15.8 C
Bratislava
pondelok, 20 mája, 2024
spot_img

VIAC TOFU, MENEJ MÄSA. UŽ VIAC AKO TRETINA SLOVÁKOV SA PRIKLÁŇA K VEGÁNSKYM ALTERNATÍVAM

Zhruba každý tretí obyvateľ Slovenska (36,8 percenta) znižuje alebo zvažuje znížiť konzumáciu potravín živočíšneho pôvodu. Ako ďalej vyplýva zo správy neziskového programu Jem pre Zem, hodnota nákupov rastlinných alternatív a tofu v slovenských domácnostiach dlhodobo rastie a v roku 2022 dosiahla 40,4 miliónov eur.

Zistenia vychádzajú z výsledkov prieskumu, ktorý pre Jem pre Zem realizovala agentúra Focus na reprezentatívnej vzorke ľudí vo veku od 18 rokov, ako aj z dát od spoločnosti GfK zbieraných metódou spotrebiteľského panelu reprezentatívneho pre slovenské domácnosti, ktoré vedú osoby staršie ako 16 rokov.

Jem pre Zem je neziskový program, ktorého poslaním je presadzovať udržateľné spôsoby stravovania a robiť ich dostupnejšími.

Šanca pre výrobcov

„Trh s rastlinnými alternatívami rýchlo rastie, no stále predstavuje relatívne malú časť v porovnaní s ich náprotivkami živočíšneho pôvodu. To vytvára veľmi zaujímavé okno príležitosti pre výrobcov a predajcov potravín na to, aby včas naskočili na tento trend,“ uviedol na margo správy Marian Milec z programu Jem pre Zem.

„Už aj na Slovensku vidíme, že stále viac tradičných výrobcov potravín chápe, že je pre nich výhodné vstúpiť do tejto kategórie,“ dodal Milec.

Záujem jesť menej produktov živočíšneho pôvodu, ako napríklad mäso, mlieko, mliečne produkty či vajcia, pritom podľa správy majú ľudia naprieč všetkými vekovými kategóriami. Najväčšie zastúpenie je však u ľudí vo veku 25 až 34 rokov.

Vedú produkty zo sóje a rastlinné mlieka

Spomedzi sledovaných rastlinných potravinových produktov si v uplynulom roku kúpilo najviac domácností (37,9 percenta) tradičné sójové potravinové produkty, ako napríklad tofu, tempeh, sójové kocky či granulát.

Druhou najžiadanejšou kategóriou boli podľa správy rastlinné alternatívy mlieka, ktoré si vlani kúpila zhruba každá tretia domácnosť (34,3 percenta).

Rast napriek kríze

Hodnota nákupov rastlinných alternatív a tofu v slovenských domácnostiach dlhodobo rastie a v roku 2022 dosiahla 40,4 miliónov eur.

Napriek prebiehajúcim krízam hodnota nákupov týchto produktov rástla aj v uplynulom roku 2022, avšak pomalšie (o 8,7 percenta) oproti rokom 2021 a 2020, kedy rast dosahoval okolo 20 percent.

Zdroj: Viac tofu, menej mäsa. Už viac ako tretina Slovákov sa prikláňa k vegánskym alternatívam – Forbes

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články