha aj pri zápaloch žalúdka.

Uhorka pre zdravé srdce

Uhorky obsahujú draslík, ktorý je spojený s nižšou hladinou krvného tlaku. Správna rovnováha draslíka vo vnútri aj mimo buniek je rozhodujúca pre to, aby vaše telo správne fungovalo. Ako elektrolyt je draslík pozitívny nabitý ión, ktorý musí udržiavať určitú koncentráciu (asi 30-krát vyššiu vo vnútri vašich buniek), aby mohol vykonávať svoje funkcie, čo zahŕňa interakciu so sodíkom, aby pomohla kontrolovať prenos nervových impulzov, a funkcie srdca.

Zdroj: Pixabay

Uhorka bojuje proti teplu

Uhorka bojuje s teplom, zvnútra i zvonku. Keď budete jesť uhorku vášmu telu sa úľaví od pálenia záhy. Ak ste to prehlanli s opaľovaním a dostali ste úpal, uhorková šťava vám ho pomôže zmieniť. Uhorku môžete aplikovať aj na slnkom spálenú a svrbiacu pokožku a uľaví sa vám.

Uhorka na pokožku

Ak si na tvár a oči poukladáte uhorku nakrájanú na kolieska, vďaka osmóze (vyrovnávaniu tekutín) prúdia výživné látky z uhoriek do pleti, zvlhčujú ju a zásobujú liečivými látkami. Uhorka chráni pokožku pred vysychaním, akné, podráždením pokožky a ďalšími problémami. Hyperpigmentácia tvorí tmavé kruhy okolo očí a uhorky sú tou najlepšou voľbou pre ich odstránenie. Antioxidant prítomný v uhorke eliminuje podráždenie pokožky.

Uhorka pre zdravé oči

Pravidelné konzumovanie uhoriek pomáha zlepšovať videnie, pretože obsahuje niekoľko protizápalových látok a antioxidantov, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa šedému zákalu.

Uhorkou proti rakovine

Uhorky obsahujú fisetín, kyselinu kávovú, cucurbitaciny, luteín, ktoré majú schopnosť redukovať rakovinové symptómy v počiatočných štádiách. Fytochemikálie v rastline majú silné protirakovinové vlastnosti vrátane antioxidantov, ktoré eliminujú bunky voľných radikálov a posilňujú vašu imunitu.

Jedenie celých alebo odšťavených uhoriek môže znížiť výskyt rakoviny prsníka, vaječníkov, prostaty, maternice a pľúc.

Ako uhorku nakupovať?

Čerstvé šalátové uhorky nájdeme v obchodoch po celý rok. Uhorky z domácej produkcie sú iba od marca do decembra, v zime ide o dovozové plody. Uhorky si vyberáme tmavozelenej farby, musia byť pevné a bez poškodení kože.

Ako uhorku skladovať?

Uhorku skladujeme pri izbovej teplote, najlepšie oddelenú od banánov, paradajok či melónov, ktoré vypúšťajú etylén, ktorý spôsobuje, že uhorky budú rýchlo dozrievať. Môžeme ich skladovať aj v chladničke, ale na tom najteplejšom mieste, kde nám vydrží asi tri týždne.

Ako uhorku spracovať?

Uhorku môžeme konzumovať priamo surové, môžeme ich použiť na prípravu šalátov, omáčok, môžeme ich nakladať do sladkokyslého nálevu ale i pripraviť si z nej zdravú uhorkovú šťavu.

Zdroj: https://zdravopedia.sk/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články