8.9 C
Bratislava
nedeľa, 21 apríla, 2024
spot_img

ZBOHOM STRIEKAČKY! CUKROVKÁRI SA DOČKAJÚ POHODLNEJŠIEHO SPÔSOBU PODÁVANIA INZULÍNU

Kanadským výskumníkom sa podaril prelom v snahe nahradiť inzulínové injekcie tabletkami.

Diabetici po celom svete už o niekoľko rokov možno vymenia svoje striekačky za pohodlnejšie, lacnejšie a ekologickejšie alternatívy. Inzulínové tabletky však nebudú prehĺtať. Výskumníci z Univerzity v Britskej Kolumbii totiž zistili, že oveľa účinnejší spôsob ich užívania je tabletky namiesto prehĺtania cmúľať.

Nepraktický spôsob

Na svete žije takmer desať miliónov cukrovkárov odkázaných na injekčné podávanie inzulínu niekoľkokrát denne. Tento postup je nielen nepríjemný, ale aj nešetrný voči životnému prostrediu. „Výsledkom sú veľké objemy odpadu,“ hovorí hlavný autor výskumu Anubhav Pratap-Singh. „Ide o tony a tony injekčných striekačiek a plastov, ktoré nevieme recyklovať, a tak končia na skládkach.“

Výskumníci sa preto už mnoho rokov snažia vyvinúť preparáty, ktoré umožnia podávať inzulín  formou tabletiek. „V prípade orálne podávanej tabletky by sme výrazne znížili diskomfort pacienta aj množstvo odpadu,“ hovorí vedec. „Okrem toho by sme dokázali znížiť cenu za jednu dávku inzulínu, pretože jeho výroba do podoby tablety je jednoduchšia a menej nákladná.“ V neposlednom rade, pripomína Pratap-Singh, diabetikom by sa uľahčilo cestovanie, pretože inzulín určený na vstrekovanie do tela musia neustále udržiavať v chlade.

Neprehĺtať

Vedcom sa v predchádzajúcich rokoch podarilo vyvinúť viacero preparátov s ústne podávaným inzulínom. Všetky však trpeli rovnakou slabinou. Vyžadovali mnohonásobne vyššie dávkovanie, pretože väčšina liečiva vyšla nazmar. Namiesto toho, aby si našlo cestu do pečene, sa hromadlo v žalúdku. Pratap-Singh s kolegami preto zvolil odlišný prístup – vyvinuli tabletu, ktorú nie je potrebné prehĺtať. Ako informujú vo vedeckom časopise Scientific Reports, ich tableta sa postupne rozpustí v ústnej dutine, pričom inzulín absorbujú membrány nachádzajúce sa na vnútornej strane líc a pier, takzvané buccal mucosa.

Pri experimentoch na potkanoch sa týmto spôsobom podarilo zužitkovať všetok inzulín obsiahnutý v preparáte. Každý jeden gram skončil v pečeni namiesto toho, aby sa akumuloval v žalúdku. „Dokonca ani dve hodiny po podaní tabletky sme v žalúdku testovaných potkanov nezistili žiaden inzulín,“ vyzdvihuje spoluautor štúdie Yigong Guo. „A presne o to nám išlo.“

Pôsobí rýchlo a dlho

Výskumníci obišli aj ďalší nedostatok starších ústne podávaných preparátov. Tým bolo pomalé uvoľňovanie. Zatiaľ čo injekčne podaný inzulín v tele aktívne pôsobí už po 30 minútach, tabletkový sa uvoľňoval postupne v priebehu dvoch až štyroch hodín. Nová, v ústach absorbovaná tableta touto slabinou netrpí. „Tak ako rýchlo pôsobiaci inzulín z injekcií, naša ústna tabletka sa úplne rozloží po polhodine a liečivo pôsobí ďalšie dve až štyri hodiny,“ hovorí spoluautor štúdie Alberto Baldelli.

„Tieto výborné výsledky ukazujú, že sme na správnej ceste vyvinúť spôsob podávania inzulínu, po ktorom ho už nebude treba vpichovať pred každým jedlom,“ hovorí Anubhav Pra­tap-Sing­h. „Tým zlepšíme kvalitu života aj duševné zdravie miliónov ľudí, ktorí trpia cukrovkou prvého typu.“ Výskumník dodáva, že už čoskoro očakáva prvé výskumy účinnosti nového preparátu na ľuďoch. Ak uspejú – a vedci veria, že áno, -, po niekoľkých rokoch sa na trhu objaví tabletka, ktorá bude rovnako účinná ako jej injekčná alternatíva.

Zdroj: https://plus7dni.pluska.sk/veda-a-zdravie/zbohom-striekacky-cukrovkari-dockaju-pohodlnejsieho-sposobu-podavania-inzulinu?itm_brand=plus7&itm_template=listing&itm_modul=articles-rubric-list&itm_position=5

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,600OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články