8.9 C
Bratislava
nedeľa, 21 apríla, 2024
spot_img

UŽ ČOSKORO BUDE VSTUP DO BENÁTOK SPOPLATNENÝ. 3 VECI, KTORÉ BY TURISTI MALI VEDIEŤ

Mesto v Taliansku zavádza zmeny po tom, čo podľa obyvateľov turisti, ktorí prídu len na jeden deň, nedostatočne prispievajú ekonomike. Neúnosná záplava turistov pritom ohrozuje starobylé Benátky.

Turistami obľúbené svetové metropoly zvyčajne nevyžadujú vstupné, avšak jedno z najnavštevovanejších, najstarších a najohrozenejších miest k takémuto kroku pristúpi už začiatkom budúceho roka.

Benátky sa tak pokúsia zastaviť príliv návštevníkov a manažovať svoj turizmus udržateľnejšie.

Kedy sa schéma začína a prečo?

Od 16. januára 2023 bude povinné platiť za dni strávené v tomto talianskom meste. Jeho storočné uličky totiž dlhodobo trpia návalmi cudzincov. Benátskym politikom aj obyvateľom navyše prekážajú „jednodňoví návštevníci“, ktorí veľmi neprispievajú ekonomike v porovnaní s tými, ktorí sa ubytujú a chodia do reštaurácií.

Chvíľkoví turisti často prichádzajú na veľkých výletných lodiach, tie zaťažujú staré kanály a ako tvrdia mnohí, aj charakter mesta. Počas leta 2021 prišlo do Benátok denne 80-tisíc takýchto výletníkov.

Musia platiť všetci?

Pri vstupe do romantickej destinácie sa bude musieť každý zaregistrovať. Platí to nielen pre tých, ktorí prichádzajú verejnou dopravou, ale aj pre tých, ktorí idú vlastným autom. Nie každý však bude musieť aj zaplatiť.

Návštevníci, ktorí zostávajú v meste na viac dní, nemusia platiť za vstup – turistická daň však bude zarátaná v platbe za ubytovanie. Platiť za vstup nemusia, samozrejme, ani obyvatelia mesta, študenti alebo príbuzní, ktorí prišli navštíviť rodinu.

Platiť sa bude aj za návštevu okolitých ostrovov Burano a Murano, ale na všetky bude stačiť jedna vstupenka.

Zaujímavé je, že počet turistov v Benátkach nebude obmedzený, no čím viac ich bude, tým vyšší poplatok ich čaká. Pri rezervácii termínu výletu dopredu, na druhej strane, môžu ušetriť zopár drobných.

Ako to bude fungovať?

K dispozícii bude webová stránka, kde sa môžu návštevníci zaregistrovať. Po zaplatení si budú môcť stiahnuť a vytlačiť QR kód. Ten bude slúžiť ako ich vstupenka do Benátok, skenovať sa bude na turniketoch, ktoré sú aktuálne vo výstavbe, alebo ich budú kontrolovať strážnici náhodne.

Cena začína na troch eurách, maximum je 10 eur. Ak turistu prichytia bez vstupenky v meste, musí zaplatiť najdrahší vstup a pokutu, ktorá sa môže vyšplhať až na 300 eur.

Zisky pokryjú údržbu destinácie a pomôžu znížiť životné náklady obyvateľov.

Článok pôvodne vyšiel na Forbes.com. Autorkou je Alex Ledsom.

Zdroj: https://www.forbes.sk/uz-coskoro-bude-vstup-do-benatok-spoplatneny-3-veci-ktore-by-turisti-mali-vediet/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,600OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články