- Vážky sú starobylá skupina hmyzu. Vzduchu vládli už v prvohorách. Známa je pravážka Meganeura monyi, ktorá žila pred 350 miliónmi rokov a dosahovala obrovské rozmery (rozpätie krídel 60 až 70 cm).
- Vážky majú mimoriadne letové schopnosti. V rýchlosti a vytrvalosti patria medzi rekordérov v ríši hmyzu. Dokážu ovládať každé krídlo samostatne a vedia tak lietať dozadu, zastať vo vzduchu na mieste alebo naraz zmeniť smer letu.
- Niektoré druhy vážok prekonávajú pri preletoch veľké vzdialenosti a nadmorské výšky. V horských priesmykoch pohoria Pamír boli pozorované imága vo výške 4600 až 5000 m n.m. Dokonca bolo nájdené imágo zamrznuté na ľadovci vo výške 6000 m n.m. V prípade vážky štvorškvrnnej (Libellula quadrimaculata) boli ešte v 20. rokoch 20. storočia v Sliezsku pozorované hromadné prelety, pripomínajúce roje koníkov sťahovavých (Locusta migratoria).
- Vážky sú nápadne a pestro sfarbené. Stávajú sa preto častým motívom pre umelcov. Známe sú medirytiny českého maliara V. Hollara, ktoré boli vydané tlačou v Antverpách v roku 1646. V kultúrach Ďalekého Východu (Japonsko, Čína) vážky symbolizujú silu, odvahu a šťastie a aj v súčasnosti sú tam časté ich maliarske vyobrazenia a miniatúry. Pre prírodné národy v Indonézii a Amazónii sú symbolom sily a vytrvalosti. V Európe sa ich vyobrazenia objavujú na knižných značkách (Ex libris), poštových známkach, pečiatkach alebo minciach. Vážky fotografuje aj český spevák Dan Bárta.
- Vážky majú veľký praktický význam, vo vodných a močiarnych ekosystémoch sú nenahraditeľné. Znižujú početnosť komárov a iného hmyzu, dokážu indikovať vlastnosti prostredia alebo inšpirovať technikov pri konštrukcii nových typov lietajúcich strojov. Vážkami sa zaoberá biologická veda s názvom odonatológia.
- Rozmnožovaním sú vážky jedinečné. Počas párenia sú spojené takým spôsobom, že vytvárajú kruh. Umožňuje im to lietať a vyhnúť sa prípadným predátorom, čo je medzi hmyzom výnimočné.
- Medzi vážkami je aj niekoľko ohrozených a chránených druhov. Bolo by viac ako symbolické, keby sa vyobrazenie vážky objavilo v znaku niektorého chráneného územia.
- O vážkach koluje niekoľko povier. Jedna z nich je, že vážky štípu, čo nie je pravda. Vážky nemajú žihadlo a tak štípať nedokážu. Samice však majú kladielko, ktorým kladú vajíčka do vodných rastlín alebo do bahna.
Zdroj: http://www.vazky.sk/hry/zaujimavosti.html