20.2 C
Bratislava
štvrtok, 8 júna, 2023

ZVEREJNILI JAZYKY, KTORÉ SA ĽUDIA UČIA NAJČASTEJŠIE: KÓREJČINA PREKVAPILA, MEDZI SLOVÁKMI DOMINUJE INÁ REČ

Aj vy ste si s príchodom nového roka povedali, že sa počas najbližších mesiacov začnete vzdelávať a naučíte sa nový cudzí jazyk? Možno práve aj vy patríte medzi tých, ktorí si počas posledných pár minút roka 2022 do smartfónu či tabletu nainštalovali aplikáciu Duolingo, s ktorou sa môžete naučiť základy (a tí šikovnejší možno aj viac!) prakticky akéhokoľvek cudzieho jazyka. A možno by ste v roku 2023 mali začať kórejčinou. Prečo?

Práve kórejský jazyk sa totiž vo vzdelávacích aplikáciách začína drať na vrchol rebríčka obľúbenosti u používateľov. Svedčia o tom napríklad aj dáta z výročnej správy aplikácie Duolingo, ktorá sa pri učení cudzích jazykov teší popularite aj na Slovensku.

Kórejčina na vzostupe – aj vďaka Netflixu

Ako najnovšie informuje vo svojom článku spravodajská televízna stanica CNN, práve spomínaná kórejčina patrila minulý rok k najobľúbenejším cudzím jazykom, ktoré sa používatelia po svete učili, resp. sa v ňom chceli vzdelávať. Ako web pripomína, môže za to vo veľkej miere aj rozmach juhokórejskej hudobnej, filmovej či televíznej produkcie. Streamovacia služba Netflix s úspechom odpremiérovala seriálový hit Squid Game, v ktorom kórejčina nikomu neprekážala, práve naopak. Divákov kórejská kultúra ešte viac zaujala a začali ju vo veľkom vyhľadávať nielen na internete, ale aj v jazykových kurzoch.

Kórejčina sa obľube zatiaľ teší najmä v krajinách južnej a juhovýchodnej Ázie, napríklad na Filipínach, v Thajsku, Indonézii alebo napríklad aj v Pakistane. Záujem sa ale podľa výročných dát aplikácie Duolingo postupne zvyšuje aj globálne. Práve táto aplikácia slúži na samoštúdium cudzích jazykov a v roku 2022 bola kórejčina 7. najčastejšie študovaným jazykom. Vďaka tomu sa jej podarilo o jedno miesto predbehnúť čínštinu, ktorá je všeobecne považovaná za jazyk budúcnosti. Najmä teda čo sa týka sféry obchodu a ekonomiky, pripomína CNN.

Viedla aj ukrajinčina

V roku 2022 sa prostredníctvom aplikácie Duolingo vzdelávalo viac ako 500 miliónov používateľov z celého sveta. Patrí medzi najsťahovanejšie vzdelávacie aplikácie a ponúka viac ako 100 vyučovacích kurzov vo viac ako 40 jazykoch sveta. Obľubu si aplikácia získala najmä preto, že je veľmi jednoduchá na používanie a navyše je zadarmo.

Rok 2022 sa aj v tejto aplikácii niesol v znamení solidarity s Ukrajinou. Práve ukrajinský jazyk sa tešil najväčšiemu vzostupu popularity. Ako Duolingo uviedlo vo svojej výročnej správe z decembra 2022, ukrajinčinu sa po celom svete začalo učiť viac ako 1,3 miliónov ľudí globálne. Najviac používateľov začalo tento jazyk študovať krátko po vypuknutí vojnového konfliktu, vrchol ukrajinčina dosiahla koncom marca, pričom záujem o ňu zotrval rovnaký do konca roka.

Najväčší záujem o štúdium ukrajinčiny cez Duolingo mali obyvatelia Írska (nárast až o 2229 %) nasledovaní Nemcami (nárast o 1651 %) a Poliakmi (nárast o 1615 %). Ukrajinčina bola ale populárna aj v Holandsku (nárast o 1590 %) a aj u našich susedov v Českej republike (nárast o 1513 %).

Neporaziteľná angličtina?

