8.9 C
Bratislava
nedeľa, 21 apríla, 2024
spot_img

V RÁMCI UDEĽOVANIA OSCAROV BUDE ZAVEDENÁ NOVÁ CENA: PÔJDE O PRVÚ SÚŤAŽNÚ KATEGÓRIU OD ROKU 2002

Kastingoví režiséri sa v uplynulých rokoch usilovali o svoje uznanie tak, ako je to pri iných filmových remeslách – zvuku, strihu, kostýmoch či maskách.

Od roku 2026 bude v rámci udeľovania Oscarov zavedená nová kategória, Cena Akadémie za najlepší kasting – výber účinkujúcich na obsadenie úloh vo filme, oznámili organizátori podujatia.

Pôjde o prvú novú súťažnú kategóriu od roku 2002, keď bolo pridané ocenenie za najlepší animovaný film, informovala v piatok stanica BBC News.

Kastingoví režiséri sa v uplynulých rokoch usilovali o svoje uznanie tak, ako je to pri iných filmových remeslách – zvuku, strihu, kostýmoch či maskách.

Šéfovia Akadémie filmových umení a vied (AMPAS) uviedli, že kastingoví režiséri „zohrávajú pri tvorbe filmov zásadnú úlohu“.

„Akadémia sa vyvíja a sme hrdí na to, že k disciplínam, ktoré uznávame a oslavujeme, môžeme pridať i kasting,“ napísali vo svojom vyhlásení výkonný riaditeľ AMPAS Bill Kramer a prezidentka tejto inštitúcie Janet Yangová.

„Blahoželáme členom našej pobočky kastingových režisérov k tomuto vzrušujúcemu míľniku, ako aj k ich odhodlaniu a usilovnosti počas celého procesu,“ dodali predstavitelia.

Krok prichádza napriek tomu, že Akadémia sa v ostatných rokoch usiluje skrátiť oscarový ceremoniál v snahe udržať záujem divákov. Slávnostné udeľovanie Oscarov často trvá oveľa dlhšie ako plánované tri hodiny.

Akadémia bezprostredne nepotvrdila, či bude nová kategória zaradená do živého televízneho vysielania.

V súčasnosti sa Ceny Akadémie udeľujú v 23 kategóriách

Verejnosť sa však vo všeobecnosti zaujíma najmä o hlavné ceny – za najlepší film, réžiu a herecké výkony.

Kastingoví režiséri patria medzi prvých pracovníkov, ktorí sa podieľajú na nových filmových projektoch, a zohrávajú kľúčovú úlohu pri formovaní veľkých hollywoodskych snímok.

Majú na starosti najímanie hviezd, ktoré budú hrať vo filme, ako aj hercov, ktorí sa objavia v menších úlohách.

Tohtoročné udeľovanie Oscarov, ktoré bude moderovať Jimmy Kimmel, sa uskutoční 10. marca v Los Angeles. Najviac nominácií – 13 – má historická životopisná dráma „Oppenheimer“.

Zdroj: V rámci udeľovania Oscarov bude zavedená nová cena: Pôjde o prvú novú súťažnú kategóriu od roku 2002 | interez.sk

Related Articles

3 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj komentár
Zadajte prosím svoje meno

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,600OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články