Komunikácia je kľúčom k úspechu nielen v partnerských, ale aj medziľudských vzťahoch. Táto každodenná činnosť je však veľakrát podceňovaná, čo sa v konečnom dôsledku môže prejaviť na kvalite tvojho súkromného a sociálneho života.
Hektický životný štýl, ktorý počas pracovného týždňa pohlcuje takmer každého z nás, spôsobuje, že s kamarátmi, kolegami či rodinou si kvôli úspore času radšej vymeníš zopár správ namiesto osobného stretnutia. Pri rannej káve v meste alebo večernom drinku v bare potom so zhrozením zistíš, že rozprávanie tvárou v tvár si predsa len vyžaduje väčšie úsilie, ako posielanie giffov do vášho spoločného chatu.
Aby si bol pre druhých príjemným spoločníkom v rámci akejkoľvek konverzácie, inšpiruj sa našimi radami:
#1 Očný kontakt
Oči sú nielen bránou do duše, ale aj signálom, že slová druhého skutočne vnímaš. Preto mu venuj všetku svoju pozornosť a neuhýbaj pohľadom, ak si to situácia vyslovene nevyžaduje. To, že namiesto neho budeš sledovať okoloidúcich psov, bežcov alebo interiér podniku, v ktorom sedíte, nezanechá najlepší dojem.
#2 “Vzhůru do oblak”
Ale len prostredníctvom mobilu, nie tvojou mysľou. Tú udržuj koncentrovanú počas celého rozhovoru. Zato svoj telefón či hodinky môžeš pokojne poslať na krátky výlet. Zapnutím letového režimu totiž eliminuješ všetky vonkajšie faktory, ktoré by mohli tvoju pozornosť odviesť do teplých krajín. Chvíľkový detox od neustáleho cinkania prichádzajúcich správ prospeje nielen tebe, ale aj vzťahu s osobou, s ktorou si sa stretol za účelom pokecania v rámci obednej pauzy.
#3 Mlčať je zlato
Áno, čítaš dobre. Aj keď ti v súvislosti s konverzáciou tento bod možno príliš zmysel nedáva, nechaj si ho vysvetliť. Ako sa hovorí, najhoršia rada je nevyžiadaná rada – to isté platí aj pri rozhovore, kedy jednoducho nemusíš každú vetu tvojho kamoša okomentovať.
#4 Reč tela
Nepôsobí úplne najlepšie, keď máš počas rozhovoru založené ruky alebo nebodaj podopretú hlavu rukou. Neverbálna komunikácia ide ruka v ruke s tou verbálnou, preto si na reč tela dávaj pozor. Tá totiž môže v tvojom komunikačnom partnerovi vyvolať v najhoršom prípade dojem, že ťa jeho slová o chvíľu unudia k smrti.
#5 Kde je pravda?
To, že máš na vec iný názor ako človek, ktorý sedí oproti tebe, je úplne v poriadku. Pozor si daj ale na to, aby sa zo slušného konverzovania razom nestala výmena názorov, kedy si budete každý čoraz vášnivejšie presadzovať svoju pravdu. Nie je nič zlé na tom vyjadriť svoj postoj k rozoberanej téme, no presviedčať po celý čas rozhovoru svojho kolegu o tom, že Plačkovej kolagén je najlepší výrobok na svete, nemá úplne zmysel.

#6 Trpezlivosť ruže prináša
Pri rozhovore to platí dvojnásobne. Aj keď ťa už páli jazyk a v hlave máš naformulované celé vety, ktoré chceš kamoške povedať, ešte chvíľu vydrž. Nechaj druhého najskôr dohovoriť a až potom spusti svoj monológ. Neustále prerušovanie rozprávania totiž pôsobí nielen sebecky, ale človek, ktorý si ti práve vylieva srdce, môže veľmi ľahko stratiť niť – a tú je občas znovu nájsť takmer nemožné.
#7 Nesil to
Hluché medzery počas dialógu k rozhovorom jednoducho patria. Aj keď sa ti môže zdať niekoľkosekundové ticho nesmierne dlhé a chvíľami až nepríjemné, nauč sa ho akceptovať. V rámci konverzácie totiž veľakrát zaznejú silné slová či hlboké myšlienky, ktoré je dobré najprv chvíľu úplne bez slov spracovať.
#8 Spomaľ
Pokiaľ patríš k extrovertom a ústa sa ti v spoločnosti takmer nikdy nezastavia, najmä pri konverzácii vo dvojici je dobré trocha “zaradiť spiatočku.” Najmä, ak tvoje tempo reči bežne pripomína súťaž o najviac vyslovených slov za minútu. Navyše je pre druhého maximálne nepríjemné neustále sa sústrediť na to, čo hovoríš. Klinec do rakvy vášho rozhovoru je ale to, keď ťa musí partner niekoľkokrát poprosiť, aby si mu vetu znova a tentokrát po-mal-šie zopakoval.
#9 Klapky na očiach
Ak si človeka pozveš k sebe domov, zahraj sa počas jeho pobytu v tvojej obývačke na “koňa.” Nemyslíme tým, aby si v priebehu rozhovoru vydával zvuky hnedého tátoša – o takéto divadlo asi nikto nestojí. Pokiaľ si počas konverzácie všimneš, že si zabudol vyložiť umývačku riadu alebo poliať rastlinky, jednoducho to ignoruj. Neodbiehaj od návštevy a radšej si “daj na oči klapky.” Do domácich prác sa môžeš pustiť aj po odchode tvojej babky.
#10 Kto sa pýta, ten sa dozvie
Alebo aspoň to, čo vedieť potrebuje. Nie je vôbec zriedkavé, že najmä počas rozhovoru v rušnom a hlučnom prostredí sa ti niektoré slová toho druhého jednoducho v hluku stratia. V takomto prípade je prosba o zopakovanie vety úplne na mieste, dokonca potrebná. Týmto štýlom predídeš trapasu, kedy bude suseda chcieť počuť tvoj názor, ale ty nemáš ani najmenšie tušenie, o čom to vlastne celý čas hovorila.
Zdroj: Noizz.sk