18.9 C
Bratislava
sobota, 22 júna, 2024
spot_img

ZBOHOM BOĽAVÉ ZÁPÄSTIE. ŠTUDENTI VYMYSLELI PODLOŽKU POD MYŠ, KTORÁ SAMA POVIE DOSŤ

Dvaja vysokoškoláci Vasil Kostin a Tomáš Trejdl sa ešte počas štúdia rozhodli vymiesť jeden z najväčších neduhov počítačovej doby. Stačí k tomu podložka pod myš. Samozrejme, špeciálna – taká, ktorá včas deteguje, že vám hrozí syndróm karpálneho tunela. Mladí Česi ju práve predstavujú v Istanbule.

Prebieha tam akcia Red Bull Basement, stretávajú sa tu nápady a technologické inovácie zástupcov z celkovo 44 krajín. Akcia má naozaj globálny rozsah, prileteli tímy z Juhoafrickej republiky, Srí Lanky, Japonska, Brazílie, Uzbekistanu, Austrálie. Oni dvaja reprezentujú Česko.

„Poznáme sa od detstva, študovali sme na rovnakej základke aj na gympli, potom sme išli na iné univerzity. Zase nás nakopol hackathon v IKEM,“ hovorí Kostin.

Témou totiž boli inovácie v medicíne, odbor skrátene nazývaný medtech. A v ňom sa ich záujmy ideálne prelínali. Prvý je študentom piateho ročníka medicíny, druhý má za sebou softvérové inžinierstvo a na ČVUT sa teraz venuje magisterskému odboru interakcie človeka s počítačom.

Museli si však chvíľu počkať. „Počas covidu sme s našimi aplikáciami pomáhali s triedením pacientov v nemocniciach,“ vysvetľuje Kostin. V tej dobe už mali v hlave projekt Wrest natoľko dobre vymyslený, že sami kontaktovali univerzitné vedenie, presvedčili ho o podnikateľskom potenciáli a získali grant Technologickej agentúry ČR.

Pomôže predísť zdravotným problémom

O čo teda ide? Podložka pod myš vychádza z užívateľských návykov (teda z nášho správania pri počítači) a hlavne ich zmien, čo vyhodnocujú algoritmy.

„Vyvíjame detekciu, vďaka ktorej u daného užívateľa zistíme, či je v riziku syndrómu karpálneho tunela,“ približuje Kostin a Trejdl dodáva: „To, že vás na základe dát podložka v správnej chvíli upozorní, že pracujete príliš dlho a rovno vám ponúkne cviky na zápästie, je veľká pridaná hodnota. Tým môžete ochoreniu predísť.“

Nejde pritom o žiadnu minoritnú vec, „karpály“ postihujú až desatinu ľudí pracujúcich s počítačom a na operačných sálach pre ne končia aj tridsiatnici.

Ich projekt výrazne popohnalo práve prvé miesto v českom kole Red Bull Basement. „Dosť nám to pomohlo urýchliť proces chápania biznisového sveta,“ hovorí Kostin.

Ako víťazi navyše dostali aj mentorov: zakladateľku hnutia Czechitas a dnes šéfku Avastu pre inklúziu a diverzitu Ditu Formánkovú, technologického youtubera Petra Máru či Pavlínu Louženskú, spoluzakladateľku úspešnej platformy Holky z marketingu a mimo iného mentorku Google for Startups pre Európu a Afriku. Poslední dvaja sú s nimi priamo v Istanbule.

Energia aj potenciál

„Chlapci pre mňa boli v českom kole jasní výhercovia. Majú drive a energiu, background budúceho doktora a programátora, navyše prichádzajú s medtechom, čo má obrovský potenciál a investori na to počúvajú. Je tam relevancia aj trh,“ hovorí Louženská.

Čo je zásadná vec? Nápady niektorých z účastníkov akcie v Instanbule majú zatiaľ k realizáciám dosť ďaleko. No česká dvojica už ponúka konkrétnu vec v pokročilej fáze. Celkom majú pre Wrest zazmluvnených osem firiem, vďaka ktorým budú zbierať dáta, s čím im pomáhala práve Louženská.

„Sú tam napríklad poisťovňa Axa, právnická firma Bird & Bird, cowork HubHub, marketingová agentúra Taste,“ približuje Louženská. „Našou prácou bolo pomôcť chlapcom vidieť všetko zo širšieho uhla, napojiť ich na biznis. Firmy sa aj počas covidu naučili, že sa chcú starať o zdravie zamestnancov, táto téma biznisom dobre rezonuje.“

Pri modrých vodách Bosporu vďaka tomu majú kamaráti z detstva iný prístup než konkurencia. Vyhrať? Bolo by to pekné, ale bez ohľadu na to – projekt pobeží ďalej.

Dôležitejšie pre nich je, že v Istanbule absolvujú workshopy napríklad ohľadom sociálnych sietí, v porote sú zase zástupcovia Intelu alebo TikToku a oni si vyskúšajú reálnu prezentáciu pred náročným publikom.

Keď vás nesprávne návyky pripravia o prácu

Zatiaľ, čo Kostina téma zaujala aj preto, že ako medik asistoval pri operáciách karpálneho tunela, zástupca technologického krídla Trejdl hovorí: „Ja som sa s tým zase stotožnil z pohľadu toho, že to riešime primárne pre ľudí, ktorí dennodenne pracujú a sedia za počítačom. A keď nedbáte o správne návyky, pracovať zrazu nemôžete.“

Premostenie medzi dvomi odlišnými odvetviami považujú za jednu zo svojich veľkých výhod. Keď dočerpajú grant od Technickej agentúry, plánujú mať hotovú klinickú štúdiu, založenú firmu a prvé investičné kolo.

„Chcel by som čiastku okolo desiatich miliónov korún, aby sme to mohli poriadne rozbehnúť,“ hovorí ambiciózne Kostin (10 miliónov korún je približne 411-tisíc eur, pozn. ed.). „Pokiaľ sa to rozbehne, som pripravený si šiesty ročník medicíny rozložiť, pretože je v ňom množstvo stáží a štátnic.“

Nie každý startupový úspech musí nutne začínať v garáži, hodia sa aj prednáškové sály. Zakladatelia Wrestu sa zhodujú na tom, že im vysokoškolské prostredie pomáha.

Pre firmy a ich zamestnancov

„Ja napríklad študujem user experience design, teda ako navrhnúť produkt, aby bol čo najpoužiteľnejší,“ vysvetľuje Trejdl, veľký fanúšik 3D tlače, ktorému k modelom Wrestu doma pomáha tlačiareň od Prusa Research. „Druhou stránkou veci je však stavať všetko tak, aby sa to zároveň predávalo. Vidieť biznisový potenciál.“

Hodlajú začať s B2B, teda ako servis pre firmy a ich zamestnancov. Ďalšou možnou vetvou je potom nielen B2C, cesta priamo ku koncovému užívateľovi, ale ponúka sa aj využitie vo svete hráčov, prípadne pri rehabilitáciách tých, ktorí už so syndrómom karpálneho tunela bojujú.

„Cieľových zákazníkov môže byť veľa. Prvá fáza však bude to, že otestujeme zamestnancov firiem a kto bude v riziku, tomu ponúkneme podložku,“ plánuje Kostin. O takých sa už potom ich medtech produkt postará – tým, že sám včas povie dosť.

Článok vyšiel na Forbes.cz. Autorom je Miroslav Němý.

Zdroj: https://www.forbes.sk/zbohom-bolave-zapastie-studenti-vymysleli-podlozku-pod-mys-ktora-sama-povie-dost/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články