Vo veku 96 rokov zomrela v utorok ráno lekárka, zakladateľka a prezidentka Ligy proti rakovine (LPR) Eva Siracká. Liga o tom informovala na sociálnej sieti.
„Patrila k tým vzácnym ľuďom, ktorých život bol zmysluplný, nasledovaniahodný a inšpiratívny pre mnohých. Ďakujeme v mene našom, v mene onkologických pacientov a celej verejnosti za možnosť užívať úrodu toho, čo s láskou započala,“ uviedla LPR.
Svetová zdravotnícka organizácia zaradila Sirackú medzi 65 popredných lekárov sveta. Na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského promovala v roku 1951, prvú atestáciu mala z rádiológie, druhú z rádiológie a onkológie. Bola prvou ženou na Slovensku, ktorá sa venovala rádioterapii. Od roku 1953 pracovala v Onkologickom ústave sv. Alžbety, 1961–1991 v Ústave experimentálnej onkológie SAV.
Má viacero štátnych ocenení a vyznamenaní, viaceré dokonca z rúk prezidenta SR (Pribinov kríž I. triedy, Rad Ľ. Štúra III. triedy). Bola prvou Európankou, ktorej Svetová zdravotnícka organizácia udelila Sasakawa Health Prize a Parlament EÚ ju vymenoval za Občianku Európskej únie za celoživotnú prácu v onkológii.
Eva Siracká sa svojou osvetou zaslúžila o to, aby onkologické ochorenia prestali byť v spoločnosti tabu. V reakcii na jej úmrtie to na sociálnej sieti uviedla prezidentka Zuzana Čaputová. „Spoločnosť významne pokročila v tom, ako vníma onkologické diagnózy a ako o nich hovorí, ako pristupuje k chorým. Je to zásluha Evy Sirackej,“ napísala.
Vyzdvihla, že ako lekárka nielenže zasvätila svoj život boju proti rakovine, ale zaslúžila sa aj o zmenu jej vnímania v spoločnosti. „Aby sa o nej otvorene hovorilo. Aby popri strachu a obavách, ktoré sú prirodzenou ľudskou reakciou, cítili pacienti a ich blízki zároveň i nádej. Aby mali dostatok informácií a s nimi aj viac síl bojovať,“ uviedla hlava štátu.