24.2 C
Bratislava
sobota, 22 júna, 2024
spot_img

VRACAJÚ SA K NÁM V MARCI PO 2-MESAČNOM LETE Z AFRIKY. PO STRATE PARTNERA OD ŽIAĽU HYNÚ. NAJVIAC ICH MAJÚ V DVOCH KRAJOCH

Pre bociany je typické, že žijú v trvalých partnerstvách. Dokonca sú si taký verní, že keď jeden z páru zahynie, druhý si už väčšinou nového partnera nehľadá.

Vzájomná prepojenosť bocianej dvojice môže byť taká silná, že pri strate druha v stavoch hlbokej depresie druhý partner zakrátko tiež uhynie.

„Minulý rok bolo u nás zaznamenaných 1456 obsadených hniezd bocianov. Najväčšia hustota hniezd je v Prešovskom a Košickom kraji. V pôsobnosti RCOP Prešov bolo v roku 2023 obsadených viac ako 300 hniezd. Najviac ich bolo v okrese Svidník (72), Vranov nad Topľou (70) a Bardejov (66). Obec Kurima sa môže pýšiť najvyšším počtom hniezd (desať),“ uviedla pre TASR Marta Hrešová zo Štátnej ochrany prírody SR – Regionálneho centra ochrany prírody (RCOP) Prešov,.

Starostliví rodičia

Prvý z Afriky prilieta zvyčajne samec, s odstupom niekoľkých dní sa vracia aj samička. Spoločne upravujú hniezdo a aj pri sedení na vajíčkach sa striedajú. Po vyliahnutí potomstva ho rodičia dva mesiace kŕmia prevažne myšami a žabami, ako chuťovky ponúkajú chrobáky, lúčne koníky a kobylky, vážky, jašterice, hady, slimáky, dážďovky. Po dostatočnom zosilnení mláďat bociany koncom augusta opúšťajú hniezdiská u nás a odlietajú prečkať zimu do teplej Afriky.

Dokážu predpovedať počasie?
Podľa prírodovedca a spisovateľa doc. Ing. Miroslava Sanigu, CSc. naši predkovia vedeli z akustických prejavov najznámejších vtáčích druhov usudzovať, aké by malo byť v tom-ktorom ročnom období počasie. Jedna pranostika hovorí, že keď bocian mnoho klokoce, oznamuje teplú jar. Aktuálne správanie živočíchov nám zase podľa odborníka môže napovedať niečo o vývoji krátkodobej poveternostnej situácie. Hovorí o tom napríklad pranostika: Keď bociany svoje mladé na hniezdach pod krídla schovávajú, cítia trvalý dážď.

Kde hľadať hniezda bocianov?

Najradšej hniezdia na komínoch alebo stĺpoch elektrického vedenia. Priemer hniezda je od 110 do 200 cm a jeho výška závisí od veku: čím je hniezdo staršie, tým je mohutnejšie. Známe sú bocianie megastavby vysoké viac ako dva metre a vážiace vyše tony.

Do sčítania sa môže zapojiť každý

Po desiatich rokoch sa opäť i na Slovensku uskutoční medzinárodné sčítanie bocianov. Sčítanie ponúkne výsledky, aký je populačný trend bocianov v Európe. „Do sčítania sa môže zapojiť každý, kto bude pozorovať hniezdo bociana a údaje pozorovania zapisovať prostredníctvom webstránky bociany.sk. Ľudia tam môžu zapisovať, kedy bociany prileteli na hniezdo a ak budú mať mláďatá, tak koľko ich je a podobne,“ vysvetlila Hrešová a doplnila, že vhodným obdobím na zaznamenanie obsadených hniezd a zistenie počtu vyvedených mláďat u nás je obdobie od 15. júna do 20. júla.

Ornitológovia budú koncom júna na hniezdach krúžkovať mláďatá bocianov. „Realizuje sa to vtedy, keď už sú dostatočne veľké a krúžok im z nohy nespadne. Nie sú zároveň natoľko veľké, aby napríklad boli vyplašené a mohli vyskočiť z hniezda. Takýmto spôsobom máme potom veľmi dobrú návratnosť informácií, kadiaľ jednotlivé bociany putujú, pretože čísla z krúžku sa dajú ľahko odčítať aj ďalekohľadom,“ doplnila Hrešová.

Zdroj: Vracajú sa k nám v marci po 2-mesačnom lete z Afriky. Po strate partnera od žiaľu hynú. Najviac ich majú v dvoch krajoch – Záhrada – Záhrada – Pravda

Related Articles

7 KOMENTÁRE

  1. Thank you for your response! If you have any specific questions, topics, or areas of interest you’d like to discuss, feel free to share them. Whether it’s about technology, science, literature, or any other subject, I’m here to provide information and assistance. Just let me know how I can help you further, and I’ll do my best to assist you!

  2. Thank you for your response! If you have any specific questions, topics, or areas of interest you’d like to discuss, feel free to share them. Whether it’s about technology, science, literature, or any other subject, I’m here to provide information and assistance. Just let me know how I can help you further, and I’ll do my best to assist you!

  3. I truly enjoyed what you’ve achieved here. The design is stylish, your written content fashionable, yet you appear to have acquired some apprehension regarding what you intend to present going forward. Undoubtedly, I’ll return more frequently, similar to I have almost constantly, in the event you sustain this ascent.

  4. I genuinely appreciated what you’ve achieved here. The outline is tasteful, your written content fashionable, yet you appear to have acquired some uneasiness regarding what you wish to present forthwith. Undoubtedly, I’ll return more frequently, similar to I have almost constantly, should you sustain this upswing.

  5. I truly appreciated the work you’ve put forth here. The sketch is tasteful, your authored material stylish, yet you appear to have developed some nervousness regarding what you intend to deliver next. Rest assured, I’ll return more regularly, much like I’ve done almost constantly, should you maintain this upward trajectory.

  6. I truly admired the work you’ve put in here. The design is refined, your authored material stylish, however, you seem to have acquired some trepidation about what you intend to present next. Undoubtedly, I’ll revisit more regularly, similar to I have nearly all the time, in the event you sustain this rise.

  7. I really enjoyed what you have accomplished here. The outline is elegant, your written content is stylish, yet you seem to have acquired a bit of apprehension over what you aim to convey next. Undoubtedly, I will revisit more frequently, just as I have been doing nearly all the time in case you sustain this upswing.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj komentár
Zadajte prosím svoje meno

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články