13 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023

ZAROBIŤ NA AI? DO UMELEJ INTELIGENCIE UŽ INVESTUJEME SKORO VŠETCI

Akcie technologických spoločností reprezentované indexom Nasdaq Composite zaznamenali v roku 2022 prepad o viac ako 33 %. Spustenie pokročilého jazykového modelu ChatGPT spoločnosti OpenAI v novembri minulého roka ale vyvolalo vlnu nadšenia a zmenilo aj ponurú náladu investorov.

V priebehu niekoľkých mesiacov si nová služba získala viac ako 100 miliónov používateľov a stala sa najrýchlejšie rastúcou aplikáciou v histórii.

Začiatok novej éry?

Potenciál novej technológie potvrdil aj nedávny report spoločnosti BlackRock, najväčšieho svetového správcu aktív. Medzi megatrendy, ktoré budú mať v nasledujúcich rokoch zásadný vplyv na globálne akciové trhy, zaradil aj umelú inteligenciu (AI).

Odozva šéfov najväčších obchodovaných firiem na seba nenechala dlho čakať – podľa analytikov spoločnosti FactSet sa v druhom kvartáli 2023 o AI zmienilo rekordných 110 spoločností zo širšieho akciového indexu S&P 500. Zdá sa, že boom umelej inteligencie je v plnom prúde.

Historické maximá na dohľad

Optimistické očakávania poslali prudko nahor akcie spoločností, od ktorých investori očakávajú, že budú profitovať z rastu AI. V prvom polroku 2023 si americké technologické akcie pripísali nárast o 32 %, čo predstavuje najlepší prvý polrok za posledné štyri dekády. K rastu najviac prispela najmä hŕstka veľkých spoločností: Apple, Amazon, Microsoft, Nvidia, Alphabet (Google), Meta (Facebook) a Tesla. Pre porovnanie, index „staromódnych“ akcií Dow Jones zaznamenal rast iba o necelé 4 %.

Investorov do moderných technológií očividne netrápili obavy o stabilitu bankového sektora, dlhový strop či vysoké úrokové sadzby. K dosiahnutiu nových historických maxím Nasdaqu zostáva už len približne 17 %.

Skoro všetci už investujeme do AI – ako je to možné?

Na to, aby ste získali podiel na raste umelej inteligencie, nemusíte hľadať akcie AI startupov. Zdroje na jej vývoj vo veľkom míňajú aj dnešní technologickí giganti. Microsoft dohromady investoval 13 miliárd dolárov do spoločnosti OpenAI (ktorá vyvinula spomínaný jazykový model ChatGPT), vďaka čomu získal možnosť lepšie integrovať jej technológiu do svojich služieb.

Čipový gigant Nvidia, ktorého produkty sú potrebné pre fungovanie väčšiny AI modelov, je ako predajca lopát počas zlatej horúčky. Google vyvíja vlastného AI chatbota, spolu s Apple zároveň budú profitovať z nových aplikácií pribúdajúcich na ich platformy Google Play a App Store.

Čo majú všetky tieto firmy spoločné? Že ich už väčšina z nás vlastní. Každý, kto investuje do akciových indexov v 2. a 3. pilieri, ETF či podielových fondov, má zaručene aj podiel na zisku týchto technologických gigantov.

Väčšina akciových indexov je totiž vážená podľa trhovej hodnoty. Čím väčšiu hodnotu firma má, tým väčšie percento indexu predstavuje. „Big Tech“ sedmička (Apple, Microsoft, Google, Meta, Amazon, Nvidia a Tesla) predstavuje približne štvrtinu amerického indexu S&P 500. V indexe MSCI World, do ktorého investujú indexové fondy v 2. aj 3. pilieri, majú sektory technológií (Apple, Microsoft, Nvidia a pod.) a komunikačných služieb (Alphabet, Meta a pod.) približne 30% podiel.

AI je konečne trend, ktorý nemusíte naháňať. Tentokrát nie je potrebné strácať čas špekulovaním, ktorú kryptomenu či firmu podnikajúcu s marihuanou si za úspory kúpite, ako pri minulých investičných horúčkach. Väčšina ľudí sa na takých špekuláciách aj tak nakoniec popálila. Stačí pravidelne sporiť a prostriedky investovať do akciových indexov (napr. nakupovaním ETF fondov a účasťou v 2. pilieri) a zisk AI projektov vás neobíde.