Z celkového hľadiska ale medzi používateľmi aplikácie prevláda angličtina. Tá patrí dlhodobo medzi najpopulárnejšie cudzie jazyky, ktoré chce ovládať najviac ľudí, v roku 2022 sa ju učilo najviac používateľov až v 119 krajinách sveta.

Medzi populárne jazyky patrí stále aj španielčina (jazyk bol najpopulárnejší v 34 krajinách), francúzština (jazyk bol najpopulárnejší v 22 krajinách) či nemčina (najpopulárnejšia v 8 krajinách sveta). 10-miestny rebríček obľúbených cudzích jazykov si môžete pozrieť nižšie.

Najobľúbenejšie jazyky na štúdium podľa Duolingo za rok 2022:

#1 Angličtina
#2 Španielčina
#3 Francúzština
#4 Nemčina
#5 Japončina
#6 Taliančina
#7 Kórejčina
#8 Čínština
#9 Ruština
#10 Hindčina

Na Slovensku žiadne prekvapenia

Slováci viac-menej kopírujú celosvetové trendy. Najobľúbenejším jazykom bola v roku 2022 angličtina, ktorú ale nasledoval ako druhý najpopulárnejší jazyk nemčina.

Štatistiky aplikácie Duolingo tiež ukázali, že najserióznejšími študentmi sú obyvatelia Japonska, Bieloruska, Maďarska, Ruska a Česka. Práve obyvatelia týchto krajín sa vzdelávali najčastejšie spomedzi všetkých na svete. Najčastejším dôvodom na štúdium cudzieho jazyka bolo cestovanie a teda znalosť jazyka krajiny, do ktorej sa chystali vydať v roku 2023.

Zdroj: https://www.interez.sk/zverejnili-jazyky-ktore-sa-ludia-ucia-najcastejsie-korejcina-prekvapila-medzi-slovakmi-dominuje-ina-rec/

Related Articles

DOKÁŽU NAPRÍKLAD SLADKOSTI ZMENIŤ NÁŠ MOZOG? ČO SA V ŇOM VLASTNE DEJE

Sladké maškrty, ale aj vyprážané hranolky či zemiakové čipsy nepridávajú len kilogramy na hmotnosti, ale dokážu sa nepríjemne pohrať aj s našim...

LUXUSNÉ HODINKY VYROBENÉ Z RECYKLOVANÝCH KAPSULÍ. TIETO HODINKY SÚ POCTOU PRÍRODE

Spojenie dvoch značiek, ktorých mená aj produkty sú známe po celom svete. A na konci je poriadne prekvapivý výsledok.

KOLAGÉN: HOVÄDZÍ VERZUS MORSKÝ. KTORÝ JE VÝŽIVNEJŠÍ?

Ľudia si často myslia, že kolagén je výživný najmä pre kĺby a kosti. Nielen pre ne. Odborníčka a lekárnička on-line poradne Kamila...

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
20,900OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

DOKÁŽU NAPRÍKLAD SLADKOSTI ZMENIŤ NÁŠ MOZOG? ČO SA V ŇOM VLASTNE DEJE

Sladké maškrty, ale aj vyprážané hranolky či zemiakové čipsy nepridávajú len kilogramy na hmotnosti, ale dokážu sa nepríjemne pohrať aj s našim...

LUXUSNÉ HODINKY VYROBENÉ Z RECYKLOVANÝCH KAPSULÍ. TIETO HODINKY SÚ POCTOU PRÍRODE

Spojenie dvoch značiek, ktorých mená aj produkty sú známe po celom svete. A na konci je poriadne prekvapivý výsledok.

KOLAGÉN: HOVÄDZÍ VERZUS MORSKÝ. KTORÝ JE VÝŽIVNEJŠÍ?

Ľudia si často myslia, že kolagén je výživný najmä pre kĺby a kosti. Nielen pre ne. Odborníčka a lekárnička on-line poradne Kamila...

„ŠKOLSKÝ PROGRAM“

Národná stratégia Slovenskej republiky pre program podpory spotreby ovocia a zeleniny u detí a žiakov v školách

POZOR NA PODVODNÍKOV: PORADÍME VÁM, AKO ZVÝŠITE SVOJU BEZPEČNOSŤ NA INTERNETE

Internet je miesto, na ktorom sa veľa dozviete. Nie je však dobre regulovaný a preto je ideálnym miestom pre podvodníkov. Máte svoje...