6.4 C
Bratislava
streda, 21 februára, 2024

VIANOCE NIE SÚ LEN O DARČEKOCH. AKO VĎAKA SVIATKOM NAUČIŤ DETI FINANČNEJ ZODPOVEDNOSTI?

Vianoce sú obdobím, keď sa naše srdcia plnia radosťou zo zdieľania a darovania. Rodičia môžu využiť túto magickú atmosféru, ktorá spočíva nielen v spoločných chvíľach a darčekoch, aj na rozvoj finančnej zodpovednosti u detí.

Tu je niekoľko tipov, ako pristupovať k vianočným nákupom spôsobom, ktorý posilní vzťah k peniazom a zatiahne deti do procesu. Aj tie, ktoré už na Ježiška ako svojho vianočného ,,sponzora“ neveria.

Zapojte deti do procesu a naučte ich, čo znamenajú darčeky

Deti, ktoré ešte nenavštevujú školu, nemusia úplne chápať abstraktné pojmy spojené s peniazmi, no môžu sa postupne učiť ich základné princípy. Prečo nezačať vianočnými nákupmi a urobiť z toho prvú príležitosť, aby ste deti naučili o hodnote vecí?

Keď im dovolíte rozmýšľať a vybrať si, čo chcú darovať svojim blízkym, učíte ich oceňovať hodnotu darčekov, ktoré niečo znamenajú. Pre malé deti je to prvý krok k tomu, aby sa naučili o dôležitosti vzájomného obdarúvania.

Zapojte svoje ratolesti do tvorby vlastných darčekov a pomôžte im s prípravou mini pochúťok pre blízkych. Týmto spôsobom šetríte peniaze, ale taktiež podporujete ich kreatívne sklony a dávate im možnosť vyjadriť lásku k rodine skrz vlastnoručne vytvorené darčeky. Maličkosti vyrobené s láskou môžu byť predsa oveľa cennejšie ako drahé darčeky z obchodu.

Každý darček má svoju cenu. V ktorom veku začať?

V prvom rade je dôležité naučiť deti, že každý darček má svoju cenu. Ako a kedy však začať rozhovor o skutočných peniazoch? Podľa Sophie Kiderlin, autorky článku pre CNBC, sa názory odborníkov líšia, avšak môže to byť oveľa skôr, ako si mnoho rodičov myslí.

Keď majú deti sedem rokov a ovládajú základy matematiky, veľa z ich finančných návykov sa už vytvorilo. Množstvo odborníkov preto navrhuje začať už vtedy, keď má dieťa päť rokov. V tomto veku deti nasávajú všetko ako malé špongie, sú veľmi zvedavé a dokážu vnímať informácie o rodinných hodnotách.

Deti v predškolskom veku už majú väčšinou vyvinutú schopnosť rozhodovať sa a uvažovať. Vedia teda vnímať, že peniaze majú hodnotu a aký vplyv majú rozhodnutia, ktoré s nimi robia. Od ôsmich rokov môžu byť finančné témy zložitejšie.

Ako deťom vysvetliť hodnotu peňazí

Úvod do vysvetľovania hodnoty peňazí by mal byť zábavný a vzdelávací zároveň. Zahrňte do neho jednoduché príklady z reálneho života. Rozprávajte sa s nimi, koľko stojí ich obľúbené jedlo alebo hračka, ukazujte im cenovky v obchodoch. Takto si deti vybudujú vzťah medzi peniazmi a ich každodenným životom.

Ďalším krokom je pomôcť im priradiť hodnotu k peniazom. Majú vaše deti rady kinder vajce, čelenky alebo autíčka? Vysvetlite im, že každá táto vec stojí jedno euro a ak túžia dostať pod vianočný stromček parádny bager alebo bábiku, porovnajte, koľko autíčok alebo čeleniek by za to mohli mať. Hodnotu vecí cez príbeh pomôže deťom vysvetliť aj knižka Ako sa Hanka naučila sporiť.

Napíšte spolu list pre Ježiška alebo spravte rozpočet

Nakresliť obrázky či vystrihnúť ich z letáku hračkárstva a vytvoriť tak jedinečný vianočný list má rado každé dieťa. Čo keby ste sa popri tom porozprávali o hodnote všetkých darčekov, ktoré si vybralo a dôvodoch, prečo túži práve po nich? Nie kriticky, ale so skutočným záujmom a cieľom naučiť dieťa niečo nové.

Pre staršie deti môžete vyskúšať zavedenie konceptu rozpočtu. Určite si spoločne finančný rámec na darčeky, ktoré chce dieťa pre seba a takisto na darčeky, ktoré chce niekomu darovať. Nechajte deti rozhodnúť, ako rozdelia svoj rozpočet medzi všetky darčeky.

Snívajú deti o niečom, čo presahuje stanovený rozpočet? Povzbuďte ich k pridaniu vlastných našetrených peňazí, ktoré dostali ako vreckové alebo si ich zarobili. Celý tento proces rozvíja finančnú gramotnosť detí, ale taktiež zdôrazňuje radosť z darovania a tvorí peknú rovnováhu medzi kreativitou a zodpovednosťou.

Nech veľkí nenakupujú darčeky pre ostatných sami

Zapojte deti do samotného nákupu. Keď majú určený svoj rozpočet na darčeky pre iných, nechajte výber na nich. Týmto spôsobom sa naučia rozhodovať o svojich preferenciách a tiež sa zúčastnia na celom procese od výberu až po balenie darčekov.

Umožnite im vytvárať stratégiu, ktorá zohľadňuje preferencie a záujmy každého. Povzbuďte ich, aby hľadali tieto produkty online alebo v obchodoch a porovnávali ceny, aby sa uistili, že sú v rámci svojho rozpočtu.