Nepodliehajte trendom a mániám

Nasledovanie trendov a naháňanie sa za novinkami zriedka vedie k dlhodobému budovaniu bohatstva. História finančných trhov je plná príkladov prehnaného optimizmu a následného nepríjemného vytriezvenia. Pri investovaní je nevyhnutné byť opatrným optimistom, nie však na úkor riadenia rizika. Geografická a sektorová diverzifikácia naďalej zostáva kľúčovým parametrom úspešnej investície.

Počas technologickej bubliny v 90. rokoch minulého storočia spoločnosti ako Yahoo a Pets.com nenaplnili očakávania, zatiaľ čo iné, ako Apple, Microsoft či Google, prosperovali a dnes patria k najhodnotnejším firmám na svete. Určiť s istotou víťazov v rýchlo sa vyvíjajúcom prostredí je nemožné. Spoločnosti, ktoré budú z AI profitovať najviac, možno dokonca ešte ani nevznikli. Ak chcete vlastniť budúcich víťazov, je nevyhnutné vlastniť všetky akcie.

O AUTOROVI ČLÁNKU

Ján Tonka je autorom projektu online aplikácie na správu osobných financií Finbot. Má na starosti jej rozvoj a vedie tím klientskej podpory. Posledných päť rokov sa venuje budovaniu finančnej gramotnosti ako školiteľ, autor blogov a hosť podcastov.

Autorom článku je prispievateľ Forbesu Ján Tonka z portálu Finbot.

Zdroj: https://www.forbes.sk/zarobit-na-ai-do-umelej-inteligencie-uz-investujeme-skoro-vsetci/

Related Articles

CHCETE SI Z DOVOLENKY DONIESŤ SYR ALEBO CIGARETY? POZOR, MÔŽETE PORUŠOVAŤ ZÁKON

Na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave zaistili colníci počas leta takmer 45-tisíc kusov cigariet rôznych značiek privezených dovolenkármi z Turecka či...

O TOM, AKO VYZERÁTE, ROZHODUJE TO, ČO ROBÍTE KAŽDÝ DEŇ PO 15. HODINE POPOLUDNÍ

Chcete schudnúť a mať viac energie? Nemusíte prestať jesť, svoje chody si len musíte lepšie načasovať. Vďaka tomu si budete môcť reštartovať...

SKLADUJETE LIEKY V KÚPEĽNI? TU SÚ DÔVODY, PREČO TO NEROBIŤ

Nesprávne skladovanie lieku môže mať negatívne účinky na zdravie ľudí. Nesprávne skladovanie lieku môže mať negatívne účinky na zdravie...

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,200OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

CHCETE SI Z DOVOLENKY DONIESŤ SYR ALEBO CIGARETY? POZOR, MÔŽETE PORUŠOVAŤ ZÁKON

Na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave zaistili colníci počas leta takmer 45-tisíc kusov cigariet rôznych značiek privezených dovolenkármi z Turecka či...

O TOM, AKO VYZERÁTE, ROZHODUJE TO, ČO ROBÍTE KAŽDÝ DEŇ PO 15. HODINE POPOLUDNÍ

Chcete schudnúť a mať viac energie? Nemusíte prestať jesť, svoje chody si len musíte lepšie načasovať. Vďaka tomu si budete môcť reštartovať...

SKLADUJETE LIEKY V KÚPEĽNI? TU SÚ DÔVODY, PREČO TO NEROBIŤ

Nesprávne skladovanie lieku môže mať negatívne účinky na zdravie ľudí. Nesprávne skladovanie lieku môže mať negatívne účinky na zdravie...

SCHVÁLENIE EMISNEJ NORMY EURO 7 JE NA SPADNUTIE: LIMITY PRE AUTÁ MNOHÝCH PREKVAPILI, SÚ INÉ AKO V NÁVRHU SPRED ROKA

Limity pre osobné aj nákladné autá nakoniec nie sú také prísne, ako v pôvodnom návrhu spred roka. Európska únia...

CHCETE KONEČNE SCHUDNÚŤ Z BRUCHA?

Koľkokrát ste už toto čítali? Najlepšie je cvičiť večer, lebo máme najvyššiu teplotu telesného jadra, potom ráno, lebo nalačno spaľujeme tuky. Je...