15.8 C
Bratislava
pondelok, 20 mája, 2024
spot_img

ZAČÍNA SA ASTRONOMICKÉ LETO

Hoci v tento rok u nás panuje letné počasie s malými prestávkami už od prvej polovice apríla, astronomické leto začína až v týchto dňoch. Stane sa tak práve v pondelok 21. júna o 5. hodine a 32. minúte stredoeurópskeho letného času (SELČ).  Slnko v tomto okamihu vstupuje do znamenia Raka a nastáva letný slnovrat.

 Dopad slnečných lúčov na Zem v deň letného slnovratu,Zdroj: https://meteoinfo.sk

Slnko v noci klesá iba plytko pod horizont

Napríklad v Košiciach Slnko vyjde 21. júna o 4.32 h, zapadne o 20.42 h SELČ. Do 21.24 h potom trvá občiansky súmrak – počas neho Slnko zostupuje k hranici 6 stupňov pod obzorom. V tomto čase je možné čítať bez umelého osvetlenia.

Nasleduje nautický súmrak, ktorý trvá do 22.24, kedy sa začne astronomický súmrak – pri ňom sú viditeľné jasnejšie hviezdy od veľkosti 5 mag. Ten potrvá až do 2.50 h nasledujúceho rána. “Slnko bude najviac len asi 17 stupňov pod obzorom, teda nenastane astronomická noc a nebude úplná tma. Najmenej jasné objekty na nočnej oblohe vtedy nie sú viditeľné,” vysvetlil Slovinský.

V Košiciach trvá obdobie bez astronomickej noci od 16. do 27. júna, v Žiline, ktorá leží severnejšie, je to dokonca od 8. júna do 4. júla. Vo Zvolene, naopak, len štyri dni od 19. do 23. júna. V južnej časti Slovenska nastáva krátka astronomická noc aj v čase letného slnovratu, napríklad v Bratislave 21. júna od 0.19 do 1.35 h SELČ.

“Astronómovia aj fotografi majú v tomto období trochu pauzu, najmä, ak chcú pozorovať objekty, na ktoré je potrebná tmavá obloha. Na druhej strane je tu dostatok pekných úkazov, ako sú západy či východy Slnka a Mesiaca, búrky a najmä nočné svietiace oblaky, ktoré sú pozorovateľné práve v tomto čase.

V oblastiach, ktoré ležia severnejšie než severný polárny kruh slnko v tomto období nezapadá pod obzor vôbec.

Severne od rovnobežky 48° 34´ (je to zvýraznená červená čiara na mapke) 21. júna vôbec nenastane astronomická noc, Zdroj: https://meteoinfo.sk/

21. jún = deň najskoršieho východu a zároveň najneskoršieho západu Slnka v roku? Nie celkom.

Deň letného slnovratu neznamená automaticky najskorší ranný východ Slnka a zároveň aj jeho najneskorší západ v roku. Je to trocha zložitejšie. Kvôli nerovnomernému pohybu Zeme okolo Slnka nastáva každoročne najskorší východ Slnka už 16. júna (teda pár dní pred slnovratom) a najneskorší západ Slnka až 25. júna (pár dní po slnovrate). Denný rozdiel vo východoch a západoch Slnka je v týchto dňoch však iba minimálny a predstavuje iba pár sekúnd. Že sa večer začína o niečo skôr stmievať, si preto všimneme najskôr v prvej dekáde júla.

S obdobím letného slnovratu sa viaže veľa magických zvykov – najznámejšie sú tzv. svätojánske ohne,
Zdroj: https://meteoinfo.sk/

Tradície spojené s letným slnovratom

Na Slovensku sa najtradičnejším zvykom oslavy letného slnovratu stalo pálenie svätojánskych ohňov počas najkratšej noci roka. Táto tradícia má svoj pôvod v indoeurópskej mytológii starých Slovanov. Slnovrat bol v minulosti chápaný ako začiatok novej etapy, vhodný na regeneráciu síl prírody aj človeka. Obrady letného slnovratu sú zväčša sústredené na sviatok sv. Jána Krstiteľa, ktorý pripadá na 24. júna, teda 3 dni po letnom slnovrate. Pohanský obrad sa tak počas dlhých stáročí spojil s kresťanskou tradíciou. V tento deň bol rozšírený zber svätojánskych bylín a rose, pozbieranej na lúke, sa pripisovala liečebná moc. Na Jána sa nesmelo sadiť ani prať. Šťastie mal človek, ktorý chytil svätojánsku mušku a nosil ju pri sebe. K oslavám slnovratu patril oheň vo viacerých formách. Dievčatá zakladali ohne týždeň pred sv. Jánom, na Jána a po Jánovi. Ohne mali privolať dážď a popol z nich mal ochraňovať novú úrodu. Predstavy o začínajúcom klesaní Slnka z vrcholného bodu nebeskej klenby vyjadrovali v niektorých regiónoch horiace kolesá, spustené z vrchov do dolín. Rozšírené bolo i vyhadzovanie fakieľ a zapaľovanie kolies na vysokých stĺpoch. Do vatier, ktoré symbolizovali silu Slnka, dávali ľudia kúsok cesta, posúch alebo odrobinky pečiva. Tieto akty boli pozostatkom pôvodných obetných rituálov Slovanov pred nástupom kresťanstva.

Zdroj: https://meteoinfo.sk

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články