24.2 C
Bratislava
sobota, 22 júna, 2024
spot_img

ŽABIE DOMY SÚ ĎALŠOU NEVYHNUTNOSŤOU ZÁHRADY

Aj žaby potrebujú domov

Vtáčie búdky sú bežné prvky v záhradách, ale obojživelníky sú často prehliadané, pokiaľ ide o vytváranie domovov pre divokú zver na dvore. A zatiaľ čo spev vtákov môže byť o niečo príjemnejší ako kvákanie žabiek, malé zelené stvorenia môžu potrebovať vašu pomoc najviac.

Nie je ľahké byť zelený
Populácie obojživelníkov na celom svete rýchlo klesajú v dôsledku straty biotopov, znečistenia, nových predátorov a chorôb. Podľa National Geographic hrozí vyhynutie viac ako polovici svetových žiab, mlokov a dážďoviek.

„Apokalypsu“ obojživelníkov poháňa hlavne huba
Ľudia nevedomky rozšírili chytridové huby po celom svete, ktoré boli hlavným motorom smrti žiab. Z druhov obojživelníkov postihnutých chytridmi, 90 vyhynulo alebo sa predpokladá, že vyhynuly vo voľnej prírode. Ďalších 124 sa znížilo o viac ako 90 %. Podľa štúdie v Science z roku 2019 boli všetky z 501 poklesov okrem jedného spôsobené hubou.

Obojživelníky sa vyskytujú vo väčšine miest
Aj keď žijete vo veľkom meste, žaby sú pravdepodobne bližšie, ako si myslíte. V Brooklyn Heights v New Yorku môžete počuť volať sivé rosničky. V Los Angeles sa v kaňonoch Griffith Parku hojne vyskytujú ropuchy západné. Takže ak sú žaby vo vašej oblasti a existuje jasná cesta k vášmu žabiemu domu, nemali by ste mať problém ich nakoniec prilákať.

Zdroj: Pixabay

Žaby nie sú vyberavé; potrebujú len pôdu a trochu vody
Takže ak môžete, prečo nepomôcť svojim miestnym žabám a ropuchám s prístreškom na dvore? Analýza 28 projektov na vytvorenie rybníkov pre obojživelníky zistila, že žaby sa objavili vo všetkých rybníkoch. Väčšina štúdií dokonca zaznamenala nárast návštevnosti v porovnaní s prírodnými rybníkmi.

Kľúč k úspechu? Rastliny
Aj keď sa nezdá, že by žaby uprednostňovali „autentické“ prírodné rybníky, najväčším preddiktorom úspechu je počet rastlín rastúcich vo vode a okolo nej. Žaby radi relaxujú v tieni a majú miesta, kde sa môžu schovať vo vode, takže oceníte čokoľvek, čo môžete urobiť, aby ste im vyhoveli.

Ničenie škodcov: Najlepší priateľ záhradníka
Okrem toho, že žaby a ropuchy pomáhajú vášmu miestnemu ekosystému a sú v kontakte s prírodou, môžu byť vynikajúcou kontrolou škodcov. Napríklad niektoré ropuchy môžu každý deň zjesť viac ako 100 druhov hmyzu a slimákov.

Ako však žabie jazierko vôbec vyzerá?
Neexistuje jediný spôsob, ako vytvoriť žabie jazierko. Sprievodcovia sú po celom internete, ale najzákladnejšia verzia zahŕňa vykopanie jamy, položenie jazierkovej fólie a pridanie kameňov, vody a niektorých rastlín. Len dbajte na to, aby ste vodu odchlórovali alebo použili dažďovú vodu. Je to ľahké a krásne!

Z plastového zásobníka sa môže stať jazierko
Žaby naozaj nepotrebujú veľa miesta ani nič luxusné, takže použite čokoľvek, čo máte po ruke. Môžete použiť komerčnú jazierkovú fóliu, starú vaňu alebo základný plastový kôš. Naozaj sa to dá urobiť lacno!

Chcete niečo ešte jednoduchšie? Použite rozbitý hrniec na vytvorenie haly pre ropuchy
Ak už máte vo svojej záhrade čo i len malý zdroj vody, žaby a ropuchy naozaj ocenia miesto, kde sa môžu ukryť pred dravcami. Vyrobiť ho je jednoduché. Stačí vytvoriť malý vchod v hlinenej terakotovej nádobe. Namaľujte ho pre extra roztomilosť.

Z jednoduchého PVC potrubia sa môže stať žabí hotel
Rosničky milujú visieť vo zvislých rúrach, takže jednoduchým zabúchaním niekoľkých PVC rúrok do zeme alebo kvetináča môžete vytvoriť malý žabí hotel.

Môžete si kúpiť žabie hotely online
Ak nemáte 3D tlačiareň alebo chcete niečo prepracovanejšie pre svojich budúcich priateľov žaby, môžete si dokonca kúpiť domáce domčeky pre ropuchy na internetových stránkach, ako je Etsy. Och, a žabí frajer TikTok teraz tiež predáva žabie domčeky!

A čo komáre?
Žabie jazierka priťahujú komáre (a iný hmyz a druhy!) Aj keď komáre môžu byť chutným jedlom pre žubrienky, žaby a vážky, ak sú problémom, na vyriešenie problému môžete použiť lacný solárny prevzdušňovač.

Zdroj: Estados Unidos | Showbizz Daily |

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články