15.8 C
Bratislava
pondelok, 20 mája, 2024
spot_img

ZEM SA ZRAZU TOČÍ RÝCHLEJŠIE. NAŠA PLANÉTA PRÁVE ZAŽILA NAJKRATŠÍ DEŇ, O KTOROM VIEME

TimeAndDate.com uvádza, že 29. júna 2022 stanovila naša planéta nový rekord – v rýchlosti dokončenia jednej rotácie.

Zem sa síce otočí okolo svojej osi za 24 hodín, no nie je to úplne presné. Avšak ešte pred niekoľkými rokmi sa po viacerých meraniach atómovými hodinami od roku 1973 predpokladalo, že rotácia Zeme sa spomaľuje.

International Earth Rotation and Reference Systems Service (IERS) dokonca začala príležitostne pridávať sekundy, aby kompenzovala pomalšie otáčanie (naposledy 31. decembra 2016).

V dlhodobom horizonte to stále môže platiť – rotácia Zeme sa môže vo všeobecnosti spomaľovať. Koniec koncov aj pôsobením Mesiaca. Jeho gravitačná sila spôsobuje príliv a odliv a tiež to, že obežná dráha Zeme okolo Slnka je mierne eliptická.

Ako rýchlo sa Zem otáča?

V posledných rokoch však atómové hodiny ukázali, že rotácia Zeme sa začala zrýchľovať. Vyzerá to tak, že by sa mohlo začať 50-ročné obdobie kratších dní.

V roku 2020 vedci zaznamenali 28 najkratších dní od roku 1960. Donedávna bol rekordným dňom 19. júl 2020. Rotácia Zeme vtedy trvala o 1,4602 milisekundy menej než 24 hodín.

29. júna 2022 však naša planéta rekord pokorila a ubrala nám z 24-hodinového dňa 1,59 milisekundy. Potom nasledoval 26. júl, keď bol deň kratší o 1,50 milisekundy.

Prečo Zem zrýchľuje?

Príčina rozdielnej rýchlosti rotácie Zeme nie je známa, existuje však veľa teórií:

  • topenie ľadovcov znižuje váhu na póloch;
  • pohyby vnútorného roztaveného jadra našej planéty;
  • seizmická aktivita;
  • „Chandlerovo kolísanie“ – pohyb geografických pólov Zeme po jej povrchu.

Prečo je rýchlosť rotácie Zeme dôležitá

Zrýchľujúca sa rotácia Zeme zanecháva následky, lebo atómové hodiny, ktoré sa používajú v GPS satelitoch, neberú do úvahy meniacu sa rotáciu Zeme.

Ak sa Zem točí rýchlejšie, dostane sa do rovnakej polohy o niečo skôr. Pol milisekundy sa rovná 26 centimetrom na rovníku. Stručne povedané, GPS satelity, ktoré už musia byť upravené o účinok Einsteinovej všeobecnej teórie relativity, sa rýchlo môžu stať zbytočnými.

Existujú tiež potenciálne mätúce dôsledky pre smartfóny, počítače a komunikačné systémy, ktoré sa synchronizujú so servermi Network Time Protocol (NTP). Tie sú definované ako počet sekúnd od 00:00:00 UTC 1. januára 1970.

Na vyriešenie všetkých podobných problémov budú musieť medzinárodní časomerači pridať zápornú sekundu.

Len čas však ukáže, či sa Zem bude otáčať naďalej rýchlejšie.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je prispievateľ Jamie Carter.

Zdroj: https://www.forbes.sk/zem-sa-zrazu-toci-rychlejsie-nasa-planeta-prave-zazila-najkratsi-den-o-ktorom-vieme/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články