Ak je to možné, nechajte ich samostatne platiť za nákupy. To zahŕňa manipuláciu s peniazmi, platobnými kartami alebo inými platobnými metódami. Týmto spôsobom si budú uvedomovať reálnu hodnotu peňazí a proces samotného nákupu.

Nezabudnite ich zahrnúť do záverečného procesu – balenia darčekov. Dajte im na výber rôzne obaly, ozdoby a nechajte ich rozhodovať o tom, ako chcú svoje darčeky prezentovať. Týmto spôsobom sa budú cítiť, že sú súčasťou celého vianočného procesu.

Mágia Ježiška – nenechajte ju zmiznúť

Ak vaše deti stále veria na Ježiška, uchovajte túto magickú tradíciu. Nechajte ich snívať o zázraku, ktorý prinesie tento tajomný priateľ. Týmto spôsobom im zachováte krásu detstva a jedinečnosť vianočného obdobia.

„Detský mozog je plný fantázie, imaginácie a predstavivosti. Dieťa čaká, kedy ten Ježiško príde, ide pustiť prskavku a už sú tam tie darčeky a tie v sebe nesú imaginatívny rozmer. Odporúčam, aby sme deťom v predškolskom, ale aj v školskom veku, spoluvytvárali ten moment. Počúvam často, že rodičia nechcú svoje deti klamať, ale ich mozog funguje inak a zvyknem to povedať tak, že prestaňme deťom brať detstvo, my sme to mali a aj naše deti si to zaslúžia,“ povedal pre HN Televíziu neuropsychológ Robert Krause.

Vianoce môžu byť nielen obdobím darov, ale aj vzdelávania a budovania hodnôt. Začnite s učením o peniazoch čo najskôr, buďte úprimní, otvorení v komunikácii a povzbudzujte svoje deti v kreativite. Pomocou týchto tipov môžete vytvoriť vianočný zážitok, ktorý posilní finančnú zodpovednosť vašich detí a zároveň udrží mágiu Ježiška živú. Nech sú vaše Vianoce plné lásky, radosti a finančnej múdrosti.

Autor: Lucia Risková

Zdroj: Vianoce nie sú len o darčekoch. Ako vďaka sviatkom naučiť deti finančnej zodpovednosti? – Forbes

Related Articles

OBÁVATE SA VYHORENIA? TRI KROKY NA ZMIERNENIE STAROSTÍ SPOJENÝCH S PRÁCOU

Obavy a úzkosť sú takpovediac na historickom maxime. Ľudí znepokojujú globálne aj sociálno-politické problémy a k tomu sa pridávajú vášnivé debaty o...

LOKÁLNA MÓDA PRINÁŠA HODNOTY, SLOVÁCI UŽ VIAC UVAŽUJÚ NAD SVOJIMI NÁKUPMI, VRAVÍ HUSARČÍKOVÁ

„Žiaľ, fast fashion nám priniesla ten danajský dar, že ľudia majú pocit, že tričko by malo stáť sedem eur,“ vraví Zora Husarčíková,...

LÁKA VÁS ŽIVOT ZA HRANICAMI SLOVENSKA? TÁTO SKÚSENOSŤ JE OBOHACUJÚCA, ALE NIE JE PRE KAŽDÉHO

Život mimo rodnej zeme nie je pre každého. Prináša so sebou mnoho benefitov, ale aj úskalí. Je to však skúsenosť na celý...

3 KOMENTÁRE

  1. I liked it as much as you did. Even though the picture and writing are good, you’re looking forward to what comes next. If you defend this walk, it will be pretty much the same every time.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj komentár
Zadajte prosím svoje meno

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,500OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

OBÁVATE SA VYHORENIA? TRI KROKY NA ZMIERNENIE STAROSTÍ SPOJENÝCH S PRÁCOU

Obavy a úzkosť sú takpovediac na historickom maxime. Ľudí znepokojujú globálne aj sociálno-politické problémy a k tomu sa pridávajú vášnivé debaty o...

LOKÁLNA MÓDA PRINÁŠA HODNOTY, SLOVÁCI UŽ VIAC UVAŽUJÚ NAD SVOJIMI NÁKUPMI, VRAVÍ HUSARČÍKOVÁ

„Žiaľ, fast fashion nám priniesla ten danajský dar, že ľudia majú pocit, že tričko by malo stáť sedem eur,“ vraví Zora Husarčíková,...

LÁKA VÁS ŽIVOT ZA HRANICAMI SLOVENSKA? TÁTO SKÚSENOSŤ JE OBOHACUJÚCA, ALE NIE JE PRE KAŽDÉHO

Život mimo rodnej zeme nie je pre každého. Prináša so sebou mnoho benefitov, ale aj úskalí. Je to však skúsenosť na celý...

ZOMREL HEREC MARCEL NEMEC. OBĽÚBENÝ KOMIK PREHRAL BOJ S RAKOVINOU VO VEKU 52 ROKOV

Vo veku 52 rokov zomrel slovenský herec a komik Marcel Nemec. O jeho úmrtí priniesol správu portál Aktuality.sk. Pre slovenský web...

DIAMANTY Z LABORATÓRIÍ SÚ LACNEJŠIE A EKOLOGICKEJŠIE. PODARÍ SA IM ZAPLAVIŤ TRH?

Hoci ich starší členovia tohto odvetvia veľmi neuznávajú, laboratórne vypestované diamanty technológa Martina Roscheisena čoskoro zaplavia 85 miliardový trh so šperkami. Mohli...