9.9 C
Bratislava
štvrtok, 6 októbra, 2022

VITAMÍN D SI KVAPKÁ NA KÚSOK CHLEBA

O vitamíne D sa zhovárame s imunologičkou prof. MUDr. Máriou Šustrovou, PhD., z Bratislavy.

Má podľa vás slovenská populácia dostatok vitamínu D?

Rôzne slovenské a zahraničné štúdie uvádzajú zníženú koncentráciu vitamínu D v 60 až 80 %, ťažký deficit je u 30 % populácie a v prípade starších ľudí je to až v 95 %. Konkrétne v mojej ambulancii má nedostatok vitamínu D 90 % pacientov. Najlepšie sú na tom deti do 2 rokov, ktorým ešte pediatri predpisujú známy Vigantol.

V čom vidíte príčinu?

Na tejto situácii sa podieľajú viaceré faktory ako znečistené ovzdušie, nízky príjem potravín obsahujúcich vitamín D3, nedostatok slnečného žiarenia a prehnané používanie ochranných UV faktorov. Už neplatí, že 90 % našej potreby vitamínu D si vytvárame sami, a preto sa substitúcia (dopĺňanie) vitamínu D v potravinových doplnkoch či liečivách stáva nevyhnutnosťou.

Podľa vás treba dopĺňať „déčko“ po celý rok alebo len v určitých obdobiach roka?

Vzhľadom na náš životný štýl som zástankyňou celoročného dopĺňania D vitamínu. Často sa stáva, že ani po dovolenke pri mori, kde bolo tento rok len málo ľudí, nemá človek dostatočnú hladinu tohto vitamínu v tele. Uvedomme si, ako žijeme a koľko času trávime vonku.

Ľudia so zisteným deficitom „déčka“, imunologicky oslabení jedinci a seniori – tí by mali dopĺňať D vitamín bez diskusie. Ja svojim pacientom hladinu vitamínu D dávam vyšetrovať, pracujem v imunologickej ambulancii a mojimi pacientmi sú predovšetkým ľudia s Downovým syndrómom, ktorí majú tieto hladiny vždy znížené.

Musím povedať, že optimálnu hladinu D vitamínu, rozmedzie 40–60 mikrogramov na liter, majú možno dvaja zo sto. A to niektorí moji pacienti pri prvom vyšetrení hladiny nedosiahnu hodnotu ani desať. Prečo teda dopĺňať D vitamín? Okrem mnohých iných dôvodov a účinkov, ktoré má, je to v súčasnosti aj prevencia vírusových ochorení a obávaného ochorenia COVID-19.

V čom je vitamín D iný ako ostatné vitamíny?

Má viacero výnimočných vlastností, ktorými sa odlišuje od ostatných typických vitamínov. Preto ho niektorí autori zaraďujú medzi hormóny. Vitamín D má rovnakú chemickú podstatu (tzv. steroidné jadro) ako kortikoidy či pohlavné hormóny. K vlastnostiam, ktoré nie sú typické pre vitamíny, patrí aj to, že si ho naše telo dokáže pri dostatku slnečného žiarenia samo syntetizovať, čiže vytvárať.

Navyše ho zaraďujeme aj k látkam, ktoré v jadrách buniek kontrolujú „čítanie“ našej genetickej informácie. Od cholesterolu, ktorý tvorí kostru vitamínu D, k jeho aktívnej forme vedie dlhá cesta. Jej začiatok je v našej koži. Tu dochádza k javu, tzv. fotokatalýze, keď sa cholesterolové molekuly pod vplyvom slnečného žiarenia rozkmitajú a dochádza k uvoľneniu jednej väzby, čím sa vytvorí nová štruktúra. Tak vzniká provitamín D. Pre jeho tvorbu sú vhodné slnečné lúče s vlnovou dĺžkou 290–315 nanometrov (optimálne 297 nm).

Aký D vitamín užívate napríklad vy?

Osobne užívam vitamín v kvapkovej forme od Terezie Company. „Déčko“ je tam v olejovej báze, konkrétne v olivovom oleji. Ak má človek ťažký deficit, môže ísť až na 10-tisíc IU (medzinárodných jednotiek) denne. Takéto dávky však nasadzujte vždy až po vyšetrení hladiny tohto vitamínu z krvi a po porade s lekárom. Udržiavacia dávka je 2– až 4-tisíc IU denne.

Vitamín D v oleji, resp. kvapkách, odporúčam nakvapkať na kúsok chleba, prípadne na to ešte natrieť maslo ako tuk. Alebo na lyžičku s olivovým olejom. Tak zabezpečím efektívne vstrebávanie. Keď si kvapnete jednu-dve kvapky na lyžičku, veľká časť sa môže stratiť. Možno ho nakvapkať aj do mlieka, ktoré sa človek chystá vypiť, nesmie však byť odtučnené, ale, naopak, plnotučné. Mlieko z farmy má aj 6 % tuku.

