21.6 C
Bratislava
sobota, 20 júla, 2024
spot_img

VEDCI VYVINULI NAJTENŠIU ŠOŠOVKU NA SVETE. MÁ HRÚBKU LEN TRI ATÓMY

Nová šošovka má hrúbku len 0,6 nanometra a je tak najtenšou šošovkou na svete. Pri prechode svetla využíva kvantový efekt. Pomôcť by mohla pri rozšírenej realite.

Používate kontaktné šošovky? Ak áno, ako dlho? Niektorí pamätníci si určite spomenú na jedny z prvých kontaktných šošoviek vyrobených zo skla, ktoré bolo potrebné po každom použití dezinfikovať vo vriacej vode. Doba pokročila a dnes je už namiesto sklenených na trhu dostupných hneď niekoľko druhov kontaktných šošoviek. Ich používatelia si môžu vyberať medzi hydrogélom pohodlným na nosenie, silikón hydrogélom s vyššou priepustnosťou kyslíka alebo ďalšími polotvrdými a tvrdými materiálmi. Všetko šošovky majú jednu vec spoločnú – sú mimoriadne tenké. Ich priemerná hrúbka sa pohybuje v rozpätí od 0,04 do 0,2 milimetra. Vedcom zo Standfordovej univerzity a Univerzity v Amsterdame sa však podarilo vyvinúť 333-tisíckrát tenšiu šošovku s hrúbkou len 0,6 nanometra, respektíve 3 atómy. Pre porovnanie, ľudský vlas má hrúbku zhruba 80 až 100-tisíc nanometrov.

Kým bežné šošovky na lom svetla využívajú svoje zakrivenie, nový vynález dosahuje rovnaký efekt pomocou kvantového efektu a takzvanej difrakcie. Tento typ šošovky sa nazýva aj Fresnelova alebo zónová šošovka. Šošovka má na sebe namiesto hladkého povrchu množstvo tenkých kruhov. A práve tu do hry vstupuje spomínaná difrakcia, čo je jav, pri ktorom sa svetlo ohýba a šíri okolo sústredených kruhov. Svetlo sa pri prechode nimi ohýba a kombinuje rôznymi spôsobmi. Ohniskovú vzdialenosť, teda vzdialenosť na ktorú šošovka zaostrí svetlo, je definovaná veľkosťami a vzdialenosťami medzi kruhmi.

Bez zachádzania do prílišných technických detailov je možné konštatovať, že nová šošovka dokáže pracovať len s niektorými vlnovými dĺžkami a iné zas bez zmeny prepúšťa. To by v určitých ohľadoch mohla byť nevýhoda, avšak vedci šošovku plánujú využiť v situáciách, kedy svetlo bude cez šošovku prechádzať v nezmenenej podobe. Príkladom môže byť rozšírená realita. Možno si ešte spomeniete na okuliare Google Lens, ktoré mali v hornom rohu umiestnený priehľadný kváder, do ktorého sa premietali niektoré, realitu obohacujúce, informácie. Na podobnom princípe by mohla fungovať aj nová šošovka, no v menšom formáte.

Zdroj: Vedci vyvinuli najtenšiu šošovku na svete. Má hrúbku len tri atómy – Technológie – Veda a technika – Pravda

Related Articles

1 Komentár

  1. you are in reality a good webmaster The website loading velocity is amazing It sort of feels that youre doing any distinctive trick Also The contents are masterwork you have done a fantastic job in this topic

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj komentár
Zadajte prosím svoje meno

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,900OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články