My sme doma seniori a máme deficit ,déčka, takže ja si na chlieb raz týždenne, v sobotu pri raňajkách kvapnem aj 10–12 kvapiek, pretože jedna kvapka v prípade tohto konkrétneho doplnku výživy obsahuje 400 IU. Počas týždňa je to hektické, nemám čas to kontrolovať. Nedávno som dávala na web pre mojich pacientov informáciu, aby v tomto období užívali déčko, C-vitamín a hlivu, buď celú pomletú hubu v kapsulách od Terezie Company, alebo čistený betaglukán od firmy Natures.

Vy ste robili aj štúdiu, ktorá sa týka vitamínu D. O čo v nej išlo?

V rámci projektu MZ SR sme vyšetrovali koncentráciu D vitamínu u 500 účastníkov v troch skupinách – deti s imunodeficienciou (imunitnou nedostatočnosťou) bez dopĺňania vitamínu D, deti s imunodefici­enciou, ktoré užívali vitamín D do 6 rokov a tretiu, kontrolnú skupinu tvorili ich zdraví súrodenci neužívajúci vitamín D.

Výsledky môžem pre laikov veľmi stručne zhodnotiť slovami, že sme zistili štatisticky významný vzťah medzi koncentráciou vitamínu D a počtom buniek imunitného systému. Deti, ktoré mali nedostatok déčka, mali aj znížený počet bielych krviniek T-lymfocytov a niektorých ďalších druhov buniek zodpovedných za imunitu.

Odporúčania profesorky Šustrovej týkajúce sa vitamínu D

Nechránená expozícia UV žiareniu 8–10 minút denne okolo poludnia (bez ochranných UV faktorov).

Maximálne denné dávky do 10 000 IU (250 mikrogramov) vitamínu D z prírodných zdrojov. Deti do 2 rokov 1 000 IU (preventívne dávkovanie), terapeutické dávkovanie – deti a dospelí s ľahkým deficitom do 2 000 IU denne, deti a dospelí so stredne ťažkým deficitom od 2 000 do 5 000 IU, s ťažkým deficitom až 5 000–10 000 IU.

Dôležité je kontrolovať laboratórne koncentráciu vitamínu a odporúčať dávkovanie podľa laboratórnych výsledkov.

Potraviny obsahujúce vitamín D (treščia pečeň, mastné ryby, napr. makrela, krevety, menej v mäse, vo vaječnom žĺtku, v mlieku a mliečnych výrobkoch, ale aj v avokáde a niektorých hubách.

Zdroj: https://zdravie.pravda.sk/

Related Articles

NÁVRAT DO KANCELÁRIÍ ALEBO PREČO HOME OFFICE NEFUNGUJE TAK, AKO SME SI MYSLELI

Počas krízy sa častokrát spomínalo, že home office je „nový normál“. Dva roky skúseností však jasne ukázali, že zamestnanci viac či menej...

ČASOVÝ MANAŽMENT: 10 TIPOV AKO PRACOVAŤ INTELIGENTNEJŠIE, NIE ŤAŽŠIE A DLHŠIE

Pracovať kvalitne a efektívne neznamená, že budeme pracovať tvrdo a dlho. Dôležité je vykonávať prácu inteligentne. V tom nám pomôže aj časový...

BUDE LIETANIE BEŽNÝ SPÔSOB DOPRAVY? NEMCI TVORIA „NEBESKÉ CESTY“ PRE MESTÁ

Pozemná mestská doprava je so zvyšujúcou sa populáciou čoraz preťaženejšia. Práve preto bude v mestskom prostredí dramaticky rásť počet dopravných prostriedkov, ktoré budú...

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
20,100OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

NÁVRAT DO KANCELÁRIÍ ALEBO PREČO HOME OFFICE NEFUNGUJE TAK, AKO SME SI MYSLELI

Počas krízy sa častokrát spomínalo, že home office je „nový normál“. Dva roky skúseností však jasne ukázali, že zamestnanci viac či menej...

ČASOVÝ MANAŽMENT: 10 TIPOV AKO PRACOVAŤ INTELIGENTNEJŠIE, NIE ŤAŽŠIE A DLHŠIE

Pracovať kvalitne a efektívne neznamená, že budeme pracovať tvrdo a dlho. Dôležité je vykonávať prácu inteligentne. V tom nám pomôže aj časový...

BUDE LIETANIE BEŽNÝ SPÔSOB DOPRAVY? NEMCI TVORIA „NEBESKÉ CESTY“ PRE MESTÁ

Pozemná mestská doprava je so zvyšujúcou sa populáciou čoraz preťaženejšia. Práve preto bude v mestskom prostredí dramaticky rásť počet dopravných prostriedkov, ktoré budú...

VIETE ČO PIJETE? KÁVA JE HROU CHUTÍ A STOJÍ SI ZA ŇU PRIPLATIŤ

Žiadne šlendriánstvo, ale výsledok poctivej driny a umenia. Výroba kávy sa nezačína a nekončí len pri jej pražení. „Spálenie“ kávy často zakrýva...

MODRÉ SVETLO SMARTFÓNOV ČI POČÍTAČOV OHROZUJE VAŠU KRÁSU. AKO S NÍM ZABOJOVAŤ?

Denne sa pozeráme do mobilných telefónov, mnohí z nás sedia hodiny za počítačom, ktoré sa stali našimi "pracoviskami". Výsledok však môže mať...